BELASTING VAN BELASTING TE SIMPELVELD Aan de belastingmisère in de gemeente Simpel- veld schijnt geen einde te willen komen. Nog versch ligt in onze herinnering het besluit van den gemeenteraad om het percentage der ver- makelijkheidsbelasting te verhoogen tot 25 en voor hooge feestdagen zelfs tot 50 Men kon op de vingers natellen, dat hier geen sprake meer was van belastingheffing, maar van een poging, om het kleine, maar behoorlijke bioscoopbedrijf in Simpel- veld te torpedeeren. Pogingen onzerzijds om het gemeentebestuur tot rede te brengen hielpen niets en ten slotte moest een beroep worden gedaan op den Minister, met het gevolg, dat de vroede vade ren van Simpelveld zich tot de orde zagen ge roepen. Het heffingspercentage is daarop teruggebracht tot 20 zij het, dat het minimum der op te bren gen belasting verhoogd werd van 7.50 op 10. Dit laatste bleef vanzelfsprekend een groot be zwaar, omdat de ontvangsten van een bioscoop in een plaats als Simpelveld op werkdagen dikwijls zoo gering zijn, dat zulk een minimum een groot percentage van de totaal-ontvangst kan uitmaken. Intusschen hebben B. en W. den hun gegeven wenk vanHoogerhand blijkbaar slecht kunnen ver duwen. Zij zijn aanstonds gaan zinnen op nieuwe middelen om het de exploitatie ter plaatse moeilijk te maken, en zoo werd het vorig jaar plotseling een verandering aangebracht in de wijze van heffing van vermakelijkheidsbelasting, ten gevolge waar van niet meer 20 van de zuivere, maar van de onzuivere opbrengst moest worden betaald, met dien verstande dus, dat vroeger bij een ontvangst van 120.20.aan belasting werd betaald en volgens de nieuwe berekening 24.wordt ge vorderd. Derhalve een verhooging met 20 °/0, Opnieuw heeft het Hoofdbestuur zich toen tot den Burgemeester gewend en dezen als zijn mee ning te kennen gegeven, dat deze nieuwe wijze van berekening niet in overeenstemming kan zijn met de bedoeling, welke aan de belastigverordening ten grondslag ligt en dat het onbillijk zou zijn, indien de ondernemer der bioscoopvoorstellingen ook over het bedrag, dat aan vermakelijkheidsbelas ting moet worden betaald, nog eens 20 belas ting aan de gemeentekas zou moeten afdragen. Den Burgemeester is derhalve verzocht het daarheen te willen leiden, dat weer, zooals vroeger, volstaan zou mogen worden met de betaling van 20/120 van de bruto-recette. Zonder ook maar eenigszins op de dezerzijds geuite bezwaren in te gaan hebben B. en W. bot weg aan het Hoofdbestuur medegedeeld, dat zij aan het verzoek van dit College niet konden vol doen en dat de betrokken verordening op de juiste wijze moet worden toegepast. Het Hoofdbestuur heeft zich daarop tot den Raad gewend en dezen erop gewezen, dat het toch nimmer de bedoeling bij de vaststelling van de ver ordening op de heffing van vermakelijkheidsbelas ting kan zijn geweest, dat de ondernemer van bio scoopvoorstellingen over het bedrag, dat hij aan vermakelijkheidsbelasting voor de gemeente int, nog eens uit eigen zak 20 belasting zou betalen. zoodat hij belasting van belasting zou betalen. In het adres aan den Raad heeft het Hoofdbestuur tevens doen uitkomen, dat de bioscopen in alle an dere gemeenten van ons land, waar 20 belasting geheven wordt, 20/120 van haar bruto-ontvangsten (die dus bestaan uit de toegangsgelden en 20 belasting) aan de gemeentekas afdragen. Tevens is den Raad verzocht om, indien de be woordingen, waarin de bepalingen van de veror dening zijn vervat, ten aanzien van de berekenino van de vermakelijkheidsbelasting voor tweeërlei uitleg vatbaar mochten zijn, daarin te voorzien door een wijziging van de redactie der verorde ning, zoodat de verordening in overeenstemming wordt gebracht met den tekst van de verordening in die gemeenten, waar zich dezelfde bezwaren hebben voorgedaan, en die, zooals de gemeente Utrecht, ter ondervanging van voormelde bezwa ren, hebben bepaald, dat aan vermakelijkheidsbe lasting betaald moet worden 20/120 van de bruto- ontvangsten. Bij de behandeling van dit adres in den Raad heeft het lid van den Raad, Mej. Mulders, welis waar een voorstel gedaan om het gedeelte, dat aan vermakelijkheidsbelasting moet worden betaald, te bepalen op 1/6 van de ontvangsten, doch dit' voorstel is met 7 tegen 3 stemmen verworpen, waarna afwijzend op het adres van het Hoofdbe stuur is beschikt. Het gevolg van dit Raadsbesluit beteekent voor het bioscoopbedrijf ter plaatse een niet onaanzien lijke verhooging van belastingen. Na al deze moeilijkheden vraagt men zich toch met ergernis af, welk een mentaliteit aan een dergelijke hou ding van een gemeentebestuur ten grondslag ligt. DREIGENDE VERHOOGING VAN VER MAKELIJKHEIDSBELASTING TE GULPEN Zoodra het Hoofdbestuur dezer dagen verno men had, dat Burgemeester en Wethouders van de gemeente Gulpen voornemens waren bij den Raad een voorstel aanhangig te maken tot verhooging van de vermakelijkheidsbelasting van 10% tot 20% der brutoontvangsten heeft het zich met een adres tot den Raad gewend, waarin met aandrang is verzocht niet tot verhooging van de vermakelijk heidsbelasting voor het bioscoopbedrijf in deze gemeente te willen besluiten. Daarbij is er op ge wezen, dat de exploitatieuitkomsten van de bio scoop ter plaatse onder den druk van 10% ver makelijkheidsbelasting reeds verre van bevredi gend zijn en dit bedrijf niet in staat moet wor den geacht een verhooging van belasting met 100% te dragen.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9