BEDENKELIJKE MAATREGELEN Wij hadden gehoopt in dit Orgaan nadere mededeelingen te kunnen doen over de bespre kingen, welke tusschen het Hoofdbestuur en de Huishoudelijke Commissie voor de Keuring van Films zijn gevoerd, aangaande het toelaten van buitenlandsche journaalfilms, waarin beelden voorkomen, betrekking hebbende op den. oorlog. Helaas zijn bij het verschijnen van dit nummer de resultaten van de gehouden besprekingen nog steeds niet bekend, zoodat we niet in staat zijn de nieuwsgierigheid onzer leden te bevredigen. Indertijd is met de Huishoudelijke Commissie afgesproken, dat aan bedoelde besprekingen geen publiciteit zou worden gegeven. Wij hebben ons aan deze afspraak stipt gehouden en de om standigheid, dat men van de andere zijde meent anders te mogen handelen wij denken hierbij aan het interview van den heer Van Staveren, gepubliceerd in „De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" en aan een blijkbaar geïnspireerd artikel in „Het Volk" is voor ons vooralsnog geen reden, van de eenmaal aangenomen gedragslijn af te wijken. De beperkingen, welke het Hoofdbestuur zich aldus oplegt, mogen geenszins zóó worden opge vat, dat dit College geen voldoende begrip zou hebben voor de groote belangen, welke op het spel staan, noch de verontwaardiging zou deelen, welke de genomen maatregelen in den kring van het film- en bioscoopbedrijf hebben gewekt. Integendeel. Het Hoofdbestuur legt zich deze beperkingen noode op, in afwachting van het ver loop der besprekingen, welke nog steeds gaande zijn en met den vasten wil om deze besprekingen niet te bemoeilijken. Dat ook buiten onzen kring de maatregelen in kwestie de aandacht hebben getrokken, moge blij ken uit artikelen in verschillende persorganen, waarin zelfs zeer scherpe critiek wordt geuit, o.a. was dit het geval in redactioneele artikelen in ,,De Tijd" en „De Groene Amsterdammer". Wij zullen ons er voorloopig van onthouden, op deze artikelen in te gaan, ten einde, zooals gezegd, de nog immer op gang zijnde onderhandelingen niet te bemoeilijken. Wel kan het zijn nut hebben, in dit verband mel ding te maken van hetgeen de Brusselsche cor respondent van de „Telegraaf" in zijn blad ver meldt over de wijze, waarop men in België de toelating van buitenlandsche journaals in samen werking met het bedrijf tracht te regelen. Van verschillende zijden is in België de wen- schelijkheid geopperd, aldus deze correspondent, om door het invoeren van een filmcensuur, vooral met betrekking tot documentaire films en actuali- teitsopnamen te voorkomen, dat bij het publiek reacties uitgelokt zouden worden, die niet met de neutraliteitsgedachte overeenkomen. Tot nu toe acht de regeering het echter vol doende, om er de bioscoophouders van te door dringen, dat in dezen een tactvolle keuze hunner programma's geboden is. Een officieuze commis sie, zonder wettelijke gevoegdheid, werd samen gesteld uit personen van de kabinetten van den eersten minister, den minister van Binnenlandsche Zaken en van den minister van Justitie, om te waken over het eerbiedigen van het juridisch be grip van de onzijdigheid. De minister van Nationale Voorlichting, Wau- ters, heeft door een afvaardiging de wenschen van de regeering kenbaar laten maken aan de bioscoopdirecteuren en hieraan werd reeds gevolg gegeven. In een Brusselsche bioscoop werd een spionnagefilm een week vroeger dan de bedoe ling was van het programma geschrapt. Ook wor den via het witte doek van te voren oproepen tot het publiek gericht, om zich van iedere betooging in de zaal te onthouden. In een Waalsche gemeente is het gerecht een maal tusschenbeide gekomen, maar over het ge heel blijken de bioscoopdirecteuren hun program ma's met voorzichtigheid te kiezen. WIJZIGINGEN LEDENLIJST Pag. 11. Als Plaatsvervangend-lid van de Ge mengde Commissie van Geschillen staat vermeld C. N. Meyer, Amsterdam (Ver. v. Bioscooprecl. Expl.); dit moet worden Jac. Duits, Dordrecht (Ver. v. Bioscoop recl. Expl.). Als Plaatsvervangend-lid van den Ge- mengden Raad van Beroep staat ver meld Jac. Duits, Dordrecht (Ver. v. Bio scoop recl. Expl.); dit moet worden B. Samson. Rotterdam (Ver. v. Bio scooprecl. Expl.). Pag. 27. Toevoegen: Heer. (Afd. Het Zuiden) Hebios Theater (NV. Mabi, Corr.- adres: Kleine Gracht 24, Maastricht, V. Vermin, leider). Pag. 45. Het adres van C. Welte te Dokkum is thans Javalaan 20a, Groningen. Pag. 56. Als lid van de Commissie van Geschillen van de Ver. v. Bioscooprecl. Expl. staat vermeld C. N. Meyer, Amsterdam; dit moet worden Jac. Duits, Dordrecht. Pag. 57. Amsterdam. Het bijkantoor van Actief Film, Rokin 87 is opgeheven. Pag. 58. Rotterdam. Als telefoonnummer van Reclamebureau L. J. Elze-Calff, Jan Sonjéstraat 35b staat vermeld 336116; dit moet zijn 36116.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 5