ITALIË TSJECHO SLOWAKIJE Schriftelijke Cursus voor Operateurs 18 lijkheid de eigen film, zoowel wat gehalte als techniek betreft, te verbeteren. Een van de voornaamste onderwerpen, welke in discussie werden gebracht, was het gevaar van de buitenlandsche concurrentie, die buitenlandsche films in de Indische talen laat nasynchroniseeren of betitelen, en 16 mm films door heel Indië dis tribueert. Met algemeene stemmen werd een motie aange- nomen, waarbij allen werden opgewekt weerstand te bieden aan. deze „invasie" van buitenlandsche filmbelangen. Biënnale in Venetië Voor de eerste maal sinds 1940 zal wederom een internationale tentoonstelling van filmkunst in Venetië worden gehouden in Augustus en Septem ber a.s. Het zal de achtste manifestatie van dezen aard zijn, welke in de Lagunenstad plaats zal vin- den, nadat in 1932 voor de eerste keer aan de twee- jaarlijksche, door Graaf Volpi gestichte, Inter nationale Tentoonstelling voor Beeldende Kunsten een bijzondere afdeeling voor Filmkunst werd toegevoegd. Achttien dagen zullen worden besteed aan de presentatie van films van alle deelnemende landen. Ten minste de helft van het aantal te vertoonen films mag van te voren geen enkele vertooning beleefd hebben, zoodat zeker vijftig percent van de op de Biënnale gepresenteerde films uit wereld premières zal bestaan. De overige films moeten ver vaardigd zijn gedurende de twaalf maanden, die aan het festival voorafgaan, en mogen niet in het openbaar vertoond zijn buiten het land van oor sprong. Bijzondere afdeelingen zullen worden gereser veerd voor opvoedkundige films en die, welke wetenschappelijke onderwerpen behandelen. Bouw van nieuwe bioscopen Volgens een door de regeering van Tsjecho- Slowakije ontworpen plan zullen dit jaar ongeveer 450 nieuwe bioscopen worden gebouwd en 550 in 1948. Bovendien zullen gedurende deze jaren alle bestaande bioscopen worden gemoderniseerd en van nieuwe installaties worden voorzien. Onge veer 95 van deze theaters hebben dringend be hoefte aan technische verbetering. Naar officieele gegevens, welke einde October van het vorig jaar werden verstrekt, waren er in Bohemen en Moravië 1639 en in Slowakije 254 bioscopen. Gedurende 1946 werden 794 copieën van Tsje chische hoofdfilms gedistribueerd op een totale hoeveelheid van 2866 copieën. Het is de Technische Commissie een genoegen te kunnen mededeelen, dat de schriftelijke z.g. Herscholingscursus, bestemd voor operateurs, die als zoodanig in het bedrijf werkzaam zijn, thans zoover gereed is, dat met de studie een aanvang kan worden gemaakt. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, heeft de Technische Commissie in samenwerking met de P.B.N.A. te Arnhem dezen schriftelijkèn cursus georganiseerd, met het doel de betreffende opera teurs door het volgen daarvan in de gelegenheid te stellen zich de noodige kennis te verschaffen om t.z.t. aan het operateurs-examen te kunnen deelnemen, waardoor zij wat theoretische kennis betreft op gelijken voet met de geslaagde leerlin gen van den mondelingen cursus zouden komen. Uiteraard is het niet onzen opzet om slechts de leerlingen van den mondelingen cursus, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd, in het bezit te stellen van het operateursdiploma, doch ook en vooral om zooveel mogelijk operateurs uit het bedrijf te activeeren om het diploma te be halen. Het ligt nl. in de bedoeling het operateurs diploma t.z.t. verplicht voor te schrijven voor hen, die als operateur in het Nederlandsche bioscoop bedrijf te werk gesteld wenschen te worden, resp. daarin werkzaam willen blijven. Dit geldt uiteraard niet voor operateurs, die reeds een langen staat van dienst hebben. Er zal binnenkort worden vastgesteld, hoelang men reeds als eerste operateur in de practijk werkzaam moet zijn om van de verplichting tot het behalen van bovenbedoeld operateursdiploma te worden vrij gesteld. Wij zullen hierop t.z.t. in het orgaan uit voerig terugkomen. Een dergelijke vrijstelling impliceert natuurlijk niet, dat men den cursus niet zou mogen volgen. Het is naar onze meening voor iederen operateur nuttig de geboden gelegenheid aan te grijpen om de kennis van zijn vak uit te breiden, zulks spe ciaal voor wat betreft het theoretische gedeelte dat geheel ten onrechte nog maar al te dik wijls als overbodig wordt beschouwd. Ongetwij feld zullen de werkgevers hun personeel hierbij behulpzaam willen zijn door in de kosten, aan het volgen van den schriftelijkèn cursus verbonden, bij te dragen. Deze schriftelijke cursus zal circa 220 lessen om vatten en bij regelmatige studie in 2 tot 2x/2 jaar kunnen worden doorgewerkt. Alle gewenschte in lichtingen omtrent dezen cursus, welke wordt aan geduid met de letters D 25 B, worden op aanvrage gaarne verstrekt door de P.B.N.A., Velperbuiten- singel 6 te Arnhem.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 37