MAANDELIJKSCHE M EDEDEELINGEN. DE TELEVISIE-COMMISSIE GEÏNSTALLEERD. Maandag 14 September is op het Bondsbureau te Am sterdam door den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, den heer D. Hamburger, de Televisie- commissie geïnstalleerd, welke onlangs door het Hoofd bestuur in het leven is geroepen. Na een woord van welkom heeft de Bondsvoorzitter daarbij de volgende rede uitgesproken: Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren, Aan de vele problemen, waarvoor ons bedrijf zich voortdurend gesteld ziet, is thans een toegevoegd als gevolg van de nieuwe vordering der techniek, welke de televisie is. De televisie-techniek immers is thans zoover gevorderd, dat zij vanuit het laboratorium naar buiten is getreden en het, U weet het evenzeer als ik, niet uitgesloten moet -worden geacht, dat zij binnen afzienbaren tijd in den een of anderen vorm practische beteekenis gaat krijgen. Ik behoef U wel niet te zeggen, dat de mogelijkheid in de nieuwe vinding opgesloten, om tot een object van massa-exploitatie te worden, handels- en industrieele •kringen voortdurend op hun qui vive doet zijn. Hierbij dient vooral de bijzondere geaardheid der nieuwe vinding in aanmerking te worden genomen, waar door zij nu eenmaal voorbestemd is voor openbaar ter rein en tal van aanknoopingspunten heeft met bedrij ven, die op haar beurt resultaat van de nieuwste technische vindingen in de moderne samenleving van de grootste beteekenis zijn geworden. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de practijk der televisie voor deze bedrijven van ingrijpenden aard wordt en haar aanschijn totaal doet veranderen. De televisie zal aanvankelijk weliswaar als een vin ding moeten worden beschouwd, welke in haar ontwik keling zoodanig is, dat zij geëigend is geassimileerd te worden door het omroep- en radiobedrijf. Onzerzijds mag echter niet uit het oog verloren wor den, dat zij in haar toepassing en uitwerking, alsmede in de exploitatie en de eventueele middelen daartoe ge bezigd, het gebied kruist, hetwelk thans door het film en bioscoopbedrijf beheerscht wordt. Het is daarom niets bijzonders, dat de televisie zich meer speciaal aan ons bedrijf nu reeds voordoet als een probleem, waarvan noch omvang en beteekenis, noch de oplossing op dit moment kunnen worden overzien. Vandaar dat het Hoofdbestuur kort en krachtig het besluit genomen heeft deze Commissie, die wij de Tele visie-Commissie zouden willen noemen, in het leven te roepen. Het zal U begrijpelijk zijn, dat het voor het Hoofd bestuur moeilijk was Uw taak precies te omschrijven, aangezien het probleem, waarvoor Gij U gesteld zult zien, immers niet voldoende duidelijk staat afgeteekend. Het Hoofdbestuur stelt zich zoo ongeveer als taak Uwer Commissie voor: Ernstige bestudeering van den aard en de ontwikke ling van de onderscheidene televisie-systemen, niet al leen door kennis te nemen van hetgeen in betrekking hiermede in binnen- en buitenland wordt gepubliceerd, doch ook, door zich daadwerkelijk op de hoogte te stel len van de practische werking daarvan en van de resul taten, voorzoover deze in de laboratoria en in de aan vankelijke toepassing daarbuiten worden verkregen. Voornamelijk zal het de taak dezer Commissie zijn te onderzoeken, in hoever de ontwikkeling van de tele visie verband houdt met het film- en bioscoopbedrijf, zulks met het oog op de bescherming en de bevordering van de belangen van dit bedrijf, met name, of de basis der televisie al dan niet zal berusten op het gebruik maken van films, of de exploitatie der televisie zal ge schieden middels het radiotoestel in de huiskamer of middels ruimten voor openbare doeleinden en afge zien van al het voorgaande van welken invloed de televisie door haar verwantschap met het filmbeeld zal kunnen zijn op de structuur van het film- en bioscoop bedrijf. Het is de bedoeling dat de Commissie het Hoofd bestuur voortdurend en zoolang noodig van voorlichting dient met betrekking tot het televisie-vraagstuk in zijn geheeien omvang, dat zij dus op gezette tijden rapport uitbrengt van haar bevindingen, aanstonds waarschuwt, wanneer belangrijke en ingrijpende wijzigingen op til mochten zijn, van advies dient bij desbetreffende, even tueel voorkomende gelegenheden en eventueel concrete voorstellen doet inzake de houding, welke het Hoofd bestuur nopens het televisievraagstuk zal hebben aan te nemen. De nauwe verwantschap, mijne heeren, welke de tele visie aan het film- en bioscoopbedrijf bindt, zal logischer wijze de exploitatie van de televisie en die van het film en bioscoopbedrijf in elkaar doen grijpen. Zij ons streven er daarom op gericht, dat het privilege van het bewegende beeld, hetwelk vanaf den beginne het onze was, ongeschonden in onze handen blijft. De voorbereiding tot de taak, die ons in dit opzicht te wachten staat, acht ik bij U, en in het bijzonder bij Uwen Voorzitter, die meermalen blijk heeft gegeven van een levendige belangstelling voor het televisie-probleem veilig verzekerd. Hiermede verklaar ik Uwe Commissie voor geïnstal leerd. De Voorzitter der Commissie, de heer E. Alter, acht het een eer het voorzitterschap van deze Commissie te mogen bekleeden en dankt het Hoofdbestuur voor het vertrouwen, hierdoor in hem gesteld. Het is spreker bekend, dat prominenten in het film bedrijf, de beteekenis, welke de televisie met betrekking tot het film- en bioscoopbedrijf gaat krijgen, onder schatten. Des te verheugender vindt hij het daarom, dat het Hoofdbestuur een andere opvatting is toegedaan en door de instelling van een Televisie-Commissie blijk heeft gegeven van een juist inzicht, aangezien het beter is te voorkomen dan te genezen. Ook in 1926 stonden de leiders van eenige der groot ste filmproductiemaatschappijen in Amerika sceptisch tegenover de geluidsfilm. Zij achtten de geluidsfilm destijds slechts een attrac tie zonder verdere beteekenis. De onderschatting van de geluidsfilm heeft tot ge volg gehad, dat het film- en bioscoopbedrijf bij haar komst totaal onvoorbereid was. Kapitalen zijn destijds ook in Nederland verloren gegaan, omdat het bedrijf niet tijdig maatregelen had genomen, waardoor een be hoorlijke overgang gewaarborgd was. Spreker hoopt, dat het met de televisie anders en beter zal gaan. Deze Commissie zal daarom zoodanige voorbereidende werkzaamheden hebben te verrichten, dat het Hoofdbe stuur erdoor in staat wordt gesteld tijdig die maatregelen te nemen die zoodra de televisie in een of anderen vorm practische beteekenis gaat krijgen ons bedrijf op de juiste wijze vermogen te beschermen. Spreker uit zijn waardeering over het feit, dat het Hoofdbestuur ook eenige technische deskundigen tot lid van de Commissie heeft benoemd. De heer Alter verklaart voorts persoonlijk reeds een diepgaande studie te hebben gemaakt van den stand van zaken met betrekking tot de televisie en hij spreekt de hoop uit de opgedane kennis in samenwerking met de leden der Commissie dienstbaar te kunnen maken aan de belangen van het bedrijf.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 9