KRACHTIGE ACTIE VAN HET PARIJSCHE BIOSCOOPBEDRIJF De inzet van het nieuwe jaar is voor het Fran- sche, althans voor het Parijsche bioscoopbedrijf welhaast sensationeel geweest. Vóór de eerste week van 1939 verstreken was, vond het uitgaand publiek van de Lichtstad de poorten van de voornaamste bioscopen gesloten. In plaats van de lokkende lichtreclames, die an ders zulk een feestelijke sfeer in de straten weten te tooveren, deed een affiche achter grimmige tra lies den volke kond, dat Parijs ingaande Woens dag, 4 Januari zonder bioscoopvoorstellingen zou zijn. De ondernemers maakten voor dezen, voor de filmliefhebbers vanzelfsprekend zeer onprettigen maatregel, hun excuus, zich er op beroepend, dat de nieuwe stedelijke belasting, waardoor de bio scopen getroffen werden, een rendabele exploita tie ten eenen male onmogelijk maakte. Om dezen nieuwen last te kunnen opbrengen, zouden, aldus 'de kennisgeving, de entreeprijzen met 50 vermeerderd moeten worden. De bioscoopondernemers weigerden het publiek hard te vallen met een dergelijke drastische entree- prijsverhooging en daarom hadden zij den meest eenvoudigen weg gekozen, n.1. sluiting van alle bioscopen. Tot zoover de simpele tekst van het aanplak biljet, dat vanwege de organisaties aan iedere bio scoop was aangeplakt. Wat was er gebeurd? Het Parijsche gemeentebestuur kampte met een aanzienlijk begrootingstekort. Dat is echter in den tegenwoordigen tijd geen schande, dies lag het voor de hand, dat naar een onderpand werd uit gekeken voor de leening, die ten behoeve van een sjuitend budget noodzakelijk was geworden. Of het nu eerlijk en billijk was om uitsluitend het bioscoopbedrijf met deze wonderlijke oud;- jaarstractatie. (Het besluit werd inderhaast op Zaterdag 31 December genomen!) op te schepen, Maar we weten er van mee te praten is een andere, vraag. C'est tout comme chez nous. De ontvangsten van de bioscoopondernemers zijn in net oog van den fiscus immers vogelvrij en niet op één lijn te stelien met die van eenig ander bedrijf Zoo dacht ook de Parijsche Raad er over. Na een overigens verwarde discussie vond hij het be- noodigde onderpand ten slotte in de ontvangsten der bioscopen. De nieuwe fiscale maatregel komt hierop neer, dat ingaande 1 Januari 1939 van de bioscopen, met uitsluiting van alle andere vermakelijkheden, boven de bestaande vermakelijkheidsbelasting, een stede- delijke belasting wordt geheven volgens pro gressief tarief en wel over de .maandelijksche net to-ontvangsten. Zoo zouden de bioscopen met een maandelijk sche ontvangst tot frs. 30.000.3.6 hebben op te brengen, met een maandelijksche ontvangst van frs. 30.000.— tot frs. 50.000.— 9 van frs. 50.000.— tot frs. 100.000.— 12 en boven frs. 100.000.— 15 Insiders hebben berekend, dat het hoofdstede lijk film- en bioscoopbedrijf door dezen nieuwen last achtentwintig millioen francs moet opbrengen boven het bedrag aan staatsbelasting en armen- recht, dat volgens een opgave over 1937 zeventig millioen francs bedroeg. Een belastingverhooging dus van totaal 40 in.eens. In tegenstelling met vele andere gemeenten in Frankrijk en in tegenstelling ook met den toe stand, dien wij bij ons kennen, wordt in Parijs geen gemeentelijke belasting geheven van de bio scoopvoorstellingen. Zooals bekend heeft men in Frankrijk 3 soorten belastingen op vermakelijkhe den: de staatsbelasting, het armenrecht en de ge meentebelasting. De armenbelasting komt vrijwel overeen met de heffing, die bij ons in den loop van de jaren ont aard is in de z.g. vermakelijkheidsbelasting, en be draagt 'n vast percentage van 8.75%. De staats belasting wordt progressief geheven ongeveer naar den maatstaf, die aan de nieuwe gemeente lijke heffing was aangelegd. Van de maandelijk sche netto-ontvangsten, welke minder dan 10.000 francs bedragen, wordt aan staatsbelasting 2.20% geheven; van de ontvangsten van 10.000 tot 30.000 francs 5.40 van 30.000 tot 50.000 francs 10.80 van 50.000 tot 100.000 francs 16.20 en van 100.000 francs en hooger 21.60 Ver hoogd met de nieuwe gemeentelijke heffing, inclu sief het vaste armenrecht, wordt de totale heffing in dezelfde volgorde in procenten resp. 14.55, 17.75, 28.55, 36.95 en 45.35. Aangezien bij ons belasting wordt geheven over de bruto ontvangsten, kan men tusschen den toestand in Frankrijk en dien hier te lande beter vergelijkingen maken, indien men ook het hef-

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9