VERDUISTERING FILMS H uit te werken, welke de landen in staat zullen stellen personeel naar het buitenland te zenden. Zij adviseert tevens, dat de Unesco desgevraagd baar medewerking zal verlenen om de uitzending van experts te bevorderen naar landen, welke ge schoold personeel nodig hebben, ten einde de vak scholing aldaar te organiseren of van hun kennis en ervaring te doen profiteren. Uitwisseling van inlichtingen Een andere suggestie van de sub-commissie is, dat de Unesco zal optreden als een soort van in ternationaal centrum voor inlichtingen inzake alle mogelijke onderwerpen op filmgebied, zoals on- derwijsfilms, uitrusting, vakkennis, technische ontwikkeling, alsmede artikelen en boeken. Dit plan zal echter eerst effectief kunnen worden, in dien elk land over een eigen nationaal centrum voor filminlichtingen beschikt. Nauw hiermede verbonden is het voorstel, dat de Unesco zelf een naslagarchief voor geselecteer de films afkomstig uit alle landen zal inrichten, bij wijze van internationale étalage", ten einde de keuze van geschikte films voor de diverse lan den te vergemakkelijken en aldus onnodig reizen te voorkomen. Het ligt echter niet in de bedoeling, dat de Unesco de films uit dit archief zal uitlenen. Ten slotte adviseert de commissie, dat alle lan den, welke in de Unesco georganiseerd zijn, in overweging zullen nemen vrijstelling van inko mende rechten te verlenen voor apparaturen, ma terialen en films bestemd voor opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele doeleinden, zo mo gelijk journaalfilms inbegrepen. Tweede algemene conferentie der Unesco Het rapport zal aan de tweede algemene con ferentie van de Unesco, welke deze maand in Mexico-City wordt gehouden, ter goedkeu- rinq worden voorgelegd. De deelnemende landen zullen alsdan moeten beslissen of en hoe zij van de verstrekte adviezen gebruik zullen maken. De waarde welke men aan verdere, reeds aan de Unesco opgedragen, onderzoekingen zal toeken nen, zal ten zeerste afhankelijk zijn van de m^te waarin de Verenigde Naties zich in Mexico-City bereid zullen tonen tot samenwerking. Een plan, hoe goed ook voorbereid, bewijst zijn waarde •eerst bü de uitvoering. Het lot van wereldnlannen als deze is evenwel niet uitsluitend afhankeliik van de beslissinnp-ri van officiële conferenties. En de verantwoordelijkheid voor een juiste interpretatie van het rapport dat thans in Mexico-City ter tafel wordt gebracht, rust daarom niet alleen oo de deleoraties maar ook op de volkeren, welke zü verteaenwoordioen. Het Unesco-rannort is een document, dat r^^ht heeft op de aandacht van allen, die een eerlijke belanastelling koesteren voor de ontwikkeling van het filmmedium. Het Hoofdbestuur heeft geconstateerd, dat ette lijke copieën van films, welke vroeger door leden filmverhuurders in Nederland zijn uitgebracht, zich in handen van personen, die geen lid van de Bond zijn, bevinden. Bij een onderzoek, dat de politie onlangs op verzoek van een der leden naar aanleiding van een klacht over een gestolen filmcopie heeft ingesteld, is komen vast te staan, dat verschillende van deze copieën afkomstig zijn van hen, die filmafval hebben gekocht. Het blijkt n.1. dat er mensen zijn, die voor filmafval een hogere prijs betalen dan de zogenaamde filmwas- serijen, die de oude films uitsluitend gebruiken voor de vervaardiging van cellulose. Dat deze buitenstaanders het oude filmmateriaal voor vertoningsdoeleinden kunnen gebruiken, is uitsluitend te wijten aan het feit, dat de vernie tiging van de copieën op ondeugdelijke wijze ge schiedt. In de regel zijn de zogenaamd vernietigde copieën zo weinig beschadigd, dat verwijdering van enige korte stukken voldoende is om de copieën weer vertoningsgereed te maken. Er zijn slechts twee afdoende manieren van filmvernietiging, en wel: Ie. de copieën afleveren bij de vuilnisver branding. Zij worden dan in grote ovens ge deponeerd en verbranden daarin totaal. 2e. Met behulp van een ponsapparaat een gat voldoende grootte in elk derde of vierde beeldje van de copieën ponsen. Deze methode werd vroeger door verschillende filmverhuur kantoren met succes toegepast Wil men van de tweede methode gebruik ma ken, dan is het vereist, dat de koper een verkla ring ondertekent, dat hii het oude filmmateriaal uitsluitend voor chemische doeleinden en nimmer voor verhuur of vertoning, en ook niet voor het maken van cop;eërt, dupes, enz. zal gebruiken. Daarbij di'ent te worden gewaarschuwd tegen personen, die aanzienlek hogere priizen bieden dan de fi^mwasseriien. Aangenomen moet worden, dat deze hogere priis alleen verklaard kan worden uit de bedoeling om de films op de een of andere manier voor vertoningen te verkopen of te ver huren. RECTIFICATIE Onder Mutaties Technische Commissie" op pagina 11 van de vorige aflevering van het Offi cieel Orgaan dd. 9 October l.l, gelieve men te lezen ,,de heer G. H. Groenewegen, directeur van het Casino Theater" in plaats van directeur van het Lido Theater", De directie van het Lido Theater wordt ge voerd door de heer L. van Praag.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 16