Prof. Dr. J. B. KORS O.P. OVER DE KATHOLIEKE MKEURINGSNORMEN In samenwerking met de Bedrijfsafdeeling Film verhuurders heeft het Hoofdbestuur op Zaterdag. 10 Februari, in een van de zalen van Americain te Amsterdam een bijeenkomst georganiseerd, ten einde inzonderheid den leden filmverhuurders eenig inzicht te geven in het nakeuringswerk, dat vanaf 12 Februari zal worden verricht, als gevolg van de totstandkoming eener overeenkomst tus- schen den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de Vereeniging van Noord-Brabantsche- en Limburg- sche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Film keuring. Voor deze vergadering bestond van de zijde der leden-filmverhuurders groote belangstelling, ter wijl ook een aantal leden-exploitanten aanwezig was. Onder de genoodigden bevonden zich voorts de Voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, de heer D. van Staveren, alsmede het voltallig Bestuur van het Zuidelijk nakeuringsor- gaan, namelijk de heeren: A. H. Boekraad, Secre taris van de Afdeeling Het Zuiden van den Bond, Mr. A. Tepe, Wethouder te Leiden, A. Verdijk. Burgemeester van Eindhoven. Pater J. Welte. Kapelaan te Amsterdam en L. Weterings, direc teur van het Centraal Bureau voor de Katholieke Film Actie te Den Bosch. De organisatie der nakeuring. Nadat de waarnemend Voorzitter van den Bond, tevens Voorzitter van de Bedrijfsafdeeling Film verhuurders, de heer C. S. Roem, de bijeenkomst geopend had met een woord van welkom, was allereerst het woord aan den heer A. H. Boekraad, die als vertegenwoordiger van den Bond in het Zuidelijk nakeuringsorgaan een uiteenzetting gaf van de organisatie der nakeuring. Hij releveerde de verschillende phasen. welke aan de totstand koming van het nieuwe accoord waren voorafge gaan en gaf een résumé van den inhoud dezer overeenkomst. Aan nakeuring zullen in de ge meenten in het Zuiden, welke zich bij het nakeu ringsorgaan hebben aangesloten, onderworpen zijn alle hoofdfilms en één- of twee-acters van het zoo genaamde bijwerk, welke door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring zijn toegelaten, onge acht voor welke leeftijdsklasse. Daarvan zijn uit gesloten filmjournaals, actualiteitenfilms en ook alle teekenfilms, tot het zoogenaamde bijwerk be- hoorend, althans voor zoover deze korter zijn dan 600 meter. De nakeuring geschiedt in den regel te Amsterdam en wel in de showrooms van de filmverhuurkantoren. Spreker heeft de eerste twee vergaderingen van het Bestuur van het nakeuringsorgaan bijgewoond. In de eerste vergadering is een meer algemeene gedachtenwisseling gehouden en in de tweede zijn de formulieren en antwoordkaarten ontworpen ten dienste van de filmverhuurders, die aan de Katho lieke Film Centrale films ter nakeuring aanbieden. De betreffende formulieren zullen aan de verhuur ders worden toegezonden. Voorzoover men deze in de toekomst noodig mocht hebben kan men deze aanvragen bij de administratie van de K.F.A., Nieuwestraat 24 te Den Bosch. Aanvragen voor nakeuring gelieve men in te zenden bij den Secre taris van de Katholieke Filmcentrale, Pater J. Welte, Spuistraat 12 te Amsterdam. De verhuurders ontvangen van de nakeuring een gemotiveerd rapport, waarin de uitspraak nader omschreven is. Zij hebben, evenals spreker, het recht herkeuring aan te vragen. Spreker geeft den aanwezigen de verzekering, dat hij als ver tegenwoordiger van het bedrijf alle besprekingen van het Bestuur zal bijwonen en voorzoover hem maar eenigszins mogelijk, voortdurend de belan gen der leden van den Bond zal bepleiten en be hartigen. Ook de herkeuring dient te worden aangevraagd aan hetzelfde adres, waar de nakeuring in eerste instantie wordt aangevraagd. De uitslagen der nakeuring worden wekelijks bekend gemaakt, ter wijl aan de betrokkenen tijdig bericht zal worden gezonden van de beslissing, welke ingevolge hun verzoek is genomen. Van het recht van nakeuring kan ook gebruik worden gemaakt, wanneer het een C-film betreft. Men gelieve de verzoeken tot her keuring steeds tijdig in te dienen. Spreker zal zijn taak breed opvatten en ervoor waken, dat aan het bedrijf recht wedervaart, ook voor het geval hij het met de bezwaren van de betrokken verhuurders niet eens zal zijn. Spreker is te goed doordrongen van de groote zakelijke en financieele belangen, welke naast de moreele op het spel staan. Er blij ven natuurlijk altijd films over, welke van een zoo danig gehalte zijn, dat spreker niet datgene zal kunnen doen, wat de betrokkenen wellicht van hem zouden verwachten. In zulk een geval zal hij han delen naar zijn eigen inzicht en geweten. Inleiding van Prof. Dr. Kors O.P. Daarna was het woord aan Prof. Dr. J. B. Kors O.P., Hoogleeraar in de moraaltheologie aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Professor Kors sprak er zijn vreugde over uit, dat hem hier de gelegenheid werd gegeven een inleiding te houden over de Katholieke nakeurings- normen en bracht hulde aan de leiding van den Bond voor haar breede inzicht. Hij ziet in het thans tot stand gekomen accoord een verlangen van partijen naar samenwerking en een streven om elkaar te verstaan en te begrijpen. In plaats van scherp tegenover elkaar te gaan staan is men vruchtbaren arbeid gaan verrichten en naar zijn

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 9