WU LAZEN... UNESCO EN DE VRIJE UIT WISSELING VAN FILMS ORGANISATIE VOOR WETENSCHAPPELIJKE FILM VERKOOP OUDE PROJECTIE INSTALLATIES 15 Hoewel de vervaardiging van een veertigtal Zweedsche films, welke nog dit seizoen zullen worden uitgebracht, reeds voltooid is, gaat de pro- ductie onverminderd voort, zoodat het buitenland zijn beste producten aan de markt zal moeten brengen, wil het zijn afzetgebied behouden. in een van de grootste Noord-Hollandsche streekbladen in een recensie van de film „Het Spook van de Opera" de volgende zinsnede: er wordt fraai in gezongen en geacteerd. Claude Rains is een mooi meisje met een mooie stem, Nelson Eddy is een voortreffelijk zanger." Anthony Asquith, voorzitter van den Engel- schen bond van filmtechnici, heeft op de jaar- lijksche conferentie van den bond te Londen mee gedeeld, dat de Unesco (Organisatie der Ver. Na ties voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) daadwerkelijk ervoor ijvert om de productie en uit wisseling van films van internationale waarde te bevorderen en vrije uitwisseling zonder tolgelden te verzekeren. Er is een voorstel om een interna tionalen bond van bij de filmproductie betrokkenen op te richten en waarschijnlijk zal in de komende maanden te Praag een voorloopige conferentie worden gehouden. De Engelsche Vereeniging voor de Weten schappelijke Film zond vorige week een delegatie naar Parijs om besprekingen te voeren met het ,,Institut du Cinématographie Scientifique" om daar in de laatste week van September een film- congres te houden. Men hoopt, dat alle landen aan dit congres zullen deelnemen. Bovendien worden momenteel voorbereidingen getroffen voor het houden van een monstercon gres voor de film in Londen tegen het eind van dit jaar, tijdens hetwelk een internationale organisatie voor de wetenschappelijke film in het leven zal worden geroepen. De Technische Commissie heeft zich reeds ge- ruimen tijd beraden over de vraag, op welke wijze de thans geldende verkoopprijzen voor gereviseer de projectie-installaties tot redelijke* proporties zouden kunnen worden teruggebracht. Het is n.1. niet zelden voorgekomen, dat de prijs van een ge reviseerde apparatuur dermate hoog was, dat die van een complete nieuwe installatie van eenvou dige uitvoering daarmede zeer dicht werd bena derd. Gebleken is, dat dit voornamelijk moet wor den toegeschreven aan cle hooge inkoopprijzen, der oude apparaten. Een dergelijke ongezonde toestand is uitermate ongewenscht en de Technische Commissie heeft derhalve in haar laatstelijk gehouden vergadering, na overleg met de handelaren, besloten in den vervolge aan het verleenen van toestemming tot het betrekken van nieuwe geluidsfilm-projectieap paraten de voorwaarde te verbinden, dat alvorens de nieuwe installaties worden afgeleverd de vrij komende apparatuur aan een der erkende hande laren dient te zijn verkocht. Kan over de verkoopcondities geen overeen stemming worden bereikt, dan zal door de Tech nische Commissie de waarde worden getaxeerd. Mocht cjeen der handelaren tegen een aldus vast- gestelden prijs belangstelling hebben voor den aankoop der apparatuur in kwestie, ofwel de kwa liteit daarvan dusdanig zijn, dat zij ongeschikt moet worden geacht om wederom aan het bedrijf ter beschikking te worden gesteld, dan kan dis pensatie van bovenbedoelde voorwaarde worden verleend. Het vorenstaande geldt uiteraard niet, wanneer een exploitant met meerdere bioscopen na de af levering van een nieuwe installatie aan een zijner theaters, de oude machines van dat theater wenscht te gebruiken ter completeering van eenige zijner overige exploitaties, waar tot dusverre met slechts een apparaat werd gewerkt. Meergenoemde voorwaarde heeft uitsluitend betrekking op appa raten, welke werkelijk vrijkomen. Wij rekenen bij de uitvoering van deze, vanzelf sprekend tijdelijke, regeling op de medewerking yan exploitanten en handelaren, waardoor het

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 16