Andere geestesstroomingen onder meer diie, waartoe ik mij reken zien de mogelijk heid om langs den weg van particuliere organisatiekracht van veel directe staatsbemoeiing verlost te worden. De Fransche Revolutie immers is volgens dezen gedachtengang veel te ver gegaan door in het volksleven slechts individuen en staatsorganen over te laten en het gevarieerde vereenigingsleven van vroeger tijden radicaal uit te roeien. Zij zien, als in de alleroudste tijden der Christelijke beschaving, het leidend beginsel der economie niet in het individueele winststreven, maar in de behoeftenbevrediging. Regeling van vraag en aanbod, beheersching, zooveel mogelijk van de conjunctuur, zijn voor hen begeerenswaar- dige zaken, die met de natuur van de menschelijke samenleving allerminst in strijd komen. En daar tusschen in beweegt zich de groote massa der opportunisten, die het formu leeren van de theorie gaarne aan anderen overlaat, maar uit welbegrepen eigenbelang zich op het standpunt plaatst, dat zij gaarne de loterij van de survival of the fittest prijs geeft voor het meer zekere, zij het ook wat bescheidener, toekomstbeeld van een geordend collegiaal samenwerken in groepsverband. Onze Regeering heeft getoond, ook door wettelijke maatregelen prijs te stellen op deze nieuwe zij het ook in wezen oude werkwijze van de ondernemers. Talrijk zijn de wettelijke en andere maatregelen, die op dit terrein in de laatste jaren zijn tot stand gekomen. Met terzijde laten van de landbouwcrisismaatregelen, zou ik willen noemen de wet op de beperking van de vestiging van vreemde ondernemingen (onlangs voor het terrazzo- bedrijf toegepast), de vestigingswet op het kleinbedrijf, die de mogelijkheid opent aan het uitoefenen van een middenstandsonderneming, eischen te stellen van bekwaamheid en finantieele soliditeit en vooral de wet op het algemeen verbindend- en onverbin- dcndverklaren van ondernemers-overeenkomsten, welke reeds toegepast is op de japon nen-conventie en het Amsterdamsche broodbakkerijbedrijf. Nog is bij de Tweede Kamer aanhangig een wetsontwerp op de vestiging van industrieele bedrijven, in welk ont werp het behoefte-element een voorname plaats bekleedt. Op sociaal gebied worden alleen genoemd de wet op het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten. Bescherming der bedrijfsorganisatie Al deze wetten en wetsontwerpen hebben tot doel de bedrijfsorganisatie te bescher men, te stimuleeren en zoo noodig te controleeren, eventueel zelfs in het algemeen belang in te perken. Het beginsel daarbij is steeds, dat de bedrijfsorganisatie van onderop, uit het leven zelf moet opkomen en dat de rol van de overheid slechts subsidiair is. Onjuist lijkt mij de voorstelling, dat deze ordeningswetten ten doel hebben de overheidsbemoeiing uit te breiden. Als orgaan van het algemeen belang spreekt het welhaast vanzelf, dat de overheid de bevoegdheid moet bezitten de economische machtsvorming binnen de grenzen van het algemeen belang te houden, maar rechtstreeksche staatsbemoeiing is dat alles niet. De jubileerende Bioscoopbond, geboren in een tijd, toen het groeiproces der economi sche saamhoorigheid van bedrijfsgenooten een aanvang nam, mag zich gelukkig prijzen, dat hij het heeft verstaan een gemeenschap te vormen uit eigen kracht en met eigen middelen. Ik aarzel niet te zeggen, dat de samenwerking het gemakkelijkst loopt, wanneer de organen der overheid er zich niet mee behoeven te bemoeien. Zoo hebben het ook de katoenfabrikanten begrepen, die een aanvraag om verbindend verklaring hunner ondernemersovereenkomst omtrent levering- en betalingscondities kon- 24

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 26