DE VIERING VAN HET TWINTIG JARIG BESTAAN Als een plechtige inzet van de herdenking van het twintig-jarig bestaan van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, waaraan elders in ons nummer een beschouwing is gewijd, was de Hoofdbestuurs vergadering, die 's ochtends om 12 uur in de Bestuurskamer van het Bondsbureau gehouden werd onder Voorzitterschap van den Bondspresi dent, den heer D. Hamburger. Bij deze vergadering waren mede aanwezig de Eere-Voorzitter van den Bond, de heer W. Mullens, alsmede het Eere-lid, de heer S. Zondervan uit Leeuwarden en de naaste medewerkers van den Bondsdirecteur. De heer Hamburger hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij erop wees, dat er in de afgeloopen twintig jaar zooveel was gebeurd, dat het alleszins gewettigd was met het vieren van een jubileum als dat van den Bond de voltooiing der 25-jarige periode niet af te wachten. Juist het film- en bioscoopbedrijf heeft in technisch en arti stiek opzicht een sprongsgewijze ontwikkeling ver toond. Vandaar dat de Statuten en Reglementen herhaaldelijk bij deze snelle ontwikkeling moesten worden aangepast en het meer dan eens is voor gekomen, dat Statutaire en Reglementaire bepa lingen, wanneer zij eenmaal met zeer veel moeite tot stand waren gebracht, reeds na zeer korten tijd verouderd bleken te zijn. Met voldoening stelde de Bondspresident vast, dat het Hoofdbestuur en daarmede had hij ook op het oog hen, die vroeger Bestuursfuncties in den Bond hadden vervuld, in de afgeloopen periode veel heeft bereikt. Een prachtig bewijs daarvan noemde hij het buitengewoon goed verzorgde num mer van het Bondsorgaan, waarin naast belang wekkende bijdragen van gezaghebbende figuren een brief voorkomt van Zijne Excellentie Minister van Boeijen, die, hoewel hij den Bond nog slechts korten tijd kent, geen oogenblik geschroomd heeft vriendelijke woorden van erkentelijkheid aan het adres van den Bioscoop-Bond te richten. Spreker liet de zegetocht van de film de revue passeeren om vervolgens vast te stellen, dat de waardeering voor de film en voor de cinematografie in het algemeen mede voor een groot deel te danken is aan het werk van den Bond. De saamhoorigheid van de bedrijfsgenooten in ons land heeft orde en regelmaat in het bedrijf kunnen scheppen en de steenen des aanstoots, welke een volledige erken ning in den weg stonden, verwijderd. Ook innerlijk heeft de Nederlandsche Bioscoop-Bond zich een prachtige en hechte organisatie getoond. Het arbi trage instituut is daarvan een der peilers. Bovenal dankt de Bond zijn kracht aan het saam- hoorigheidsgevoel van allen die in dit bedrijf werk zaam zijn, aan het feit, dat leveranciers en afne mers, ook voor wat de nevenbedrijven betreft, in één organisatie zijn vereenigd, hetgeen in de wereld een unicum is. Spreker besloot met den wensch, dat het den Bond gegeven mocht zijn op dezen .weg voort te gaan, dat er aan de samenwerking niets zou ontbreken, evenmin als aan de waardee ring en het respect, dat de bedrij fsgenooten voor elkaar hebben. Tenslotte dankte hij den Bonds directeur alsook diens naaste medewerkers voor hetgeen in het belang van den Bond tot stand wordt gebracht. De Eere-Voorzitter, de heer W. Mullens stelde hierop een heildronk in op den voorspoed van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de gezondheid van den heer Hamburger. Hierna werd achtereenvolgens het woord ge voerd door den Vice-Voorzitter, den heer C. S. Roem, die als een bijzondere attentie namens het Hoofdbestuur aan den heer Hamburger een ge schenk aanbood, bestaande uit twee complete do cumenten- en kaartentasschen, den heer D. v. d. Berg, Voorzitter van de Bedrijfsafdeeling Film verhuurders, die namens deze afdeeling den Bonds voorzitter een prachtige Chineesche vaas ten ge schenke gaf, den heer Groen en den Bondsdirec teur, den heer A. de Hoop. Een stroom van gelukwenschen De groote stroom van brieven en telegrammen, welke inmiddels was binnengekomen vormde als het ware een voorspel van de overweldigende drukte, waardoor de receptie zich 's middags zou kenmerken. Er kwamen schriftelijke gelukwenschen in van Hunne Excellenties, de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken, van Justitie en van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, van de colleges van Burgemeester en Wethouders van de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Haarlem, van de Burgemeesters van Eindhoven, Tilburg, Nijmegen, Maastricht, Schiedam,' Roermond, Almelo, Den Helder en Edam, van den E. Boekman, Wethouder van On derwijs en Kunstzaken te Amsterdam, den heer J. Rustige, Wethouder voor de Bedrijven en Einanciën. Schriftelijke of telegrafische gelukwenschen hadden vervolgens o.m. gezonden de heer Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wijk, Secretaris Generaal van het Departement van Fi nanciën, de Consul van Frankrijk, de heer Judas, Dr. H. W. C. Bordewijk, Professor aan de Uni versiteit van Groningen, de heer Mr. K. Jansma, Lid van den gemeenteraad van Amsterdam, de heer G. H. Crone, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, de heer Mr. G. M. Greup, Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, het Bestuur van het Centraal Bureau voor de

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 5