financiering van de E.E.G.-films. Het Be stuur verklaarde zich wel bereid om even tueel een heffing op de bruto-recettes voor de produktie van Nederlandse films in welwillende overweging te nemen. Punt van bespreking was ook de leverantie van films aan buitenlandse televisiestations, hetgeen voor de verhuur van films, welke in Nederland later worden uitgebracht dan in West-Duitsland, België of Frankrijk, ernstige bezwaren kan opleveren voor onze leden, wanneer hun exploitatie daarmede wordt geconfronteerd. Vooralsnog ziet het er naar uit, dat dit euvel alleen kan wor den verholpen door in het licentiecontract een bepaling op te nemen, waarbij het uit zenden van de film per televisie in de na buurlanden wordt uitgesloten. R.E.M. Aan de leden heeft het Bestuur bij circu laire van 4 juni een uniforme verklaring in de Duitse, Franse en Italiaanse taal ver strekt, waarmede zij hun leveranciers konden waarschuwen, dat buitenlandse filmproducenten of filmexporteurs die er prijs op stellen zaken te doen en te blijven doen met het georganiseerde Nederlandse filmbedrijf, geen films dienden te leveren aan de niet door de Nederlandse Regering gelegaliseerde televisie-exploitatie van de R.E.M.: „T.V. Noordzee". drijfsreglement Geschenkbonnen. Al deze voorstellen konden de goedkeuring van de ledenvergadering wegdragen, met dien verstande, dat ten aanzien van het Reglement Geschenkbonnen op voorstel van de ledenvergadering een amendement werd ingediend tot het doen vervallen van de coupons ad 1,25. In de laatstelijk gehouden ledenvergadering werd besloten door het secretariaat der Af deling clausules te laten ontwerpen, ter opneming in de licentiecontracten, zulks in overeenstemming met het nieuwe Bedrijfs- besluit inzake de Filmexploitatierechten. Deze voorstellen zullen in 1965 ter behan deling komen. NIEUW WEEKBLAD VOOR DE CINEMATOGRAFIE Wegens vermindering van het aantal adver tenties kwam het voortbestaan van dit Weekblad, dat voor vele leden als infor matiebron, respectievelijk als middel tot het maken van reclame van belang is, in gevaar. Het Bestuur heeft derhalve de leden tijdig gewaarschuwd en hen opgewekt om, indien zij dit blad wensen te behouden, de annoncering daarin te herzien. Dit advies schijnt tot dusver een gunstig effect te hebben opgeleverd. 60 REGLEMENTSWIJZIGINGEN In augustus diende het Bestuur bij het Hoofdbestuur een voorstel in om de bepa lingen van het Bedrijfsbesluit inzake zoge naamde Smalfilms en het Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar te moderni seren. Dit was mede aanleiding voor de voorstellen van het Hoofdbestuur aan de Ledenraad, die in december in de leden vergadering der Afdeling werden besproken, tot wijziging van het Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar, tot vaststelling van een Bedrijfsreglement inzake Film exploitatierechten, zulks onder gelijktijdige intrekking van het Bedrijfsreglement op de televisie en het Bedrijfsbesluit inzake zoge naamde Smalfilms, welke reglementeringen beogen de leden een betere bescherming te bieden tegen het versnipperen van rechten betreffende de exploitatie van films, als mede tegen het betrekken van films, die uitsluitend door niet-leden reeds openbaar zijn gemaakt. Tevens werden besproken de voorstellen tot prolongatie van het Be drijfsbesluit Filmvertoning en het Bedrijfs besluit Programmering, alsmede het voor stel tot onbeperkte verlenging van het Be- VOO RUITZICHTEN Voor optimisme ten aanzien van de be drijfsresultaten in 1965 is geen plaats. De stijging van personeelslasten en de gewone kosten is nog altijd niet tot staan gekomen. Het verschijnsel, dat een groot deel van de filmhuurontvangsten ten goede komt aan een klein aantal bijzondere films, ma nifesteert zich ook in 1965 met het gevolg, dat vele filmverhuurders, die op normale films zijn aangewezen, opnieuw moeilijk heden bij het behalen van redelijke omzet cijfers zullen ondervinden. De Filmweek Arnhem 1965 belooft voor de filmverhuur ders een evenement van betekenis te wor den, omdat zij hiermede de kans krijgen hun daarvoor in aanmerking komende films een bijzonder grote publiciteit te verschaf fen. Wij doen thans reeds een beroep op alle leden om hun volle medewerking aan het welslagen van de Filmweek te verlenen. Het probleem van het in stand houden van bioscopen, die met overgrote moeilijkheden te kampen hebben, zal in 1965 aller aan dacht vragen. Het is niet alleen uit een oogpunt van collegialiteit tegenover be-

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 57