8 reuse contract met eischeresse en door onredelijke critici; de overeenkomst maar niet verder voort te zet ten en het renden van journalen te stoppen, eischeresse dade lijk klaar stond om een geweldige schadeclaim te lormn; indien gedaagde zon ophouden journalen te sturen; ware .vnliteit van wat gedaagde zond zoo slecht geweest, dan had, eischeresse die gelegenheid om van het contract af te komen (wat zij nu met de ontbindingsactie probeert) wel met beide handen aangegn De critiek op de journalen A 1 36 t/m 39 is volkomen on verdiend en ongegrond, hetgeen reeds blijkt uit het boven medegedeeld omtrent de beoordeeling door eischerêsses Di recteur, toen deze persoonlijk te Batavia vertoefde Wat de hier van belang zijnde journalen betreft, diene, dat deze een alleszins ruime keuze bieden van actueele en interessante gebeurtenissen. Ook de klachten over onjuiste verhouding tusschen de actueele en de documentaire opnamen zijn onjuist. Voor de goede orde worde er nog op gewezen, dat een ontbonden verklaring per een in het verleden liggenden datum niet mogelijk is; art. 23 der overeenkomst schrijft uit drukkelijk voor, dat de overeenkomst moet worden uitgevi tot de uitspraak der scheidsmannen: dit beteekent, dat partijen op dit oogenblik over en weer nog verplicht zijn tot uit voering: hiermede zou een ontbinding met terugwerkende kracht geheel in strijd zijn. Daarom concludeert gedaagde voor antwoord: primair: dat het arbiters behage zich onbevoegd te verklaren, bepaling, dat de kosten dezer arbitrale behandeling komen ten laste van eischeresse: subsidiair: dat het arbiters behage de vorderingen van eischeresse af te wijzen, met veroordeeling van eischeresse in de kosten: dat eischeres bij schrijven van 20 December 1937 heeft idiceerd en gedaagde bij schrijven van 4 Januari van dupliek heeft gediend: dat arbiters partijen hebben opgeroepen tot hun zitting, welke gehouden is op Woensdag, 12 Januari 1938 in het gebouw van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken, Nas plein 24 te Haarlem: dat op gemelden tijd en plaats zijn verschenen nan eischeres de hceren C. S. Roem. Dire, N.V. Profilti en Mr. G. A. Fijn van Draat, raadsman van eischeres en namens gedaagde de heer Mr. J. Lubbers. raadsman van gedaagde; dat partijen uitvoerig haar wederzijdsche standpunten heb ben toegelicht: dat de heer Mr. J. Lubbers in antwoord op een desbet] fende vraag van een der arbiters verklaard heeft, dat de blue-print \\\n her journaal A I 38, welke gedaagde ter onderzoek heeft verzonden aan den heer J, C. Mol, Directeur van de N.V. Multifilm te Haarlem niet gelijktijdig ver zenden is met de blue-print van dit journaal, welke eisch 're van g eeft ontvangen; eischeres in antwoord op eet; desbetreffende vraag ft. dat zij steeds het normale dupücating materiaal gebruikt heelt en ter staving van deze verklaring getuigenbewijs onder eede aanbiedt; OVERWEGENDE: dat in verband met de door gedaagde opgeworpen exceptie is allereerst de vraag onder het oog hebben gezien of zi.li een geschil voordoet ten aanzien waarvan partijen zich verbonden hebben tusschen hen door arbiters uitspraak te laten doen, en arbiters dus bevoegd zijn in deze een arbi traal vonnis te wijzen: dat vaststaat, dat eischeres bij schrijven van 3 Septen 1937 overeenko 23 van hei tusschen partijen sloten contract /erlangd en dat zij dit verlangen, nadat gedaagde hiertegen op formeele grol i.ir had gemaakt, bij schrijven van 9 Octcber opnieuw aan gedaagde lieeli kenbaar gemaakt, zonder nochtans h eerste arbitrage-aanvrage te niet te doen; dat aan artikel 23 van hei contract kennelijk de bedoeling strekking ten grondslag liggen, eenerzijds aan eischeres waarborgen te geven ten aanzien van het wekelijks te leveren filmjournaal door een nadere omschrijving van kwaliteits eisehen, zulks in verband met de omstandigheid, dat van gedaagde bij het aangaan van het contract nog geen film producten verschenen waren en anderzijds aan gedaagde waarborgen te geven tegen een willekeurig optreden van eischeres door nauwkeurig de procedure vast te stellen, welke moet worden gevolgd om tot arbitrage te geraken: dat derhalve de geest van artikel 23 deze is, dat, indien gedaagde een journaal leverde, waarvan de kwaliteiten naai de meening van eischeres niet in overeenstemming waren met het bepaalde in artikel 3 van het contract, eischeres zulks geruimen tijd moest hebben geconstateerd, gedaagd daarop moest hebben geattendeerd, op verbetering hebben aangedrongen en behoorlijk gelegenheid hebben gegeven de gevvenschte verbetering aan te brengen, alvorens een arbitrale uitspraak zou kunnen worden uitgelokt; dat het aan twijfel onderhevig zou kunnen zijn, of eischeres in overeenstemming met den geest van het betreffend artikel heeft gehandeld door haar formeele handelwijze gedurende het tijdvak van 3 September 1937 tot 9 October d.a.v., indien zij niet geruimen tijd vóór 3 September herhaaldelijk gedaagde er schriftelijk en nadrukkelijk op opmerkzaam had gemaakt, dat niet volgens de gestelde eischen geleverd werd, en zij daarbij telkens op omgaande verbetering had aange drongen: dat aan arbiters immers gebleken is, dat eischeres o.m. bij brieven van 5 Januari 1937, 9 Februari 1937. 16 Februari 1937. 3 Maart 1937, 24 Maart 1937. 2 April 19 37. 16 April 26 April 1937. 27 April 1937, 3 Mei 1937, 15 Juni 1937 en 29 Juni 1937 uitvoerig uiteen heeft gezet, in welk opzicht de geleverde journaals niet aan de eischen voldoen en meer malen met klem op verbetering aandringt: dat al deze brieven, hoewel in hoffelijken toon gehouden zonder dreigementen te bevatten, in feite een zeer groote hoeveelheid ernstige grieven inhouden over overbelichte ge deelten, te zwakke ontwikkeling van de lavender eopie, be schadigingen van de blue-print, slechte geluidshoedanig- heden, hinderlijk op en neer gaan van de lichtintensiviteit van het breid, wapperende titels, bekabelde beelden en hinderlijke schom an het beeld, alsook over gebrek aan actuali- te zeer uitgesponnen of foutieve montage, onduidelijk heid van het commentaar, tekort aan variatie en interes sante gegevens, ondeskundige verfilming en slechte opname" dat in bedoelde rapporten én voortdurend dringend word; verzocht met de gemaakte opmerkingen rekening te houden econstateerd wordt, dat gedaagde in haar prestaties tekort schiet cp grond van het feit. dat de waarschuwingen van eis< heres niet ernstig genoeg zijn opgevat en met haar adviezen geen rekening wordt gehouden, terwijl zij boven dien meermalen in kennis is gesteld van de klachten van jde van publiek en bioscoopexploitanten; eischeres hiermede geheel te goeder trouw heeft ge ld blijkens ha,ir vele en omvangrijke technische en vakkundige adviezen, zoowel vóór de totstandkoming van het ds tijdens de uitvoering daarvan, en niet in het minst blijkens haar actieve medewerking en de reis van haren Directeur naar Indië; dat, het vorenstaande in aanmerking nemende, eischeres ir een beroep kan doen op artikel 23 van het contract dus zoowel ha-e arbitrage-aanvrage van 3 September Formeele herhaling van deze aanvrage win 9 October en ook de procedure in de periode van 3 Sep- er tot 9 October geacht kunnen worden zoowel naar den letter als naar den geest in overeenstemming met het irtikel Ie zijn; dat, vcorzoover gedaagde de klachten van eischeres ten aanzien van de journaals A I 36. 37, 38 en 39 in strijd acht met de goede trouw, zulks in verband met de volgens haar gunstige verklaringen "elke eischerêsses Directeur onder niet betrekking tot de journaals A I 36 en A I 37 in Decapark heeft afgelegd, deze verklaringen niet ter zake dienende zijn. wijl, gelijk hiervoor overwogen, het complex van klachten, vooraf ter kennis van gedaagde gebracht, ten-

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 10