Hieruit blijkt zonneklaar, hoezeer de Zuidelijke provincies met hare overwegend Katholieke bevol king, met de nieuwe regeling gebaat zijn. Wij mo gen gerust zeggen, dat op deze wijze de jeugd voor zoover mogelijk tegen de gevaren, welke uit bio scoopbezoek kunnen voortvloeien, beschermd is. Het lag voor de hand, dat de andere partij bij de onderhandelingen, welke tot deze gunstige rege ling leidden, n.m. de Nederlandsche Bioscoop- Bond, nu ook met klem verzocht om de nog in sommige gemeenten bestaande belemmerende be palingen voor bioscoopbezoek door de jeugd (extra leeftijdsgrenzen e.d.) op te heffen. De ver tegenwoordigers van de Katholieke Film-Actie (K.F.A.), die bij bedoelde onderhandelingen een voorname rol hebben gespeeld, hebben zich tegen over den Bioscoop-Bond sterk gemaakt, de ophef fing van deze belemmerende bepalingen wel van de zuidelijke Gemeentebesturen te zullen verkrij gen. En het is daarom, dat wij U met aandrang ver zoeken om, voor zoover dergelijke belemmerende bepalingen in Uw gemeente mochten bestaan, deze onverwijld op te heffen en zoodoende mee te wer ken aan een zoo goed mogelijke verstandhouding tusschen den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de Katholieke filmnakeuring, een verstandhouding, welke voor duurzaamheid van de thans voor ons zoo gunstige bepalingen, alleszins gewenscht is. In dit verband zouden wij nog onder Uwe aan dacht willen brengen, dat, nu voortaan alleen films, die door de K.F.C, voor bepaalde leeftijden toelaatbaar zijn verklaard, in Uwe gemeente zul len kunnen worden vertoond, het ongewenscht is. dat de plaatselijke commissie van toezicht ex art. 18 van de Bioscoopwet zich nog met het nakeuren van films bezig houdt, wat aanleiding kan geven tot verwarring en overlast aan de bioscoopexploi tanten. Waar dit het geval is, zouden wij U willen verzoeken bedoelde commissie van dit deel van haar taak te ontheffen. Voor zoover er in Uwe gemeente geen afzon derlijke leeftijdsgrensbepalingen voor bioscoop bezoek e.d. bestaan, gelieve U het daarop betrek king hebbende gedeelte van dit rekwest voor ken nisgeving aan te nemen; voor zoover deze wel be staan, verzoeken wij U beleefd ons te berichten of U bereid zijt. gehoord bovenstaande argumen ten, deze weg te nemen en zoo ja, met ingang van welken datum. Tegelen heft jeugdverbod op Ingevolge dit adres van de K.F.A. heeft de ge meenteraad van Tegelen in een dezer dagen ge houden vergadering besloten het jeugdverbod voor de bioscopen, waarbij aan personen beneden 18 jaar de toegang tot de bioscoop ter plaatse werd ontzegd, op te heffen. 13 K.F.A. VRAAGT OPHEFFING VAN LEEF TIJDSBEPALINGEN EN PLAATSELIJKE NA- KEURING Het Hoofdbestuur van de Katholieke Filmactic heeft aan alle bij de Zuidelijke Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring aangesloten gemeentebesturen, zulks teneinde een spoedige op heffing te verkrijgen van nog bestaande belem merende bepalingen inzake den leeftijdsgrens voor bioscoopbezoek, een adres gezonden, welks inhoud wij onderstaand in extenso publiceeren: Gelijk onlangs in de dagbladen vermeld werd, aldus dit adres, is tusschen den Nederland- schen Bioscoop-Bond en de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor gemeenschappelijke Filmkeuring (hierna Zuidelijke vereeniging genoemd) een nieuwe overeenkomst in zake de nakeuring van films voor het Zuiden tot stand gekomen. Hierdoor is bereikt, dat voortaan niet alleen de z.g. C-films (films door de Rijkskeuring toelaatbaar ver klaard voor volwassenen) door het keurings orgaan van de Zuidelijke Vereeniging (de K.F.C.) kunnen worden nagekeurd, maar ook de z.g. A- en B-films (films door de Rijkskeuring toe laatbaar verklaard voor personen van resp. alle leeftijden en boven 14 jaar). Het groote en door verschillende Gemeentebesturen terecht aange voerde bezwaar, aan de tot nog toe geldende rege ling verbonden, dat n.m. door de Zuidelijke na keuring wel de volwassenen, maar niet de jeugd beschermd werd, is hiermee komen te vervallen. Immers voortaan zullen alle films door de K.F.C, uit het Zuiden geweerd kunnen worden, voor zoo verre deze niet aan de door de Katholieke moraal gestelde eischen voldoen; ook al is er in een tijde- lijken maatregel overeen gekomen, dat ..tijdens den duur van den oorlog" en daaruit voortvloeiende iilmschaarschte, geen z.g. A- en B-films door de K.F.C, definitief afgekeurd zullen worden zónder voorafgaand overleg met een instantie uit den Bioscoop-Bond. Deze voorbij gaande bepaling ver zwakt de thans bereikte overeenkomst niet noe menswaard. Immers de K.F.C, behoudt ook bij dezen tijdelijken maatregel principeel het recht iedere film af te keuren. Waar het hier echter voor namelijk om gaat, is de mogelijkheid van een an- deze wijze van classificatie der A- en B-films. Her haaldelijk toch zag de K.F.C, zich in het verleden verplicht om een door de Rijkskeuring als A- of B-fidm vrij gelaten film in een hoogere klasse te rangschikken, waarvan onderstaande cijfers ge tuigen. Katholieke in hoogere nakeuring leeftijdsklasse ontoelaatbaar Jaar A-films B-films A-films B-films A-films B-films 1935 166 102 97 84 4 5 1936 121 102 54 72 2 5 1937 128 131 65 66 0 2

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 15