het zo noodzakelijke voor-onderzoek en zich meer dan het Hoofdbestuur op het terrein der vestiging zal kunnen specialiseren. Met de inhoud van het nieuwe Algemeen Be- drijfsreglement, dat op 29 April van dit jaar tot stand is gekomen, is enerzijds het genoemde Ac- coord tussen Bond en M.P.E.A. nader uitgewerkt en anderzijds het tot dan toe geldend reglement aan de hand van de ervaring, die het Hoofdbe stuur had opgedaan, herzien en verbeterd. De betekenis van dit Reglement behoef ik U wel niet nader uiteen te zetten. Het om vat een behoorlijke omschrijving van de be drijven en bedrijfstakken, van de verplichtingen omtrent de Bondsadministratie hiervan, van het algemeen beginsel wat eraan ten grondslag ligt, van de procedure der behandeling, van de samen stelling van de fungerende Commissies, van de functie der Voorzitters en de normen welke bij de beoordeling van de aanvragen gelden. Wat dit laatste betreft moge ik, zonder U richtlijnen te willen geven bij Uw arbeid, met nadruk Uw aan dacht vragen voor eisen overeenkomstig het svs- teem der vestigingswetten, van credietwaardig- heid, handelskennis, vakbekwaamheid, respectie velijk daaraan gelijk te stellen eisen en cmnstine reputatie. Het wordt hoog tijd dat iemand die zich met een zo belangrijk werk als het produceren, het importeren of het vertonen van films bezig houdt, op al deze punten nauwkeurig wordt getest. Hier mede zijn èn bedrijf èn samenleving gediend. Dit geldt evenzeer voor de behoeftefactor. De behoef ten liggen, gezien de vermeerderde belangstel' anders dan voor de oorlog. Met name wat betreft de voorziening van films op het platteland. Bo vendien is het feit, dat eenmaal in de gemeente van een kleine omvang bijv. met een bioscoop onderneming is voorzien, niet voldoende. De wijze waarop dit geschiedt zal mede een belangrijke factor zijn bij de beoordeling van het behoe element. Bijzonder zwaar wordt Uw taak, wan neer gij hebt te bezien of de structuur, de specifiek Nederlandse belangen, het publiek belang van het film- en bioscoopbedrijf wel gediend worden door een vestiging. Zeer moeilijk wordt zelfs Uw taak, wanneer gij te beoordelen krijgt of door de vestiging niet een monopolistische positie of speculatie te duchten is, of wel misbruik van zulke monopolistische posities wordt tegengegaan. Ik hoop van harte, dat gij bij het vervullen van Uw taak zult slagen. Ik hoop dat de samenwerking in Uw Commissies onder leiding van ongetwijfeld kundige voorzit ters, Uw arbeid tot een aangename en doeltref fende zal maken en wanneer het Hoofdbestuur nog een speciale wens heeft, dan is het deze, dat Uw werk zal mogen bijdragen tot de vooruitgang van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf tot heil van ons land en dat gij niet zult aarzelen om het Hoofdbestuur omtrent Uw ervaringen in te lichten, ten einde het thans fungerend reglement meer nog dan nu het geval is, aan te passen aan de behoeften der practijk en een waarborg te de zijn voor de goede naam van de ondernemers stand in het onderwerpelijk onderdeel in het Ne derlandse bedrijfsleven. Hiermede verklaar ik Uw Commissie voor ge ïnstalleerd." De installatierede van de Bondsvoorzitter werd met een applaus onderstreept. Mr. G. H: Greup, de voorzitter van de Com missie Nieuwe Zaken, beantwoordde de woorden van de Bondsvoorzitter als volgt: Mijnheer de Voorzitter, mede namens mijn collega's-Voorzitters en -plaatsvervangende Voorzitters der Commissies Nieuwe Zaken zeg ik U dank voor Uw uiteenzetting en de vriende lijke woorden tot ons gericht. Deze bijeenkomst herinnert mij aan de installatie van de voormalige Commissie Nieuwe Zaken in Maart 1936, van welke Commissie ik het genoegen had de Voor zitter te zijn. Ik heb steeds de aangenaamste her inneringen aan mijn arbeid in deze Commissie en aan de samenwerking met de toenmalige Bonds leiding bewaard. Het is een weemoedige gedachte dat velen uit deze Bondscolleges ons intussen zijn ontvallen, niet alleen op natuurlijke wijze maar zelfs als ge volg van geweld. De heer Bosman, die toenmaals secretaris was der Commissie Nieuwe Zaken, ben ik steeds er kentelijk geweest voor zijn gewaardeerde mede werking, welke ik persoonlijk zeer op prijs heb gesteld. Dit bedrijf is meegesleurd in de maalstroom der gebeurtenissen, welke plaats grepen in de achter ons liggende jaren. De bezetter begreep de bete kenis van de film en heeft deze uitgebuit. Hij schroomde niet de opzet van de organisatie te wijzigen en de leiding te vervangen; het Bonds- bureau werd onder zijn druk naar 's-Gravenhage verolaatst. Gelukkig waren na de Bevrijding de prominente fjonren uit de Bond paraat en namen zij onmid dellijk wederom het heft in handen. Met belana- stelling heb ik het dit jaar onder de titel ,,Na twintig maanden wederopbouw" verschenen ver slag der werkzaamheden van de Nederlandsche B;oscooo-Bond gelezen. Hieruit bliikt. dat er in derdaad van wederopbouw moet v/orden gespro ken. Het heeft mün speciale belangstelling crewekt, dat hier een tak van het Nederlandse bedrijfs leven zonder hnln van de Overhad er in is ge slaagd orde op eigen zaken te stellen. Mün collega's-Voorzitters en -plaatsvervangen de Voorzitters, hebben evenals ik veel te maken

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 8