BESCHOUWINGEN OVER ARBITRAGE IN HET ALGEMEEN EN DE BONDSARBITRAGE IN HET BIJZONDER DOOR M*. CH. J. P. KARSTEN, Gedurende bijna het geheele 20-jarige bestaan van den Nederlandschen Bioscoop-Bond heeft de arbitrage in het Bondsleven zoo'n belangrijken factor uitgemaakt, dat een nadere beschouwing van de arbitrage in het algemeen en de Bonds-arbitrage in het bijzonder in deze uitgave ongetwijfeld op haar plaats is. In Nederland dateert de groote uitbreiding van de arbitrage in het handels- en bedrijfsleven eerst van ongeveer de laatste 30 jaar; zij is een gevolg van de behoefte aan snelle recht spraak, vereenvoudiging daarvan, vooral wat betreft de kosten en den rechtsbijstand, en van de meening, dat rechtspraak door terzake kundigen de voorkeur heeft boven recht spraak door den ambtelijken rechter, die niet terzake "kundig, maar uitsluitend rechtskundig is; dat echter de kennis van het recht bij de arbitrage niet kan worden gemist, is in zoo verre erkend, dat de overgroote meerderheid der arbitrale colleges op handels- en bedrijfs- gebied zich doet assisteeren door een jurist, hetzij als mede-lid, hetzij als secretaris van het betreffend college. Het aantal arbitrale colleges op handels- en bedrijfsgebied is in Nederland zoo groot, dat zij er bij bijna alle takken van groothandel en alle bedrijfsvereenigingen van eenig belang op de een of andere wijze zijn ingeschakeld; Nederland is op dit gebied het buitenland voor, zelfs komt in enkele vreemde landen, zooals Frankrijk en België, het verschijnsel nog betrekkelijk weinig voor; het ligt buiten het bestek van dit artikel de oorzaken daarvan na te gaan, maar waar de ambtelijke rechtspraak in Nederland zoowel wat moraliteit als wat de doorwrochtheid betreft op zoo hoog peil staat, dat vergelijking met de meeste vreemde landen ten gunste van Nederland uitvalt, is die oorzaak waarschijn lijk te zoeken bij de mentaliteit van den Nederlander. Compromissoir beding De inschakeling der arbitrale colleges vindt op handels- en bedrijfsgebied als regel plaats door het zg. compromissoir beding, waarbij men zich vooraf verbindt om geschillen, die zouden kunnen rijzen, aan arbitrage te onderwerpen; dit beding, dat ook mondeling kan worden aangegaan, wordt dan opgenomen in de voor den betreffenden tak van handel of voor het betreffende bedrijf gebruikelijke contractsformulieren of het wordt zooals bij den Nederlandschen Bioscoop-Bond ingelascht in de statuten van de vereeniging, waarin alle of de meerderheid der bij den betreffenden tak van handel of het betreffende bedrijf betrokkenen zijn vereenigd. Wanneer het in een contractsformulier is opgenomen, is de arbitrage-clausule alleen bindend voor hen, die van dat formulier gebruik maken; is het in de statuten eener vereeniging ingelascht, dan is het bindend voor alle leden der vereeniging. Enkele zeldzamer voorkomende gevallen van gebruikmaking van het com promissoir beding op handels- en bedrijfsgebied worden hier buiten beschouwing gelaten. Is het beding opgenomen in een contractsformulier, dan is het alleen van kracht tusschen de partijen, die dat formulier hebben gebruikt, resp. geteekend; zelfs wanneer het for mulier dan is ontworpen door een vereeniging van bij den betreffenden tak van handel of bij het betreffende bedrijf betrokkenen ten behoeve van haar leden,, kan toch die vereeniging er dan tegenover haar leden geen beroep op doen. 26 ADVOCAAT EN PROCUREUR TE AMSTERDAM

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 28