Beschikkende op de aanvrage van den Volks bond tegen Drankmisbruik Afdeeling Heemstede dd. 8 Maart 1939 heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond in zijn verga dering van 4 April 1939, na te dezer zake den architect van den aanvrager, den heer Ir. F. C. J. Dingemans, te hebben gehoord, besloten op deze aanvrage afwijzend te beschikken en derhalve aan den Volksbond tegen Drankmisbruik Afdeeling Heemstede de gevraagde toestemming als bedoeld sub. B. van het Overgangsbesluit dd. 1 Februari 1937 tot het gaan exploiteeren van een bioscoop in een nieuw te stichten gebouw te Heemstede te weigeren. Deze beslissing is gegrond op de volgende over wegingen: INSCHRIJVING IN HET NAAMREGISTER 8 dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat althans in den eersten tijd na de opening van de nieuwe bioscoop te Heem stede een categorie van inwoners van deze plaats, die vroeger de Haarlemsche bioscopen plachten te frequenteeren, een bezoek aan de nieuwe bioscoop te Heemstede zullen brengen, maar dat verwacht mag worden, dat uit de zooveel grootere categorie van inwoners van Heemstede, die tot dusver het bezoek aan de Haarlemsche bioscopen wegens den grooten afstand en de vervoerkosten te bezwaarlijk vond, vele nieuwe bioscoopbezoekers zullen worden gerecruteerd, hetgeen ten slotte ook weer de Haarlemsche bioscopen ten goede zal moeten komen; dat bij het afwegen van de eventueele nadeelen, welke de stichting van een permanente bioscoop te Heemstede misschien voor de Haarlemsche bioscopen ten gevolge zou kunnen hebben, en de voordeden, die het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf van deze nieuwe bioscoop zekerlijk ten goede zullen komen, de schaal zonder twijfel doorslaat naar de zijde van de algemeene bedrijfsbelangen; dat het argument van de Haarlemsche bioscoopexploi tanten, dat zij reeds concurrentie van de Amsterdamsche ■bioscopen ondervinden (daargelaten, dat trein- of tram- kosten HaarlemAmsterdam nog altijd zoo hoog zijn, dat daarin alleen reeds een voor het grootste gedeelte van het publiek te groot beletsel moet worden gezien) buiten be schouwing kan blijven, aangezien deze concurrentie geen nieuwe factor is in tegenstelling met de uitbreiding van Heemstede, welke eerst van de laatste jaren dateert; dat de vestiging van een permanente bioscoop in het centrum van Heemstede in de bestaande behoefte ter plaatse aan gelegenheid tot 'bioscoopbezoek, welke behoefte naar mag worden aangenomen door de Haarlemsche bioscopen niet voldoende kan worden bevredigd, zal voorzien, waar mede het algemeen belang van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf is gediend; dat derhalve aan de N.V. Eindhovensche Bioscoop Maat schappij de gevraagde toestemming, als bedoeld sub. B. van het Overgangsbesluit, tot het gaan exploiteeren behoort te worden verleend. dat blijkens de aanvrage de Volksbond tegen Drankmis bruik Afdeeling Heemstede voornemens is in deze gemeente een eigen gebouw te stichten, waarmede in hoofdzaak be oogd wordt de beschikking te krijgen over de noodige zalen voor het houden van vergaderingen, cursussen, enz. en daarnevens eenige dagen per week bioscoopvoorstellingen te doen geven; dat het Hoofdbestuur te zelfder tijd als de aanvrage van den Volksbond tegen Drankmisbruik in behandeling heeft genomen een reeds vroeger ingediende aanvrage van de N.V. Eindhovensche Bioscoop Maatschappij te Eindhoven, waarbij eveneens toestemming als bedoeld sub B van het Overgangsbesluit d.d. 1 Februari 1937 is gevraagd, echter voor het gaan exploiteeren van een permanente bioscoop te Heemstede in een daartoe speciaal te stichten gebouw, hetwelk in tegenstelling met het gebouw van den Volksbond uitsluitend bestemd is voor het geven van filmvoorstellingen; dat de vraag, of voor de vestiging van een permanente bioscoop in de gemeente Heemstede de vereischte toestem ming als bedoeld sub B van het Overgangsbesluit behoort te worden verleend, bevestigend moet worden beantwoord, gelijk in de motiveering van de beslissing van het Hoofd bestuur ten aanzien van de aanvrage der N.V. Eindhoven sche Bioscoop Maatschappij is vastgesteld; dat het onmogelijk moet worden geacht in de gemeente Heemstede, waar tot dusver geen enkele bioscoop werd geëxploiteerd, een bestaansmogelijkheid te vinden voor meer dan één permanente bioscoop, althans zoolang niets omtrent de rentabiliteitspositie van de nieuwe permanente bioscoop te Heemstede vaststaat, hetgeen uiteraard eerst beoordeeld zal kunnen worden, wanneer deze bioscoop geruimen tijd zal zijn geëxploiteerd; dat het noch in het belang van de beide aanvragers, noch in het algemeen belang van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf zou zijn, indien er in Heemstede twee bio scopen zouden worden gesticht, Waarvan slechts ongunstige bedrijfsuitkomsten zouden kunnen worden verwacht, en dat derhalve slechts aan één van de beide aanvragers de ge vraagde toestemming voor het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop te Heemstede behoort te worden verleend; dat bij het maken van een keuze tusschen de beide aan vragen de voorkeur moet worden gegeven aan de aanvrage van de N.V. Eindhovensche Bioscoop Maatschappij, die in een daartoe speciaal bestemd gebouw een permanente bio scoop wil gaan exploiteeren; dat immers de Volksbond tegen Drankmisbruik een ver- eenigingsgebouw wil stichten, waarvan de bioscoopexploitatie slechts bijzaak zou worden, terwijl de evolutie van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf juist vereischt, dat permanente bioscopen zooveel mogelijk in daartoe uitsluitend bestemde gebouwen zullen worden geëxploiteerd; dat uit het vorenstaande volgt, dat de gevraagde toestem ming tot het gaan exploiteeren van een nieuw te stichten bioscoop te Heemstede aan den Volksbond moet worden geweigerd. Ingevolge art. 4 van het Reglement op het Naamregister zijn de navolgende verzoeken tot inschrijving van titels in het Naamregister gedaan. Voor het indienen van bezwaren tegen de verlangde inschrijving, hetgeen binnen acht dagen na deze publicatie schriftelijk bij het Hoofdbestuur moet geschieden, raadplege men art. 6 van het betreffend Regle ment. Datum Titels waaronder de films Naam van den waarop schrijvinc zocht m- in Nederland worden uit houder der ex ver- is gebracht ploitatie-rechten 4 April 1939 Gekocht en betaald Filmex 5 Misdadigers worden niet ge boren, zij worden gemaakt Warner 11 De Saint slaat terug R.K.O. 11 Rue Michel 8 Inspecteur Vlijmscherp op Lumina 13 avontuur Fox 13 Mijn vrouw heeft talent 13 Was ik maar nooit ge trouwd Nova 13 De Mikado*) Filmex 13 Vechtersbloed L.C.B. Standaard Hiermede vervalt de gelijkluidende titel, ingeschreven ten name van Nova Film,

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 10