Aangaande de verwerkte stukken kunnen de volgende gegevens worden verstrekt: Ingekomen stukken: 19.410 (18.700); verzonden brieven 6.839 (6.704); circu laires: 43.500 (44.100), gestencilde stukken: 510 stel (546); lichtdrukcopieën: 2.900 vel (3.000); diploma's inclusief 659 voor oorlogsinvaliden: 1.756 (1.787); gehouden vergaderingen: 167 (179), ontvangen bezoekers: 1.325 (1.350); ge controleerde recette-staten: 59.000 (64.000); boekingen auteursrechten, inclusief codeer- en rekenwerk: 83.000 (85.000). Recette-Controledienst De tot deze controledienst behorende employé's van het Bondsbureau, een Insti- tuuts-accountant als chef van dienst daaronder begrepen, zijn door het Hoofdbe stuur belast met de feitelijke uitoefening van de bij Reglement Recette-Controle van 1946 in het leven geroepen controle der bedrijfsorganisatie op de ontvang sten wegens filmvoorstellingen in de door leden-exploitanten gedreven permanen te en reizende bioscopen. De onderhavige controle is een uitvloeisel van de be staande reglementaire verplichting om in vertoningsovereenkomsten voor hoofd films de auteursprijs uitsluitend te doen vaststellen op basis van een procentueel deel der vertoningsopbrengsten en de controle is daarom gericht op het verkrijgen van zekerheid omtrent juistheid en volledigheid der door bioscoopexploitanten aan leden-filmverhuurders als grondslag der auteursprijsberekening gedane recette verantwoordingen. De verkrijging van zodanige zekerheid werd in het verslagjaar wederom via een tweeledige arbeidstaak nagestreefd. De werkzaamheden der controleurs bestonden namelijk ook dit jaar vooreerst en hoofdzakelijk uit het administratieve onderzoek per bioscoop van de beweging der, merendeels van overheidswege verstrekte, geldige entreebewijzen en daarnaast uit steekproefs gewijs ingestelde controlebezoeken aan bioscopen tijdens de vertoningen. Laatst genoemde onderzoekingen beogen een controle op de geldigheid der aan bezoekers ter hand gestelde entreebewijzen via de toetsing van interne controlemaatregelen (onder meer de controlestroken), verkoopnotities van de cassière alsmede bezoe kerstelling, zonodig gecompleteerd door het opvragen van de entreebewijzen van bezoekers. Deze onaangekondigde controles ter plaatse vormen een waardevolle aanvulling op de administratieve recette-controle. Het belangrijkste aspect van beide soorten van onderzoek is onbetwist het effect van haar bestaan en toepassing als een preventie tegen mogelijke onvolkomen heden bij verstrekking en/of verantwoording der entreebewijzen. Dat zulks even wel niet hetzelfde is als een garantie terzake is overigens in het verslagjaar geble- 47 ken, toen bij een der uitgevoerde zaalcontroles belangrijke onregelmatigheden rond de entreebewijsverstrekking geconstateerd werden. Het Hoofdbestuur heeft deze ernstige vergrijpen bestraft met een boycot van het desbetreffende lid- exploitant gedurende een tijdvak van zes weken alsmede een publicatie van de desbetreffende beslissing. Hoe sprekend een dergelijk resultaat ook moge zijn, de waarde van de uitgevoerde controles kan ten enenmale niet aan de waarneembare resultaten afgemeten worden. Veeleer mag worden vastgesteld, dat de betekenis der werkzaamheden van de Recette-Controledienst juist haar bevestiging vindt in de omstandigheid dat zijn personeel slechts zelden gedurende een achttienjarige taakverrichting op onregelmatigheden terzake van de financiële verantwoordingen in het bioscoopbedrijf stuitte. Van jaar tot jaar worden door de dienst op aanwijzing van het Hoofdbestuur even eens accountantsopdrachten verricht welke vallen buiten het kader van de recette controle in engere zin.

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 47