Zorgeloosheid of verkeerde zuinigheid? 15 In de vorige aflevering van het Officieel Orgaan hebben wij een beschouwing gewijd aan de nood lottige bioscoopbrand in het Parijse voorstadje Rueil. Deze gebeurtenis, welke in de internationale pers veel aandacht heeft getrokken en reeds in verschillende landen aanleiding heeft ge geven tot overhaaste maatregelen en ver bodsbepalingen, heefr weer eens duidelijk de aandacht gevestigd op de verantwoordelijke taak, die de bioscoop- explo;tant heeft. Weliswaar bestaan er in de meeste landen meer of minder uitgebreide veiligheidsvoorschriften, doch de juiste toepassing dezer voorschriften is voor een groot deel af hankelijk van de goede wil en het verantwoorde lijkheidsbesef der betrok ken bioscoopexploitanten. Met het oog op het vorenstaande hebben wij ons afgevraagd of ook in ons land wel alle nodige voorzorgen zijn getroffen om een ramp, zoals die in Frankrijk heeft plaats gevonden, te voorkomen en wij willen U daarom ditmaal hierover de vol gende vraqen stellen: Is in Uw bioscoop een deuadeliike noodverlich- tïnasinstallatie aanwezig, dat wil zeggen, een in stallatie, die bij het uit vallen van de stroom van het provinciaal of ge meentelijk lichtnet auto matisch op een accumula- toren-batterij wordt over geschakeld, zodat er te allen tijde voldoende licht is om de bezoekers hun weg naar buiten te doen vinden? Functionneren de nooduitgangen in Uw bioscoop naar behoren? Bevinden zich daarvoor of daarachter geen ver sperringen, die het gebruik van deze uitgangen belemmeren of zelfs verhinderen? BEDRIJFSREGLEMENT OP DE LIJST VAN GEEN BEZWAAR Betrekken van films van niet-leden Artikel 4A Het is de leden verboden films te betrekken van niet-leden, tenzij zulks is toegestaan blijkens de „Lijst van Geen Bezwaar". Begripsaanduiding Artikel 1 B. Waar in dit reglement sprake is van „betrekken van films", wordt daaronder verstaan zowel de verkrijging van het recht van vertoning van nor maal-, resp. smalfilms, als bedoeld in de „Algemene Voorwaarden van Verhuur en Huur van Films", als de verkrijging van filmrollen en filmband van nor maal-, resp. smalfilms, ongeacht of die verkrijging geschiedt uit hoofde van een overeenkomst van huur, koop, huurkoop, gebruik of dergelijke van het recht van vertoning of van de filmrollen of film band, dan wel uit hoofde van een overeenkomst of opdracht tot vervaardiging of bewerking (inbe grepen betiteling) van filmrollen of filmband. C. Waar in dit reglement sprake is van niet-leden" worden daaronder verstaan personen en zaken verenigingen, stichtingen, e.a. daaronder begrepen die geen lid zijn van de Bond. Lijst van Geen Bezwaar Artikel 6A De in de voorgaande artikelen bedoelde „Lijst van Geen Bezwaar" vermeldt de namen en adressen van niet-leden, aan wie mag worden geleverd, resp. van wie mag worden betrokken, alsmede een omschrijving van wat aan hen mag worden geleverd, resp. van hen mag worden betrokken, en onder welke beperkingen en voorwaarden. N.B. Uit bovenstaande bepalingen blijkt, dat ook in geval een vereniging een besloten voorstelling wenst te organiseren met een in haar bezit zijnde film (dus afkomstig van een niet-lid) in een bioscoop van .een der leden-exploitanten, dit lid verplicht is bij het Hoofdbestuur het verzoek in te dienen om deze ver eniging voor bedoelde voorstelling op de Lijst van Geen Bezwaar te willen plaatsen. Is in Uw cabine een valklep-beveilingsinstallatie aanwezig en zo ja, is deze op de juiste wijze ge monteerd en wordt zij regelmatig op doeltreffend heid beproefd? Beschikt U over de nodige brandblus-midde- len; zijn deze op de juiste plaatsen aanwezig en worden zij voortdurend op bruikbaarheid gecon troleerd? Wordt er regelmatig en zorgvuldig op toege zien, dat de electrische leidingen, schakelborden, stopcontacten, schake laars, kortom de gehele electrische installatie van Uw bioscoop in goede staat verkeert; dat geen zelfgerepareerde zekerin gen worden gebruikt en dat geen inderhaast en provisorisch aangelegde leidingen tot nu toe ge handhaafd zijn gebleven, hoewel deze in fe:'te niet aan de op dat gebied be staande voorschriften vol doen? Indien een of meer dezer vragen met neen moeten worden beant woord dan is hier sprake van zorgeloosheid of van verkeerde zuinigheid, wel ke U zeer duur kan ko men te staan. Zoals gezegd, heeft de ramp in de Parijse bio scoop nog eens over duidelijk getoond, hoe zwaar de verantwoorde lijkheid is, welke iedere bioscoopexploitant voor de veiligheid van zijn be zoekers heeft te dragen. Mocht derhalve ten ge volge van onvoldoende voorzorgen in Uw bioscoop een ernstig ongeluk voorkomen, dan zult U deze persoonlijke verant woordelijkheid nimmer kunnen afwentelen op ge meentelijke autoriteiten of voorschriften van over heidswege, welke de bestaande toestand hebben getolereerd. Afgezien nog hiervan dient wel te worden be-

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 17