slotte culmineert in de in den aanvang dezer overweging bedoelde klachten; dat uit het voorgaande volgt, dat de door gedaagde opge worpen exceptie faalt en zich dus tusschen partijen een geschil voordoet, als in het artikel 23 van het tusschen haar gesloten contract" is voorzien, in welk geschil arbiters der halve bevoegd zijn arbitraal uitspraak te doen als goede mannen naar billijkheid, als hoedanig zij op verzoek van den Directeur van het Bureau van den Nederlandschen Bioscoop- Bond dd. 7 November den last daartoe hebben aangenomen: dat blijkens artikel 3 van hel contract gedaagde garan deert, dat alle journaalafleveringen op de voor journaalfilm gebruikelijke wijze zullen worden samengesteld en, zoowel vanuit een filmjournalistiek standpunt als vanuit een film beeld- en geluidstechnisch oogpunt bezien, prima verzorgd zullen zijn, en dat het journaal een overzicht zal moeten geven van de laatste, voor het moederland interessante Ne- derlandsch-Indischc gebeurtenissen, aangevuld, voor zooveel ncodig, met ten hoogste twintig percent (gemiddeld per maand gerekend) andere opnamen, die het moederlandsche publiek op boeiende wijze een beeld geven van de Neder- landsch-Indische samenleving of van menschen en toestanden daar te lande, alsook, dat gedaagde in het bijzonder zorg draagt, dat de journaalafleveringen een zoo actueel mogelijk karakter dragen; dat arbiters door eigen aanschouwing in het bijzonder van de journaals, waarover van de zijde van eischeres ernstige klachten waren geuit, hebben kunnen vaststellen, dat deze in vele opzichten niet in overeenstemming zijn met de door gedaagde in meervermeld artikel 3 gegeven garantie: dat deze van filmjournalistiek standpunt bezien niet vol doen aan de eischen, welke, in aanmerking nemende de ontwikkeling van de laatste jaren, aan een filmjournaal mogen worden gesteld, doordat onder meer ontbreken het impromptu, de pointe, welke een pakkend filmisch verslag van een gebeuren van noode heelt, terwijl de montage ge brekkig, soms te gerekt is, het beeld veelal geen rekening hcudt met wat er feitelijk gebeurt, de weergave niet altijd verantwoord is en meermalen gegevens ontbreken, welke men zou hebben mogen verwachten, tengevolge waarvan geregeld de indruk wordt gewekt, dat het geheel ondanks een langdradig verslag niet volledig is. aan de belangstelling, welke door de te verfilmen gebeurtenis dank zij het feit zelf bij den toeschouwer was gewekt, niet wordt tegemoet gekomen en deze derhalve niet bevredigd is; dat ook uit filmbeeld- en geluidstechnisch oogpunt bezien bij het meerendeel der geleverde journaals allerminst van een prima verzorging sprake is; dat inderdaad herhaaldelijk door arbiters zijn geconsta teerd een storend op- en neergaan van de lichtintensiviteit van het beeld, hinderlijke schommelingen, vlekkerigheid en een groote mate van onduidelijkheid, even zoovele factoren, die een product hebben doen totstandkomen, dat gezien den huidigen stand van de filmtechniek, met het oog op de vertooning in voor het groote publiek toegankelijke bio scopen niet voldoet aan redelijk te stellen eischen en der- halve sterk den indruk wekt van onvoldoende beheersching van het métier bij de vervaardigers; dat hetzelfde geldt voor het geluidstechnische gedeelte, aangezien in verschillende afleveringen het commentaar aan duidelijkheid te wenschen overlaat, en de hoedanigheid van het. geluid absoluut onvoldoende is te noemen; dat, voor zoover aan arbiters gebleken is, dat afwerking van het gezonden product, gelijk in artikel 14 van het .con tract is voorzien, door eischeres naar behooren is geschied, al naar gelang zulks noodzakelijk en mogelijk was; dat arbiters een -deskundig onderzoek hebben doen instel len naar de door gedaagde aan eischeres gezonden blue- prints. waaruit is komen vast te staan, dat bedoelde prints dermate slecht behandeld zijn, dat zij niet voldoende dóór- ontwikkeld, vlekkerig, wapperig en ongelijkmatig van licht sterkte zijn; dat hierbij in aanmerking dient te worden genomen, dat het eischeres technisch niet mogelijk was daarvan behoor lijke copieën te vervaardigen, althans vorengeschetste euve len in de copieën ie corrigeeren; voorzoovcr gedaagde zulks zou willen doen komen, de betreffende euvelen op technische gronden cv en- niin geweten kunnen worden aan de overigens vakkundige behandeling, welke de materie in hel laboratorium van eische res heelt ondergaan en voorzoovcr er beschadigingen zijn geconstateerd, arbiters geen reden hebben aan te nemen, dat deze beschadigingen aan de schuld van eischeres, althans aan die van eischeresse s personeel te wijten zijn; dat arbiters bovendien niet gebleken is. dat. gelijk gedaagde beweert, door eischeres ondeugdelijk duplicating materiaal zou zijn gebruikt; dat aan de rapporten van de heeren M. Franken en Van der Kolk. als zijnde uitgebracht door onmiddellijk belang hebbenden ten gunste van gedaagde, bewijskracht moet wor den, ontzegd, en deze derhalve niet ter zake doen, daarge laten de vraag, of arbiters den inhoud daarvan geheel zou den kunnen onderschrijven; dat evenmin ter zake dienende moet worden geacht het door gedaagde overgelegde rapport van den heer J. C. Mol. zien de door dezen onderzochte blue-print een andere is. dan die. welke eischeres is toegezonden; dat arbiters aannemen, dat gedaagde zich. eenige uitzon deringen daargelaten, beijverd heeft geregeld een overzicht te geven van de laatste, voor het moederland interessante gebeurtenissen, aangevuld, voor zooveel noodig, met ten hoogste gemiddeld twintig percent andere opnamen, die het moederlandsche publiek een beeld geven van de Neder landsch-Indische samenleving of van menschen en toestanden daar te lande: dat nochtans afgezien van de voorgaande overwegingen, waaruit blijkt, dat aan de waarde en beteekenis van bedoeld overzicht door de wijze, waarop dit gegeven wordt, ernstig afbreuk wordt gedaan de feitelijke inhoud van het over zicht in verschillende journaals arm aan gebeurtenissen, wei nig varieerend en weinig interessant valt te noemen: dat arbiters dan ook, afgezien van de vraag, of wel gemak kelijk kan worden uitgemaakt, welke gebeurtenissen in fndië voor het moederland interessant kunnen worden geacht en of het aantal voor het moederland interessante gebeurtenissen in fndië wel voldoende is om daarvan een wekelijksch jour naal te leveren, dat genoegzaam aan de elders door de journaal-practijk gegroeide eischen beantwoordt, den indruk hebben, dat gedaagde de verplichtingen, welke zij te dezen aanzien op zich heeft genomen, óók met het oog op het practisch mogelijke, sterk heeft onderschat; dat aangenomen mag worden, dat mede als gevolg van het bepaalde betreffende de minimale metrage in artikel 2 van het contract, de weinige actueele onderwerpen deels zoozeer zijn uitgesponnen, dat zij langdradig en ongenietbaar worden, deels dermate zijn aangevuld met gegevens, welke in de oogen van het publiek in het moederland een over wegend documentair karakter dragen, dat de hiervoor toe gestane 20 '/r belangrijk werd overschreden; dat gedaagdes bewering, als zoude eischeres blijk hebben en zeer veel waarde te hechten aan het Indisch jour naal, door met een schadeactie te dreigen, zoodra omstreeks medio 1937 geruchten gingen, dat de leverantie stop zou worden gezet, onjuist moet worden geacht, aangezien ge bleken is, hetgeen trouwens voor de hand ligt. dat eischeres deze claim gedreigd heeft op gedaagde te doen vallen met het oog op de schadevorderingen, welke haar bij niet-leve- ring van de zijde der afnemers te wachten stonden; dat ook de door gedaagde aangevoerde omstandigheid, dat van de zijde van eischeres gedurende de maanden Juli 1937 en Augustus 1937 geen klachten werden geuit betreffende de leveranties, niets argumenteert, noch aangaande de kwaliteit der toen geleverde journaals, noch aangaande de tevreden heid van eischeres, aangezien eischeresses Directeur in deze periode persoonlijk eenigen tijd in Indië heeft vertoefd om de mogelijkheden tot reorganisatie van gedaagde te onder zoeken; dat voorzoover eischeres de overeenkomst tusschen par tijen niet heeft uitgevoerd tot de uitspraak van scheidsman-

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 11