De Afdeeling „Het Zuiden" herdenkt Lumière. MAANDELIJKSCHE M E D EDEELINGEN. Naarmate wapenen zich ontwikkelen moet de zorg over de aanwending mede groeien. Toen de menschen zich te lijf gingen met puntige steenen en knoestige takken, behoefde aan het bannen van den krijg niet die aandacht te worden besteed die er in den tijd van bommen en giftgassen voor gevraagd wordt. Den moralist kan dan ook het weermiddel der pre ventieve censuur niet ontzegd worden. Dat zij in ons' land, in het geheel genomen, bevredigend werkt zij toegegeven. Velen zien in de cinematographie vooral ontspanning en verpoozing. Wie zou er in dit verband niet denken aan den schaterlach die zoo vaak in de bioscoop opklinkt? Die lach, wij betrekken ze gaarne in het goede, dat de cinematographie ons brengt. Uithuilen, ieder weet het, brengt in dramatische om standigheden vaak de noodzakelijke ontknooping, de zenuwkalmte. De verlossende lach is geen minder gees telijk en lichamelijk geneesmiddel. De ontspanning van den te gespannen werkenden westerling is een therapie en het lijkt een beschikking des hemels dat de tot niets doen veroordeelden, door de cinematographie worden afgeleid van wat tot heden de westerling nog als een rampzaligheid beschouwt. Ik zeg „tot heden" omdat ik de overtuiging heb, dat als de wereld haar evenwicht zal hervonden heb ben, den mensch naast een paar uur arbeid vele uren gegeven zullen worden om door te dringen in de schoone wereld van vormen en kleuren, van rhythme en toon, die nu voor té velen nog gesloten is. Welke onbegrensde mogelijkheden er dan aan de cinematographie geboden zullen worden, en welke zij ons dan zal bieden valt bij benadering niet te zeggen. Als de mensch geestelijk gereed zal zijn zich de groot- sche techniek der cinematographie te assimileeren, dan eerst zal blijken hoe prikkelend zij gewerkt heeft op de cultuur. Moge de menschheid zich spoedig de machtige vinding waardig toonen, die als een ware verrassing haar geboden werd, nu, veertig jaar geleden! Na Italië, België, Frankrijk en Nederland is het thans de beurt aan Engeland om den uitvinder der cinemato graphie de hulde te brengen, die hem toekomt. De twee groote Engelsche organisaties van exploi tanten en verhuurders hebben besloten op 20 Februari a.s. in de Polytechnische Bioscoop te Londen een spe ciale bijeenkomst te organiseeren ter eere van Louis Lumière. De bijeenkomst, waarbij de heer Lumière persoonlijk aanwezig zal zijn, zal waarschijnlijk worden opgeluisterd met de tegenwoordigheid van verschillende Leden der Koninklijke Familie. Het ligt in de bedoeling hetzelfde program te vertoonen, dat Lumière veertig jaar geleden in deze zaal projecteerde, toen hij de bioscoop voor het eerst in Engeland introduceerde. Tezelfdertijd zal bo vendien een historische tentoonstelling worden gehou den van al de apparaten, die bij de onderzoekingen en ontdekkingen op cinematographisch gebied van dienst zijn geweest. De Afdeeling „Het Zuiden" van den Nederlandschen Bioscoop-Bond heeft ter herdenking van het veertig jarig bestaan der cinematographie op Donderdag 12 December j.1. een affiche-tentoonstelling georganiseerd te Eindhoven, terwijl in de groote zaal van Hotel Du Commerce een plechtige vergadering is gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door de heeren van Staveren en Blijdendijk, voorzitter en secretaris der Centrale Commissie voor de Filmkeuring, den heer D. Hamburger, voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, de heeren A. de Hoop, H. Ehrlich, de burgemeesters van Oppen en Habets van Maastricht en Kerkrade, vertegenwoordigers der Vereeniging voor Zuidelijke gemeentelijke en katholieke filmkeuring, den heer P. v. d. Put, wethouder van Onderwijs te Eind hoven, oud-wethouder A. Raupp, gemeente-archivaris M. v. d. Waerden uit Eindhoven en voorts door leden van de afdeeling „Het Zuiden" met hunne dames. De heer Peeters uit Venlo.. voorzitter der Zuidelijke afdeeling van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, sprak het openingswoord. Nadat de voorzitter de aanwezige autoriteiten had welkom geheeten, hen dankend voor hun tegenwoordig heid, verleende hij het woord aan den heer M. Vermin, lid van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, die een lezing hield over „Het Neder- landsche Bioscoopbedrijf en zijn organisatie". Spreker begon met in een vergelijking twee belang rijke data der cultuurhistorie te noemen: 1453: Guten- berg drukt het eerste boek, en 1895: Lumière vindt de cinematographie uit, twee data, waarop tot gemeengoed der massa verklaard werd, wat vroeger voorbehouden was aan enkele bevoorrechten, de litteratuur, die tot alle standen en geestesrichting gebracht werd, en de film, die tot de verbeelding der volkeren zou spreken. Sinds dien zag men de film, na eerst als kermisvermaak te hebben gediend, in beteekenis toenemen. Ze werd cul tuurgoed en bracht de wereld en haar schoonheid ons nabij, vorstelijke personen spraken door de film tot hun volk, en belangrijke gebeurtenissen zagen wij op het witte doek direct al als journaals, zij streefde in actuali teit de Pers naar de kroon, werd als een eigen kunst ont dekt, die om den voorrang strijdt met andere. Maar veel moest er nog geschieden voor de uitvinding der gebroe ders Lumière geperfectionneerd was. Spreker schetste dan uitvoerig de levensgeschiedenis der Lumière s. Naar het voorbeeld van Lumière wilde de Neder- landsche Bioscoop-Bond het peil van de bioscopie hoo- ger opvoeren. In 1918 organiseerde de heer D. Ham burger den Nederlandschen Bioscoop-Bond, die de eer en waardigheid der Nederlandsche Bioscopie trachtte te bevorderen en goed werk deed met de Duitsche „Aufklarungsfilm" te weren. Dat de Regeering zich niet aanstonds van de beteekenis van den Nederlandschen Bioscoop-Bond bewust was, moest blijken uit de in 1918 ingestelde Staatscommissie, die oordeelde bij U, met U, en zonder U, Deze commissie vond enkel een negatief program, n.1. de bestrijding van het bioscoopgevaar. Ook Engeland huldigt Lumière.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 5