DE FILMKEURING TOONT BEGRIP VOOR ONZE BEZWAREN We hebben er met verheugenis kennis van ge nomen, dat de Centrale Commissie voor de Keu ring van Films de film Sneeuwwitje, heden, Woensdag, voor alle leeftijden heeft goedgekeurd. Nadat dezerzijds in het Officieel Orgaan van 1 Januari j.1. in een uitvoerig artikel het standpunt van het Hoofdbestuur nopens de vroegere keu ringsuitslagen was uiteengezet, hebben vertegen woordigers van dit College een onderhoud gehad met de Huishoudelijke Commissie, Tijdens dit on derhoud zijn de bezwaren van het Hoofdbestuur nader uiteengezet, bezwaren, welke door de Huis houdelijke Commissie niet konden worden gedeeld. Aan de hand van het eerste keuringsrapport, waarin o,m. werd beweerd, dat de moderne paeda- gogie zich tegen griezelverhalen verzet, is dezer zijds aangetoond, dat in het bijzonder in het onder havig geval niet op toelaatbaarheid, zooals dooi de wet is voorgeschreven, maar op geschiktheid was gekeurd. De Huishoudelijke Commissie handhaafde daar entegen haar oorspronkelijke opvatting. Des te aangenamer doet het daarom aan. dat de film ten slotte, na voor den vierden keer gebeurd te zijn, zij het met honderd meter gecoupeerd, ook voor kinderen beneden veertien jaar is toegelaten. Met dezen keuringsuitslag heeft de Centrale Commissie bevestigd hetgeen de Huishoudelijke Commissie ons had medegedeeld, dat het geens zins de bedoeling is geweest bij de keuring van de onderhavige film een geschiktheidsmaatstaf aan te leggen. Immers, is ondanks de aangebrachte cou pures, aan datgene, wat in het eerste keurings rapport als griezelverhaal werd gekwalificeerd, hoegenaamd geen afbreuk gedaan. Dit thans te kunnen constateeren, schenkt ons groote voldoening. Het wordt bovendien ten zeerste in de Centrale Commissie gewaardeerd, dat de, zoowel dezerzijds als in de pers op haar uitgeoefende critiek haar niet tot prestige-overwegingen hebben verleid; zij is haar eigen weg gegaan en heeft ten slotte uit gesproken, wat zij billijk en redelijk achtte. Dit strekt der Commissie tot eer en zal haar gezag ongetwijfeld versterken. Zooals indertijd medegedeeld, waren er bij het Hoofdbestuur ook bezwaren gerezen tegen een verbod door de Centrale Commissie van vertoo ning voor volwassenen van de films ,,De geheim zinnige Dr. Clitterhouse", „Sta op en vecht!" en ,,De vrouw met den blauwvos". Aan deze verboden zaten weliswaar geen prin cipieels kanten, doch er scheen een tendens tot strenger keuring in tot uiting te komen. Het stemt inmiddels tot tevredenheid, dat de Centrale Commissie, nadat het Hoofdbestuur ook hierover een onderhoud met de Huishoudelijke Commissie mocht hebben, de films ,,De geheim zinnige Dr. Clitterhouse" en „Sta op en vecht", toelaatbaar heeft verklaard voor personen boven achttien jaar. Wellicht is het mogelijk, dat ook de andere, door ons genoemde film in gewijzigde samenstelling alsnog kan worden toegelaten. Wij hechten eraan, hier nog eens te verklaren, dat wij in het algemeen genomen niet wenschen af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn, in het openbaar zoo min mogelijk critiek uit te oefenen op de beslissingen der Centrale Com missie. In vele gevallen kon na contact met de Huishoudelijke Commissie een bevredigend resul taat worden verkregen. Moge dit in de toekomst zoo blijven! Wij hebben er allerminst behoefte aan de taak van de Commissie moeilijker te maken dan zij is. Dat laat echter niet weg, dat het anderzijds de taak van het Hoofdbestuur is tegenover de werkzaamheid van de Centrale Commissie waak zaam te blijven, omdat nu eenmaal niet valt uit te schakelen het niet te onderschatten feit, dat ieder verbod voor de betreffende filmonderneming ern stige financieele consequenties heeft. OOK IN 1939 GEEN JEUGD VERBOD IN VENRAY Gelijk bekend heeft de Raad der gemeente Ven- ray op 11 Januari 1935 aan Burgemeester en Wet houders de bevoegdheid gegeven het ter plaatse bestaand jeugdverbod (art. 141 van de Algemeene Politieverordening en art. 5 der Bioscoopverorde ning) voor een proeftijd van 1 jaar buiten werking te stellen. Voor de jaren 1936, 1937 en 1938 is eenzelfde besluit genomen. Thans deelen B. en W. van Ven- ray ons mede. dat de Raad van Venray in zijn vergadering van 30 December j.1. de aan B. en W.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 10