de dames voegden, die zich tijdens de vergadering in het restaurant hadden verpoosd, naar de Oos terkade te brengen. Hier ging het gezelschap aan boord van de Prinses Juliana", welke boot door het Gemeente bestuur was beschikbaar gesteld voor een tocht door de havens. De lucht zag er dreigend uit en er stond een strakke bries. Niettemin bleef het weer droog en kon men volop genieten van het imposante schouwspel, dat het Rotterdamsche havencomplex den bezoekers altijd weer biedt. Vanzelfsprekend ging de bijzondere belangstel ling van het gezelschap uit naar het vlaggeschip van de Holland-Amerikaliin, de Nieuw Amster dam". De boot voer er vlak langs, zoodat men een prachtigen indruk kon krijgen van deze nieuwe aanwinst onzer Nederland-che vloot. Een kleine troost voor de teleurstelling, dat technische voor zieningen het onmogelijk hadden gemaakt een be zoek aan het schip te brengen. Bij het Gemeentebestuur te gast Omstreeks vijf uur meerden wij aan de Park kade om per autobus te vertrekken naar het Stad huis, alwaar een ontvangst zou plaats hebben door het Gemeentebestuur. In de Burgerzaal werd het gezelschap bij ont stentenis van den Burgemeester begroet door Wet houder Ratte, die vergezeld was van eenige leden van den Raad en van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen. Het Gemeentebestuur van Rotterdam vindt het prettig, aldus de heer Ratte, dat de Nederlandsche Bioscoop-Bond voor den eersten keer in deze stad zijn Jaarvergadering houdt. Zulks deed het Ge meentebestuur vooral genoegen, omdat het film en bioscoopbedrijf in Rotterdam een vooraan staande plaats inneemt. Spreker releveerde, dat een van de bladen met het oog op het bezoek van de leden van den Bioscoop-Bond aan Rotterdam en de voorgenomen ontvangst door het Gemeente bestuur er op gewezen had, dat zulks verklaarbaar was, omdat het bedrijf met zilveren koorden aan de Gemeentebesturen is vastgeklonken. Spreker zou dit anders willen zien en wel zoo, dat de bioscoopexploitanten zoo welwillend zijn, geregeld een deel van hun recettes aan de Gemeentebesturen af te staan. Ongetwijfeld is het Gemeentebestuur van Rot terdam hiervoor ten zeerste dankbaar. De Rotter dammers zijn gehecht aan hun bioscopen, deze zijn hun trots en hebben hun instemming en waardee ring. Ook het Gemeentebestuur achtte volgens spreker de werkzaamheid van het bioscoopbedrijf een belangrijk element in de ontwikkeling van het cultureele leven der stad. Spreker eindigde zijn welkomstgroet met een woord van waardeering jegens den Bioscoop-Bond, dien hij als een voor beeldige organisatie roemde en wiens werk hij sterk constructief, alsmede sociaal gericht achtte. De heer D. Hamburger zegde het Gemeentebe stuur dank voor de eer, welke het den leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond heeft willen aandoen door hen ten stadhuize te ontvangen. Spreker gewaagde in zijn antwoord voorts van de zorgelijke tijden, die het bioscoopwezen met de stad Rotterdam heeft gedeeld. Dank zij echter den ondernemingsgeest van de leden en dank zij hun krachtige organisatie heeft het bedrijf het hoofd boven water weten te houden. De betrokken on dernemers zijn met hun tijd medegegaan, zoodat spreker zonder overdrijving durfde te verklaren, dat ook het film- en bioscoopbedrijf in Rotterdam in ieder opzicht kan wedijveren met de grootste havensteden der wereld. Spreker wees erop, dat Rotterdam, hoewel de tweede stad van ons land, de derde is zoowel in bioscoopbezoek als in de ontvangsten dezer ondernemingen. Spreker bracht dit naar voren om des te krach tiger de hoop te kunnen uitspreken, dat deze dag ook aan het film- en bioscoopbedrijf ruimschoots zou mogen brengen een vermeerdering van bezoek en een verruiming van ontvangsten, zooals de ac tieve Afdeeling Rotterdam deze er zoo gaarne van verwacht. Met genoegen constateerde spreker verder, dat de verstandhouding tusschen het film- en bio scoopbedrijf en de plaatselijke Overheid steeds van aangenamen aard is geweest. Tenslotte dank te de heer Hamburger namens alle leden hartelijk voor het gastvrij gebaar, waarmede het Gemeente bestuur een boot ter beschikking had gesteld om een tocht te maken door de Rotterdamsche havens. Hij verklaarde, dat de meesten van de deelnemers, hoewel vanzelfsprekend niet onbekend met Rot terdam, nooit zóó onder den indruk waren geko men van de grootheid waarin en de intensiteit, waarmede deze stad leeft. Spreker achtte dezen tocht het hoogtepunt van den Bondsdag te Rotter dam en gaf de verzekering, dat hij jarenlang in aller herinnering zou blijven. De heer Hamburger wenschte het Gemeente bestuur toe, dat de opleving, welke in Rotterdam aan den dag treedt, onder zijn leiding zou worden bestendigd, en dat deze zich meer dan voorheen blijvend zou mededeelen ook aan het bioscoopbe drijf hier ter stede, voor welk bedrijf spreker hoopte, dat het, door in bloei toe te nemen, het zijne zou kunnen bijdragen tot den voorspoed van Rotterdam. Nadat het orgel het Wilhelmus had gespeeld, werden de aanwezigen naar de in de hall opge stelde buffetten genoodigd om eenige ververschin- gen te gebruiken. De rest van den dag hebben de deelnemers in genoeglijk samenzijn doorgebracht.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 7