DE HEER D. HAMBURGER Jr. 2 5 JAAR IN HET BEDRIJF Op 17 Januari van dit jaar herdenkt de heer D. Hamburger Jr. te Utrecht den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn intrede deed in het film- en bio scoopbedrijf. De persoonlijkheid van den zilveren jubilaris en diens ongemeen groote verdiensten drukken op dit heuglijk feit een heel apart stempel. In drieledig opzicht immers treden èn deze per soonlijkheid èn haar verdiensten thans als om strijd naar voren. De verriensten allereerst van den zakenman, die een primitief bioscoopje heeft doen uitgroeien tot een omvangrijk bedrijf en daardoor alleen reeds groote mogelijkheden heeft geschapen voor. de bio scoop en voor de film, alsook voor de velen, die er in werkzaam zijn. De verdiensten vervolgens van den bioscoopexploitant, die met vooruitzienden blik en volledig begrip van de artistieke en maat schappelijke waarden van de film een aantal thea ters heeft gebouwd, die niet alleen door de manier waarop zij worden geleid, tot model eener gezonde exploitatie kunnen dienen, maar bovendien juweel tjes zijn van architectonische verzorging, van in richting, comfort en technische outillage, zóó, dat ze sterk toonaangevend zijn voor de omgeving, waarin zij gevestigd zijn. Verdiensten tenslotte van den man, die zijn persoonlijk talent, zijn orga nisatorische bekwaamheden vooral, met hart en zie] ten nutte heeft gemaakt aan het belang zijner bedrij f sgenooten. Bij een jubileum als dit realiseert men zich eerst de veelzijdige beteekenis van de figuur Hamburger, zelfs dermate, dat men gevaar loopt het karakter van zijn feest te miskennen. Zijn algemeene betee kenis als organisator en stuwer van het Neder- landsche film- en bioscoopbedrijf, als pleitbezorger van de belangen van dit bedrijf, als Voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, zijn nu een maal van een formaat, dat amper ruimte overlaat voor een juiste waardebepaling van die werkzaam heid, waaraan toch al het voorgaande zijn oor sprong ontleent. Wanneer wij deze gelegenheid aangrijpen om de verdiensten van den heer Hamburger als be- drijfsman op den kandelaar te plaatsen, weten wij den heer Hamburger als Bondsvoorzitter in geen enkel opzicht tekort te doen. Integendeel! Wij zijn ervan overtuigd, dat wij een tekort aanvullen! Als Bondsvoorzitter is de heer Hamburger een figuur, die in het geheele land en ver over de landsgrenzen een prachtige reputatie geniet. Ook als bedrijfsman verdient hij deze reputatie. Een beknopte weergave van eenige interessante gegevens, welke ons ten dienste staan doet reeds aanstonds zien van welk een onschatbare waarde de ontplooiing van den bioscoopondernemer Ham burger voor de ontwikkeling van dit bedrijf, vooral ook in de provincie is geweest. De manier, waarop de heer Hamburger in he: bioscoopbedrijf is terecht gekomen, verraadt reeds den ondernemingsgeest, de energie en de activiteit, die den lateren leider van het Hamburger Concern zouden kenmerken. Ruim 25 jaar geleden dreef de heer Hamburger samen met zijn zwagers, den heer Lorjé en wijlen den heer Adam, in Utrecht een kantoorboekhandel, bestaande uit een twee-tal winkels, een drukkerij en een uitgebreide fotografische afdeeling. Zooals in tal van middenstandsbedrijven ook thans nog het geval is, werkte men er van 's och tends vroeg tot 's avonds laat. Niettemin waren de jeugdige firmanten van meening, dat zij hun vrijen tijd beter konden benutten. Toen zij op zekeren dag met hun ouders en familieleden bijeen zaten in het ouderlijk huis, dat gelegen was nabij het Scala Theater in de Vie- straat te Utrecht, bracht hen de geweldige belang stelling, waarin zich dit theater dat destijds de „Titanic-ramp" vertoonde mocht verheugen, op een idee: de bioscoop! De weg van idee tot daad werd in no time af gelegd. Terwijl men in den huiselijken kring 's middags om drie uur het plan opvatte een bioscoop te be ginnen, stond men denzelfden middag nog vóór vijf uur bij den eigenaar van een leegstaand huis aan de Oude Gracht, de „Landskroon", dat in weinige oogenblikken was gekocht. Het werd in gericht met 200 plaatsen en op 17 Januari geopend met de vertooning van de film Memento mori" Het leek wel, of deze sombere titel een schaduw voorafwierp van een ontijdigen dood der nieuwe onderneming, zóó gering was in den beginne de belangstelling. Het was de heer Lorjé, die de onderneming uit de impasse hielp met het lumineuze idee, aan het

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 6