VAN OVER DE GRENZEN FILMFESTIVAL TE BRUSSEL ENGELAND „La Dernière Heure" bevestigt, dat een We- reldiesfcival van de mm en van ae bcnoone Kun sten ait jaar in Jöeigië zal woraen genouaen en wei in Brussel van i tot JQ Juli. ben vereeniging is opgericnt, die met de voor- bereidende weritzaamneuen zal woraen belast. In deze vereeniging zuilen ongeveer 1DÜ oefende beigische persoonlij Kneden zuting nemen, alien vertegenwoordigers van Kringen, die kunnen bij dragen tot net welslagen van ait grootseneepsene pian. Ue Voorzitter is benator net Vermeyien en net ambt van airecteur-generaai van het resti- val zal woraen waargenomen aoor den neer f, G. van iriecke. De Kegeering heelt een subsidie van 10 millioen francs toegezegd. De mmv er tooning en, die een twaalftal dagen in beslag zullen nemen, zullen te Brussel zeil piaats heooen in de groote zaai van het Faieis voor Scnoone Kunsten. 'ie zeitaer tijd zullen in België verschillende internationale congressen in veroand met ae di verse werkzaamheden, die in betrekking staan met het tilmoearijt, genouden worden. In verscneidene andere steaen van België zal een zeker aantal kunst- en toikiore-manuestaties op touw gezet worden: te Luik, iNamen, Antwer pen, Lxent, Jörugge aan de kust en in de Araennen. 'levens zullen te BrusseLgroote muzikale opvoe ringen woraen gegeven. Nieuwe filmwet in voorbereiding Groot-Brittannië beschikt op het oogenblik over 51ÜU permanente exploitaties waarvan er ruim 15uü een zitplaatsen-capaciteit van 10U0 of meer hebben alsmede over een niet te controleeren aantal dorpslokaliteiten, (dat zeker vele honder den beloopt) waar of een of twee keer per week voorstellingen gegeven worden door reis bioscopen. Tengevolge van oorlogshandelingen werden ten naaste bij 200 theaters gesloten, waarvan er inmiddels weer een vijftigtal heropend zijn. Het gemiddelde aantal bioscoopbezoekers be draagt 31 millioen per week. Dit aantal is veei grooter dan voor den oorlog en aanvankelijk acht te men dit een typisch oorlogsverschijnsel, het gevolg van de gestegen loonen, het geörek aan reisgelegenheid en de afwezigheid van concurree- rende amusementsbedrijven. Maar in 1945 bleef dit peil gehandhaafd en ook in 1946 viel nog geen da ling te constateeren, hoewel de weer Heropende amusementsbedrijven, de talrijke wedstrijden, hon- denrennen, race-banen enz. enorme menschen- massa's naar zich toezogen, die naar men wel aannemen mag anders een bioscoop zouden bezoeken. In verband met de groote schaarschte aan bouw materialen worden maar zeer weinig nieuwe thea ters gebouwd. Het aantal reisbioscopen neemt evenwel snel toe. Drie groote combinaties van permanente exploi taties beheerschen practisch het afzetgebied. Dit zijn de Gaumont-British en Odeon (ongeveer 600 bioscopen omvattende en gecontroleerd door J, Arhtur Rank) en Associated British Cinemas (eveneens 600). Elk van deze drie combinaties staat in zeer nauwe relatie met productie en ver huur. Hun macht ligt niet zoozeer in hun aantal, als wel in het feit dat deze bioscopen alle sleutel posities innemen en met „uitsluitingsclausules" tegen onafhankelijke exploitanten in hun omgeving opereeren. In bedrijfskringen en ook in regeeringskrin- gen valt een groeiende bezorgdheid te consta- teeren over de macht van deze combinaties. Hugh Dalton, de de vorige Minister van Handelwist van Rank en Max Milder (optredend voor Associated British Ci nemas) de zekerheid te verkrijgen, dat de desbetreffende combinaties geen verdere exploitaties zouden aankoopen zonder voorgaande toestemming der i.egeering. Later heeft Sir Stafford Cr:pps, de tegenwoordige Minister Detail uit de film „IN KR- ran R. Homecker

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 13