SPANJE EN ARGENTINIË VEREENIGDE STATEN ZUID-SLA VIE ZWEDEN zullen kunnen worden gevonden in Latijnsch- Amerika of in de Sovjet-Unie. De bioscopen in Weenen zelf zijn steeds over vol, onverschillig welke films er worden vertoond. Accoord inzake uitwisseling van films Spanje en Argentinië hebben een handelsover eenkomst gesloten, waarbij o.m. werd bepaald dat beide regeeringen de noodige maatregelen zouden nemen, om de uitwisseling van boeken, tijdschrif ten, couranten en andere publicaties, alsmede films, te garandeeren en uit te breiden. Tot het tijdstip waarop hiertoe door bijzondere overeenkomsten definitieve regelingen zijn getrof fen, zullen beide regeeringen zorgdragen, dat boe ken en andere publicaties, alsmede films, de grootst mogelijke faciliteiten genieten, welke de respectievelijke wetgevingen toelaten, in verband met invoer, exploitatie en belastinggelden. De uitvoering van deze overeenkomst is even wel in de practijk tot nu toe slechts zeer eenzijdig gebleven en wel in het voordeel van Spanje, dat zijn films vrij in Argentinië kan invoeren en ex- ploiteeren, daar de Argentijnsche wetgeving geen belemmeringen in den weg legt. Daarentegen worden op het oogenblik geen Ar gentijnsche films in Spanje ingevoerd, ofschoon invoer en exploitatie van het Argentijnsche pro duct wel is toegestaan. De bepaling echter, dat de baten verkregen uit de exploitatie in Spanje „be vroren" moeten blijven, schrikt de Argentijnsche producers af. Edison herdacht In de Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft men op grootsche wijze het feit herdacht, dat honderd jaar geleden Thomas Alva Edison het levenslicht aanschouwde in het dorp Milan, in de staat Ohio. Wat de arbeid van dezen veelzij- digen uitvinder voor de wereldgemeenschap be- teekent, behoeft hier niet nader te worden uiteen gezet. Zijn uitvindingen hebben belangrijk bijge dragen tot de ontwikkeling van de electro-techni- sche industrieën, welke de grondslag vormen van het geheele complex der moderne nijverheid. Ook het filmbedrijf gedenkt met dankbaarheid zijn naam als mede-uitvinder van de^ film. Het was Edison, die voor zijn „Kinetoscope" - waar op hij reeds in 1891 octrooi verwierf en die eenige jaren later Auguste en Louis Lumière tot het ver vaardigen van de projecteerbare film zou inspi- reeren voor de eerste, keer een 35 mm. breede, aan beide kanten geperforeerde film, met een beeld oppervlak van 18X24 mm. gebruikte, die door getande rollen gelijkmatig werd voortbewogen. Weinigen zullen zich herinneren, dat Edison zich gedurende drie en twintig jaar o.m. bezig heeft gehouden met het vervaardigen van films, totdat diefstal van octrooien en de toenemende concurrentie ten gevolge van nieuwe octrooien van andere uitvinders hem in 1916 deden beslui ten zijn aandacht op anderen objecten te con- centreeren. Onzekere toekomst voor het filmbedrijf Slechts een derde deel van de 450 bioscopen in Zuid Slavië is thans in gebruik, wegens een tekort aan films. De Zuid Slavische politiek is bui- tenlandsche films outright te koopen. Kort na de bevrijding werd bij wet een Staats- filmonderneming gedecreteerd, welke den invoer en de verhuur van films ter hand zou nemen. Deze onderneming had evenwel geen exclusieve rechten voor invoer of verhuur. De bioscopen bleven in handen van particulieren totdat zij geleidelijke ge- confisceerd werden. De Staatsfilmonderneming werd naderhand ech ter opgeheven, evenals het Ministerie van Voor lichting. Van toen af aan had iedere autonome republiek van het land zijn eigen filmdistributie, zelfs wan neer het slechts enkele exploitaties betrof. Het filmwezen zal thans onder het departement van den premier komen te ressorteeren. Productie van films stijgt De situatie van het Zweedsche filmwezen zou men ,,normaal" kunnen noemen, waarmede men zeggen wil, dat het ongeveer hetzelfde beeld ver- loont als vlak voor het uitbreken van den wereld oorlog. Het Duitsche product is echter van de pro gramma's verdwenen en zijn plaats is ingenomen door de Engelsche film. Voor den oorlog bedroeg de gemiddelde Zweed sche productie 30 tot 35 hoofdfilms per jaar. Ge durende oorlogsjaren was de import gering en nam de eigen productie hand over hand toe. Na het sluiten van den wapenstilstand bleek het voor buitenlandsche films moeilijk hun afzetgebied te heroveren, daar vele exploitaties contractueel aan Zweedsche producers gebonden waren. 14

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 15