DE OPERATEURSOPLEIDING 1 oelatings- en eindexamen SCHRIFTELIJKE CURSUS VOOR OPERATEURS Zooals bekend, lag het aanvankelijk in de be doeling het toelatingsexamen tot den mondelingen operateurscursus, welke in September a.s. zal be ginnen, in Mei a.s. te doen plaats vinden. Het Bestuur der onlangs opgerichte Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bio scooppersoneel" heeft evenwel besloten het toe- latings- zoowel als het eindexamen van den cursus, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in de vierde week van Juli a.s. af te nemen. Het acht het n.1. gewenscht om het toelatings examen te laten aansluiten op de eindexamens der Ambachtsscholen, welke gewoonlijk omstreeks half Juli worden gehouden. De afgestudeerde leerlingen van deze scholen zullen aldus, mits zij den leeftijd van 17 jaar heb ben bereikt, de gelegenheid krijgen zich door het volgen van den cursus in het operateursvak te be kwamen. Het toelatingsexamen zal uitsluitend mondeling worden afgenomen; het eindexamen daarentegen zal een schriftelijk, een mondeling en een practisch gedeelte omvatten. Het Bestuur van genoemde stichting was voorts van meening, dat de tot nu toe geldende toelatings- eischen (zie No. 128, dd. 24 Juli 1946 van het Orgaan) op eenige punten te zwaar zijn, met name voor leerlingen van Ambachtsscholen. Er zijn derhalve eenige vereenvoudigingen aan gebracht en examinandi worden thans geacht met de hoofdzaken van de volgende leerstof bekend te zijn: Algebra: De 4 hoofdbewerkingen. Vergelijkingen van den eersten graad met een en meer on bekenden. Merkwaardige producten en quo tiënten. Meetkunde: Hoeken en lijnen. Eigenschappen der driehoeken. Evenredige lijnen. Oppervlakte en omtrek van driehoeken. Eenvoudige eigenschappen van den cirkel. Omtrek en oppervlakte. Natuurkunde: Algemeene eigenschappen der li chamen. Moleculen en atomen. Vloeistoffen. Wet van Archimedes. Gassen. Wet van Boyle. Warmte. Temperatuur. Wet van Boyle-Gay Lussac. Electriciteitsleer: Stroomsterkte, spanning, weer stand. Eenheden, Wet van Ohm. Weer standsformule, arbeid, vermogen. Wet van Joule. Schakeling van weerstanden en van meters. Spanningsverlies. Het begrip E.M.K. en tegen-E.M.K. Rendement. Wet van Kirchhoff. Accumulatoren. Magnetisme, veldsterkte, krachtstroom. Electromagneten. Principe van de dynamo en van den meter. Eenvoudige schema's. Gelijk- en wissel stroom. Wet van Ohm voor wisselstroom. Arbeidsfactor. Smoorspoelen, condensatoren, transformatoren. Draaistroom. Ster- en drie hoekschakeling. Vermogen bij draaistroom. Asynchrone motoren. Synchrone motoren. Zwakstroom: Telefonie: telefoon, microfoon, in- ductieklos, relais. Veiligheidsvoorschriften: Electrische installaties. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de P.B.N.A., Velperbuitensingel 6 te Arnhem, voor hen die aan het toelatingsexamen wenschen deel te nemen doch met bovenstaande stof niet of slechts gedeeltelijk op de hoogte zijn, een schriftelijken vooropleidingscursus heeft georga niseerd, waarmede de ontbrekende kennis kan worden aangevuld. Inlichtingen hieromtrent worden door de P.B. N.A. op aanvrage geheel vrijblijvend verstrekt. Wat betreft het eindexamen van den cursus, wijzen wij er nogmaals op dat een ieder, dus ook zij die den cursus niet hebben gevolgd, daaraan kan deelnemen. De eischen, welke aan candidaten voor dit exa men worden gesteld, de juiste datum, tijdstip en plaats waar de examens zullen worden afgenomen alsook de namen der examinatoren, zullen zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Ook deze belangrijke cursus verdient volle aan dacht. Wij refereeren voor nadere bijzonderhe den aan hetgeen ter zake in No. 135 van het Orgaan werd vermeld en geven den leden in over weging er bij hun cabinepersoneel op aan te drin gen, dat zij de schriftelijk lessen gaan volgen. Gezien het groote belang, dat het bedrijf bij alleszins bekwame operateurs heeft, vertrouwen wij gaarne, dat de leden het deelnemen aan den cursus zullen stimuleeren, door de daaraan voor de operateurs verbonden kosten, geheel of gedeel telijk voor hun rekening te nemen. Inlichtingen omtrent dezen cursus worden even eens door den P.B.N.A., Velperbuitensingel 6 te Arnhem, verstrekt. Tevens zij er de aandacht op gevestigd, dat door de P.F.T. (Personeelbond, Film- en Theaterbedrij ven) eveneens een schriftelijke cursus is georgani seerd. Inlichtingen hieromtrent kunnen bij het secre tariaat van dezen Bond, Scheepmakerstraat 75 te 's-Gravenhage worden verkregen.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 10