sel ten burele van de Belgische zusterorganisatie worden gevestigd. Een van de ernstige verlangens, welke tijdens de beraadslagingen in de commissies tot uiting is ge komen, is, dat de Overheid eindelijk zal inzien, dat zij dit bedrijf, waaraan zovele aspecten van algemene aard vastzitten, dat zozeer de massa be reikt en dat zo gemakkelijk economisch kwetsbaar is, niet voortdurend getroffen mag worden doof exceptionele belastingen. Deze wens is nader 'n een resolutie uitgedrukt. Eveneens voorname punten ter internationale bespreking warende muziekauteursrechten waar over een nader rapport tegemoet kan worden gezien vaststelling van een maximum filmverhuurprijs, vestigingsbeperking van bioscopen en exploitatie van 16 mm materiaal, In elk der werkcommissies welke tijdens de ope ningsvergadering werden samengesteld, heeft een lid der Nederlandse delegatie zitting gehad: in de Commissie voor de Belastingen, de heer W, K, G. van Roven; in de Commissie voor de Auteurs rechten, de heer J. G. J. Bosman; in de Commissie ter bestudering van de Taak van de Film bij de Opvoeding en de Controle en Censuur der Films, de heer M. P. M. Vermin; in de Commissie tot regeling van de Verhuurpercentages der Films, de heer Joh. Miedema; in de Commissie voor de Exploitatie, de heer W. K. G. van Roven en in de Technische Commissie de heer J. S. Croeze. Onze ervaring is, dat de bestuurders der buiten landse organisaties, die aan het Congres deel namen, personen met veel verantwoordelijkheids gevoel waren en dat zich thans algemeen de evolu tie voordoet, dat men zijn bestuursfunctie niet ziet als de behartiging van de eigen bedrijfsbelangen zonder meer, maar wel degelijk ook van de alqe- mene belangen, welke voortdurend met de bedrijfs belangen gemoeid zijn, en dat men met veel verant woordelijkheidsbesef te werk gaat. Wij hebben vertrouwen dat, indien na deze eerste kennismaking te zijner tijd een nieuw serieus voorbereid congres zal worden gehouden, dit in derdaad van veel betekenis kan zijn voor de verdere organisatorische} ontwikkeling van het film- en bioscoopbedrijf. Hoofdzaak zal echter zijn, dat de besluiten, die internationaal genomen worden ook nationaal wor den gesanctionneerd en toegepast. En dat hangt af van de al dan niet verbindendheid der besluiten, dat wil zeggen, in hoeverre de leden der respec tieve bedrijfsorganisaties verplicht kunnen worden de aangegane overeenkomsten na te leven. Wij hopen van harte, dat dit met betrekking tot be paalde facetten van het bedrijf, welke van alge meen belang zijn, mogelijk zal worden met name de verhuur- en leveringscondities van films, ves tiging van zaken, auteursrechten, muziekauteurs rechten en het zogenaamde 16 mm formaat. Het Internationaal Congres van Bioscoopexploi tanten werd Maandag 16 Juni officieel geopend door de heer H. Dutillieu, Voorzitter van de Ver eniging der Kinemabestuurders van België, in de audiëntiezaal van het paleis van de Gouver neur van Brabant. Na de talrijke officiële persoon lijkheden, die deze plechtigheid met hun tegen woordigheid vereerden, begroet te hebben, richtte de heer Dutillieu een hartelijk woord van welkom aan de buitenlandse afgevaardigden van de ex ploitatiebedrijven der deelnemende landen. Spre ker begroette ook de leden van de dagblad- en vak pers, welke aan de uitnodiging gevolg hadden gege ven, alsmede de vele aanwezige bioscoopexploi tanten uit België. In het feit, dat Zijne Excellen tie de Minister van Openbaar Onderwijs, de heer Kamiel Huysmans, het ere-voorzitterschap van dit Internationaal Congres heeft willen aanvaarden, zag spreker het duidelijke bewijs van diens belang stelling voor de internationale bicscoopexploitatie en hij betreurde het, dat drukke ambtsbezigheden de Minister verhinderd hadden deze openingsplechtig heid te kunnen voorzitten. De heer Dutillieu gaf vervolgens een kort over zicht van de voorgeschiedenis van dit Congres. ,,Door de oorlogsgebeurtenissen", aldus de heer Dutillieu, werden noodgedwongen alle vroegere aanknopingspunten met het buitenland verbroken. Wat ons echter sterk verontrustte was het feit, dat twee jaar na de bevrijding deze afzondering bleef voortduren. In elk land moesten de nationale beroepsorgani saties weer worden opgebouwd en in de meeste gevallen hadden zij daarbij te kampen met belang rijke interne moeilijkheden. Dit was wel de reden, waarom het contact met het buitenland verwaar loosd werd. Toch moest één van ons, in ons aller belang, er toe besluiten een internationale bijeenkomst te be leggen, teneinde de betrekkingen wederom aan te knopen. De Vereniging der Kinemabestuurders van België is er trots op de initiatiefneemster te zijn van dit eerste na-oorlogse samenkomen. Nu de eerste contacten zijn gelegd, hopen wij, dat nog vele andere van die aard zullen volgen, en zich op regelmatige tijdstippen zullen herhalen. Zeventien jaar is het geleden, dat België voor de eerste maal aan alle naties de gelegenheid bood, deel te nemen aan een Congres, uitsluitend gewijd aan de bioscoopexploitatie. Dit is gemakkelijk te verklaren: Vooreerst is, en blijft, de bioscoop de meest volk se en meest verzetrijke ontspanning. Zij richt zich tot de massa en de massa begrijpt haar. Door klank en beeld wordt op alle gebieden groot opvoedend werk verricht. Naast de film als middel tot ont spanning, staat de film in dienst der wetenschap en der volksontwikkeling.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 4