beschikt afwijzend op de aanvrage van de Metro en weigert haar derhalve toestemming, als bedoeld sub. B. van het „Overgangsbesluit" d.d. 1 Februari 1937, tot het in circulatie brengen van het weke- lijksch filmjournaal, genaamd „Metrotone-Nëws", althans tot het gaan exploiteeren van een andere dan haar bestaande zaak met het oog op Metrotone News", OVERTREDING PRIJSBESCHERMlNG- REGLEMENT Overeenkomstig art. 10 van het 'Prijsbescher- mingreglement is het toezicht óp de naleving van de voorschriften van dit Reglement en van de ingevolge dit Reglement genomen beslissingen voor de gemeenten, die behoorën tot ëen Plaat selijke of Provinciale Afdeeling van den Bond op gedragen aan de betreffende Afdeelingen. Dien tengevolge heeft hét Bestuur van de Afdeeling Amsterdam van den Bond krachtens art. 6 vari het Uniform Reglement van de- Provinciale en Plaatselijke Afdeelingen van Exploitanten op één lid de straf van waarschuwing toegepast, waarvan als volgt mededeeling is gedaan: WAARSCHUWING Het Bestuur van de Afdeeling Amsterdam Heeft in zijn op 1 Februari 1939 gehouden vergadering besloten ingevolge artikel-111 - van het Prijsbescherming-Reglemeht 'én - artikel I 6 van, .he.t Uniform ..Reglement van den Bond op dë -N.V. Ufa Mij. ,voor Film- en. Bioscoopbedrijf te Amsterdam, exploitee- rendé Het Rembrandt Theater aldaar, toe te passen d:e straf van waarschuwing, zulks c-p grond: gehouden, geen filmjóurnaals in circulatie ;mogen .brengen, d.w.z., geen filmverhuurkantoor in engeren zin mogen, gaan exploiteeren, zonder' de sub. 13. van liet „OvergangsbesïuH" vereisthtc toestemming van' het Hoofdbestuur tot hetgaan exploiteeren van zulk een andere dan hun bestaande zaak; dat uit het vorenstaande volgt, dat de door de 'Metro' 'op geworpen exceptie als zou zij niet verplicht .zijn een aanvrage bij het'Hoofdbestuur in- te dienen om haar toe stemming te verkenen tot het gaan distribueeren in'-Neder land van een film journaal (het Metrctone-N-ews)althans om haar met het oog op de distributie van dit journaal toe stemming te verkenen, tot hetgaan exploiteeren. vanI een andere dan haar bestaande zaak verworpen moet worden; overwegende ten aanzienvan de aanvrage 'zelve: dat in Nederland vier internationale filmjóurnaals in cir culatie worden gebracht door.vier verschillende leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. zijnde de N.V. Netherlands Fox Film Corporation, de N.V. Paramount Films en de Ufa Maatschappij voor Film- en Bioscoopbedrijf N.V., alle te Amsterdam, alsmede de N.V. Filmfabriek Polygoon te Haarlem; dat deze bestaande internationale journaals in de eerste week in de daarvoor in aanmerkiig komende Nederlandsche bioscopen, wier aantal uiteraard beperkt is, worden ver toond, evenals in tweede en volgende weekvertooningen in nagenoeg alle overige Nederlandsche bioscopen; dat de vier bestaande internationale filmjóurnaals ruim schoots voorzien in de behoeften der Nederlandsche biosco pen aan internationale journaals en dat er dan ook, zooals de belanghebbenden unaniem van meening zijn, in Nederland geen behoefte bestaat aan een vijfde internationaal journaal; dat hetgeen hiervoren is overwogen niet zoo zwaar zou behoeven te wegen, als de Metro inderdaad met een, van de bestaande weekjournaals geheel verschillend, nieuw journaal zou komen, maar het Metrotone News, gelijk uit de door belanghebbenden dienaangaande verstrekte inlichtingen blijkt, uitsluitend zou bestaan uit'dezelfde filmopnamen (d.w.z. van hetzelfde negatief afkomstige opnamen), die ook voorkomen in andere reeds bestaande internationale journaals; dat het nieuwe Metro-journaal geëxploiteerd zou worden in combinatie met de belangrijke productie van hoofdfilms en bijwerk, welke de Metro hier te lande distribueert, ten gevolge waarvan vele leden-exploitanten in de noodzakelijk heid zouden komen te verkeeren om naast de journaals van andere filmmaatschappijen, ten aanzien van welke journaals zij in dezelfde noodzakelijkheid verkeeren, het Metro-jour naal te huren, opdat zij ook de hoofdfilms van de Metro kunnen huren, waardoor het budget van die leden-exploitan ten onnoodig (immers voor dezelfde journaal-opnamen, die ook reeds in hun andere journaals voorkomen) zwaarder zou worden belast; dat het euvel van het in de noodzakelijkheid komen te verkeeren van het huren van filmjóurnaals van filmmaat schappijen, op wier productie vele leden-exploitanten- zijn aangewezen, reeds door het Hoofdbestuur bij het in verband met de onderhavige aanvrage ingesteld onderzoek is gecon stateerd, hieruit blijkende, dat reeds verschillende leden-., exploitanten huurcontracten voor twee en drie, ja zelfs voor alle vier internationale journaals om de redenen als voren bedoeld zijn aangegaan, dat dan ook het door de Metro te distribueeren internatio naal filmjournaal niet alleen in geen enkele behoefte van de Nederlandsche bioscopen zou. kunnen voorzien, :waarin niet reeds ruimschoots door de bestaande vier - internationale journaals wordt voorzien, maar bovendien economisch na deel zou toebrengen aan de belangen van 'vele leden-exploi tanten; 'dat 'daarnaast groote schade zou worden toegebracht 'aan de 'ondernemingen, die zich reeds met de distributie van journaals bezig houden, wijl door de komst van een vijfde internationaal filmjournaal het aanbod van zoodanige jour naals de vraag ernaar in Nederland verre zouovertreffen met alle gevolgen van dien, waarbij1 de schade het 'grootst zou zijn voor het' filmverhuurkantoor''in engeren zin, dat zijn internationaal, journaal moet distribueeren zonder steun van een groote productie vtan hoofdfilms, welke schade voor dit .specifiek Ncderlandsch zcllstandigc filmverhuurkantoor zoodanig zou zijn', dat het gedoemd zou zijnde distributie van-zijn'internationaal filmjournaal te staken; dat bovendien een vijfde internationaal 'filmjournaal, waar van de verhuur zou'worqkn gestimuleerd door middel Van een belangrijke productie van hoofdfilms en, bijwerk, zoodat vele exploitanten van'bioscooptheaters zich genoopt'zouden zien dat journaal te huren, in vele gevallen een zoodanig, deel van het voor filmjóurnaals -in het- -algemeen-beschikbaar zijnde budget van de bioscooptheaters zou opeischen, dat de betrokken exploitanten van de vertooning van een, Neder- landsch journaal in - den 'vervolge zouden moeten Afzien;' dat voorts de komst van het Metro.-joumaa/l,j waarin regelmatig ook opnamen Van''belangrijkegebeurtenissen zou den worden ingelascht, ertoe 2ou leiden, dat in' vele 'gevallen de beide Nederlandsche filmjóurnaals'idoor' het internationale Metro-journaal zouden ;worden verdrpngen; - dat' daardoor ernstig afbreuk zou 'worden gedaan aan de nörmkle exploitatie-mcgelijkheid van de Nederlandsche film jóurnaals en dus aan de belangen van-'de Nederlandsche film fabrieken, wier bescherming tot de taak van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond behoort, 'waarbij behalve op de meer zakelijke belangen van deze Neder landsche industrie ook het oog gericht moet worden op de erkende culturee-le en nationale beteekenis' van de Neder landsche filmjóurnaals, waarvan de vervaardiging, reeds voordat de productie van speelfilms (geluidsfilms) in ons land ter hand werd genomen, juist voor de Nederlandsche film industrie zoo karakteristiek was en nog steeds is; zulks in tegenstelling met andere gelijkwaardige landen, die öf nog in het geheel niet öf nog pas sedert korten tijd eigen .-film jóurnaals vervaardigen; Aldus gewezen te Amsterdam op Dinsdag 14 Febr. 1939,

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9