66 van eerstgenoemde film moesten per 5 no vember bij rechterlijk vonnis worden ge staakt en er was tegen het einde van het verslagjaar sprake van, dat in 1965 een gewijzigde versie van deze film in roulatie zou komen. De totale bruto-recette van de Nederlandse speelfilms beliep in 1964 ruim 4,5 miljoen gulden tegen 4,3 miljoen gulden in 1963. Een belangrijk deel van dit bedrag komt voor rekening van de film „Alleman" die op 20 december 1963 in première ging en die overal groot succes oogstte. De films „Plantage Tamarinde" en „Spuit Elf" le verden daarentegen niet de gewenste resul taten op. Voor wat de jeugdspeelfilms betreft kwamen bij Rex Film in 1964 twee films gereed, te weten: „De avonturen van Pietje Bell'r en „De jongen uit het Wilde Westen". In voor bereiding waren de films „Vrijbuiters van het woud" en „Sjors en Sjimmie bij de Indianen". In de sector van de korte films werd ook dit jaar weer een grote activiteit aan de dag gelegd. Volgens de beschikbare gegevens is het aantal opdrachtfilms ten opzichte van het voorgaande jaar enigszins teruggelopen, doch in de groep van de reclamefilms en speciaal van de televisie-spots, viel een zeer belangrijke stijging te constateren. In onder staande tabel zijn de totaalcijfers voor de verschillende categorieën samengevat. Nederlandse Filmproductie in 1964 Categorie gereed Hoofdfilms3 Jeugdfilms2 Documentaires (vrij) 2 Opdrachtfilms62 Reclamefilms82 Televisiefilms22 Televisie-spots466 BEKRONINGEN Het aantal bekroningen van Nederlandse films op buitenlandse festivals was dit jaar geringer dan voorheen, voornamelijk als gevolg van het feit dat slechts weinig films gereed kwamen die zich leenden voor ver toning tijdens internationale filmmanifes- taties. Een hoogtepunt vormde het Berlijnse Filmfestival, waarbij de film „Alleman" van Bert Haanstra in de categorie lange documentaire films de „Gouden Beer" ver wierf. „De aanmelding" van Rob Houwer werd in Berlijn onderscheiden met een „Zilveren Beer". „Alleman" kreeg voorts onderscheidingen in Edinburgh en in Cork. De prijs van de Raad voor Europa, die dit jaar werd uitgereikt in Locarno ging naar Jan van der Hoeven voor zijn film „Zon op zondag". De film „Droom zonder einde" van Max de Haas werd onderscheiden in San Francisco. De overige prijzen hadden alle betrekking op oudere films. Zo werd „Zeilen" van Hattum Hoving in Barcelona, Londen en Cortina d'Ampezzo onderscheidden en de film „De elfstedentocht" van Polygoon/ Profilti eveneens in Cortina d'Ampezzo. „De lage landen" van George Sluizer, „Bouwen in staal" van Jan Moonen en „Helpers bij de drempel" van Jan Wiegel kregen in Antwerpen een predikaat en „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont kreeg een eerste prijs in La Felguera, Spanje, terwijl op dit festival de film „Het Huis" van Louis van Gasteren een eervolle vermelding verwierf. Tenslotte is de film „Holland Today" van Carillon Films in Teheran en in Victoria, Canada, bekroond. Carillon Films kreeg bovendien de eerste prijs op het 2e Festival van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Parijs voor haar film „De Tovertuin van Nederland". In Venetië verwierf Joop Geesink wederom een aantal prijzen voor reclamefilms en in Nederland werd door het Genootschap voor Reclame een van de jaarprijzen toegekend aan Joop Geesink's Starfilm en aan de N.V. Oscar Film. Volgens de beschikbare gegevens is in 1964 met 56 inzendingen deelgenomen aan 57 buitenlandse filmfestivals. DE FILMFABRIEKEN De in het vorige jaarverslag uitgesproken veronderstelling dat het in 1963 begonnen overleg inzake laboratoriumprijzen en leve ringsvoorwaarden mogelijk in 1964 zou worden voortgezet, is niet bewaarheid. Wel iswaar hebben contacten tussen verschillen de laboratoria plaats gevonden over de prijsverhogingen die in 1964 noodzakelijk waren, doch tot een algemene hervatting van het overleg is het niet gekomen. Mo gelijk zal dit, mede gelet op de in de toe komst te verwachten concurrentie in het E.E.G.-kader, in 1965 alsnog gebeuren. HET LEDENTAL Het aantal Afdelingsleden onderging in 1964 geen verandering. Er waren evenals in 1963 42 leden-producenten en 12 leden filmfabrikanten. Vier filmproductiebedrij-

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 63