13 productie van onderwijsfilms en voor projectieap- paraturen, zowel voor 35 mm. als 16 mm. film. De onderstaande tabel geeft een overzicht van alle tekorten en vermeldt de posten overeenkom stig de hoofdstukken. Voor elk der hoofdstukken is het betrokken kapitaal uitgedrukt in een percen tage van bovenvermeld totaalbedrag. Afzonder lijke cijfers worden gegeven voor onmiddellijk te dekken tekorten en behoeften, waarin eerst op lange termijn zal kunnen worden voorzien. Hoofdstukken 6 Belangrijkste posten Materialen: 30 millioen meter onbelichte film Chemicaliën 500.000 meter bijzonder film materiaal Uitrusting: 1. Projectig-apparaturen 15.000 16 mm. projectoren 14.000 generatoren 11.000 batterijen trans formatoren 50.000 filmstrip-projectoren 300.000 projectielampen 10.000 fotocellen 500 35 mm. projectoren 2. Studio- en laboratorium apparaturen 7 (9) complete uitrus tingen voor een studio met bij behorend labo ratorium 400 lampen 150 motoren 10 studio-camera's 20 hand-camera's 35 mm. 20 hand-camera's 16 mm. 15 geluidscamera's 3 interlock, 1 mengap- paratuur en 1 terugspeel-aparatuur 1 achtergrondprojector, 14 35 mm. projectoren en verschillende on derdelen 5 ontwikkelmachines 20 afdrukmachines en 30 moviola's 3. Diverse apparaturen Wetenschappelijke instru menten en onderdelen, ge reedschappen, machines en Tekorten uitgedrukt in van de totale geldswaarde Tot. op korte op lange termijn termijn 8 70 15 8 15 55 8 2 onderdelen voor fabrieken, die apparaturen vervaar digen Vakscholing Scholing in het buitenland: 5 Schema op korte termijn 250 leerlingen Schema op lange termijn 200 leerlingen Scholing in eigen land: Schema op korte termijn 18 experts Schema op lange termijn 5 experts TOTAAL: 100 35 65 Uitrusting en personeel Rapport en conclusies zijn getest door een spe ciale sub-commissie van deskundigen, welke er op haar beurt adviezen aan heeft toegevoegd. De sub-commissie is van mening, dat het wereldpro ductievermogen van onbelicht zwart-wit mate riaal, van chemicaliën en van apparaturen vol doende is om alle behoeften te dekken, ofschoon zij aanhoudende vertragingen voorziet wat betreft de levering van bepaalde soorten apparaturen. Aan het probleem van de wijze waarop aan de betrokken landen vreemde valuta's voor hun aan kopen zouden moeten worden verstrekt, wordt door de Commissie bijzondere aandacht besteed. Voorgesteld wordt het stichten van een speciaal Unesco-fonds, dat een helpende hand zal bieden bij het opnieuw uitrusten van pers, radio en film industrieën in de door de oorlog verwoeste lan den, alsook dat de Unesco haar bemiddeling zal verlenen bij het verstrekken van leningen. Beide voorstellen zullen aan de tweede algemene conferentie van de Unesco worden voorgelegd. Inzonderheid vestigt de sub-commissie de aan- dacht op het sterk gestegen gebruik van 16 mm* geluidsprojectoren voor normale filmvoorstellin gen/ alsmede op het feit, dat hieraan blijkbaar belangrijke voordelen zijn verbonden, in hoofd zaak de geringere kosten» Verder wordt medege deeld dat men in verscheidene landen van mening schijnt te zijn, dat men om dringende redenen van technische aard in de toekomst zal overgaan tot het adopteren van een formaat van 17,5 mm, in plaats van 16 mm. Het rapport beveelt een nader onderzoek in deze materie aan. In alle landen is er een tekort aan geschoold personeel; men heeft zowel behoefte aan meer als aan hoger gequalificeerd personeel met ruimere ondervinding, in het bijzonder wat betreft de ont wikkeling welke de film gedurende de oorlog in andere landen heeft ondergaan. De sub-commissie adviseert trainingsschema's

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 15