MAANDELIJKSCHE M E D EDEELINGEN. ledenvergadering deze beslissing spontaan zou goedkeu ren. Alle leden van den Bond hebben immers meege leefd met den gang van zaken in Venlo, waarvan het resultaat is geweest, dank zij den tact van het Hoofd bestuur, dat de rechten en de waardigheid van de bio scoopexploitanten nu eindelijk worden erkend. De afdeeling „Het Zuiden" heeft gemeend het Hoofd bestuur hulde te moeten brengen in den vorm van een krans, welke spreker onder luiden bijval van de verga dering aan het Hoofdbestuur overreikt. Deze krans is tevens bedoeld als hulde voor hetgeen het Hoofdbestuur bij de wijziging van het invoerrech- tentarief op films heeft gepresteerd. Spreker herinnert eraan, dat toen in de dagbladen het bericht verscheen, dat voor ons bedrijf de tarievendood dreigde, zelfs de grootste optimisten nauwelijks durfden hopen, dat het Hoofdbestuur dit gevaar geheel zou kunnen afwenden. Spreker huldigt het Hoofdbestuur, dat ook in deze zaak succes heeft weten te bereiken. De Voorzitter dankt den heer Boekraad, het be stuur van de afdeeling „Het Zuiden" en alle leden voor de aan het Hoofdbestuur bewezen attentie. Wat het Hoofdbestuur ten aanzien van Venlo en de wijziging van het invoerrechtentarief heeft gedaan was niet meer dan zijn plicht. Dat de moeilijk heden in Venlo zijn overwonnen en dat wij tenslotte de erkenning hebben gekregen, waarop wij jarenlang heb ben gewacht, stemt tot groote voldoening. Dit is mede te danken aan de offervaardigheid van de leden, die ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden steeds achter het Hoofdbestuur hebben gestaan. Spreker wil hierbij tevens betrekken de kwestie van de voorgestelde verhooging van de invoer rechten op films. Hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien, dat deze zaak zuiver ambtelijk zou worden behandeld, heeft het Hoofdbestuur, krachtig bijgestaan door den Directeur, die daartoe een groot aantal gegevens betreffende de invoerrechten op films had verzameld, de overheid weten te overtuigen van de onmogelijkheid om het voorgestelde nieuwe tarief te dragen. Dit alles heeft tot resultaat gehad, dat het nieuwe tarief niet in werking is getreden en dat er in het thans nog steeds geldende oude tarief geen wijziging zal worden gebracht, alvorens daaromtrent met het Hoofdbestuur overleg is gepleegd. Het Hoofdbestuur blijft in deze zaak diligent. Besloten wordt hiermede punt 7 van de agenda: Me- dedeelingen van het Hoofdbestuur over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten, meer speciaal ten aanzien van de heffing van invoer rechten op films, als afgedaan te beschouwen. De Directeur deelt vervolgens mede, dat van de heeren Peters en Zümdick te Venlo bericht is ontvan gen, dat genoemde heeren de eerste 100.van hun recettes na de heropening van hun theaters hebben af gestaan aan de Stichting „Bio-Vacantieoord". Deze mededeeling wordt met applaus ontvangen en voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is dan punt 6 van de agenda: Voorstel van het Hoofdbestuur om in de gemeenten, waar nog een verbod bestaat om personen beneden den 18-jarigen leeftijd tot de bioscoop toe te laten, zooals in Tegelen, Venray, Helden-Beringen, de bioscopen gesloten te houden en verder om aan de leden te verbieden films ter vertooning in deze gemeenten, aan wie ook te leve ren. De Directeur geeft een korte toelichting op dit voorstel. Zooals men weet is de bioscoop te Tegelen tegelijk met die in Venlo gesloten. Het Hoofdbestuur vraagt nu Tegelen zoolang gesloten te houden, totdat het aldaar bestaande jeugdverbod zal zijn opgeheven. In Venray is het theater reeds sedert Augustus 1932 in gevolge besluit van de ledenvergadering gesloten we gens de abnormale hooge vermakelijkheidsbeslasting en het jeugdverbod. In een op 31 Mei 1934 gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Venray ter tegemoetkoming aan de bioscoopexploitanten de belasting verlaagd tot 20 pet.. Het jeugdverbod, dat een belemmering vormt voor een normale bioscoopexploitatie, is echter gehandhaafd gebleven. Ook in de gemeente Helden-Beringen bestaat nog een jeugdverbod. In deze gemeente wil iemand een nieuwe bioscoop gaan beginnen. Zoolang echter het jeugdverbod nog niet is opgeheven, zal geen bioscoop in Helden-Beringen geëxploiteerd kunnen worden. Het voorstel vervat onder punt 6 van de agenda, wordt hierop bij acclamatie aangenomen. Aan de orde is dan het gewijzigde punt 8 van de agenda: Voorstel van het Hoofdbestuur om ingevolge het bepaalde in artikel 16 der Statuten met ingang van 1 September 1934 een verbod aan de leden uit te vaar digen om filmzaken te doen met een aantal met name ge noemde personen en/of ondernemingen, die geen lid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond willen worden en/of wegens hun handelen in het verleden niet waardig geacht worden in het film- en bioscoopbedrijf -werkzaam te zijn. De Directeur deelt mede, dat het voorstel inzake de personen, die wegens hun handelen in het verleden niet waardig geacht worden in het film en bioscoopbe drijf werkzaam te zijn, uitsluitend betrekking heeft op den heer I. L. Cohen. De andere personen willen geen lid van den Bond worden of willen de in art. 3 van het Algemeen Reglement bedoelde waarborg niet storten. Na een uitvoerige discussie wordt het voorstel inzake het verbod van zaken doen met den heer I. L. Cohen, Harstenhoekweg 35 te Scheveningen goedgekeurd, met de bepaling dat dit verbod direct in werking treedt. Ten aanzien van hen, die geen lid van den Bond zijn geworden, wordt op verzoek van verschillende aanwe zigen de termijn, waarbinnen zij lid moeten worden ter voorkoming van een verbod om zaken met hen te doen, gesteld op 1 November 1934. Daarna is breedvoerig behandeld het rapport in zake de door den heer E. Alter ter jaarvergadering geuite beweringen omtrent schending der statuten door het Hoofdbestuur. (Van het verhandelde, dat uiteraard een huishoudelijk karakter droeg, is uitvoerig in het na- tulenverslag melding gemaakt.) Het rapport werd goedgekeurd. Tot lid van het Hoofdbestuur in de vacature-E. Alter werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Ch. van Biene te Amsterdam. Het voorstel van de afdeeling Den Haag om een zeker percentage van de permanente kosten der Haagsche bioscoopondernemers te vergoeden, wijl deze hun bio scopen in het algemeen bedrijfsbelang, behalve op den dag van het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, nog extra op de twee daaropvolgende dagen gesloten heb ben, werd op verzoek van de afd. Den Haag van de agenda afgevoerd. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Dank zij het streven van het Initiatief-Comité voor de stichting van een Bedrijfsafdeeling van Exploitanten is op den 5den Juli 1934 in een te Rotterdam gehouden vergadering van bioscoopexploitanten uit de provinciën Zuid-Holland en Zeeland besloten tot oprichting van de afdeeling „Het Westen", omvattende de beide voor noemde provincies (met uitzondering van Den Haag en Rotterdam). Het voorloopig bestuur van deze afdeeling werd als volgt samengesteld: Jos. van Bommel, Delft. W. den Hertog Azn., Alphen aan den Rijn. J. M. Smits, Vlissingen. Het comité houdt zich nu bezig met het ontwerpen van een reglement, waardoor een permanent verband kan worden gelegd tusschen de bestaande plaatselijke en provinciale afdeelingen van exploitanten. Nieuwe provinciale afdeeling van exploitanten.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1934 | | pagina 4