IN MEMORIAM D. HAMBURGER Jr. Op 27 November j.1. is na een kortstondig ziek bed op zestigjarige leeftijd overleden, de heer D. Hamburger Jr. te Utrecht, oud-Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. De Heer Hamburger, die in de loop van 1939 zijn zakelijke belangen in het bedrijf had verkocht, trad in ver band met het feit dat zijn werkzaamheid in het bioscoopbedrijf een einde had genomen, omstreeks begin 1940 als Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond af, verbleef daarna in het buiten land alsmede in de Oost en repatrieerde een klein jaar na de Bevrijding. Sedertdien woonde hij teruggetrokken in zijn vroegere woning te Utrecht. Met de heer Hamburger is heengegaan een der werkers van de eerste ure uit de organisatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf. Mede-oprichter van de Bond was hij aanvankelijk vice-Voorzitter en sinds 1921 Voorzitter, welke functie hij met onderbreking van één jaar tot 1940, dus gedurende circa 18 jaar heeft vervuld. De heer Hamburger aanvaardde het voorzitter schap onder zeer moeilijke omstandigheden, na melijk op het moment dat de eerste re-organisatie van de Nederlandsche Bioscoop-Bond haar beslag kreeg en de leveranciers tot het lidmaatschap toetraden. Dit ogenblik is altijd bepalend geweest voor de betekenis van de organisatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf en heeft de grondslag gevormd voor de arbeid van de heer Hamburger en zijn medebestuurders. De samen werking tussen de onderscheidene bedrijfsgroe pen in het film- en bioscoopbedrijf was voor hem een fundering bij de opbouw van de organisatie. In deze samenwerking heeft de organisatie haar kracht gevonden, zowel intern als in haar op treden naar buiten. Hoewel het slechts acht jaar geleden is, dat de heer Hamburger afscheid nam van de organisatie, welke hem zo dierbaar was geworden, heeft zich in deze tijd een zeer ingrijpende ontwikkeling voorgedaan, heeft de Bond een belangrijke uit breiding in zijn ledenaantal ondergaan en zijn tal van nieuwe figuren zowel in het bedrijfsleven als in de organisatie naar voren gekomen. Al deze factoren hebben ertoe bijgedragen, dat de ver diensten van de heer Hamburger die in het ver leden de grondslag hebben gelegd voor de mo gelijkheden die het bedrijf en de organisatie thans hebben, al te snel vergeten worden en velen zelfs onbekend zijn. Wanneer een nieuw lid bijv. tot deze organisatie toetreedt, beseft het vaak maar al te weinig dat de mogelijkheden die hem door het lidmaatschap van deze organisatie geboden worden, het resultaat zijn van jarenlange arbeid en van de initiatieven, de werkkracht en de offers van tal van voormannen uit dit bedrijf. Onder deze voormannen was de heer Hamburger wel de merkwaardigste en de grootste. Bij zijn heengaan moge met gevoelens van diepe erkentelijkheid in herinnering worden gebracht zijn strijd voor het bestaansrecht van de onder- nemers in dit bedrijf, zijn strijd voor de erkenning van de betekenis van dit bedrijf, zijn streven om door de organisatie als bedrijfsgroep een eenheid te vormen, die zich daardoor niet alleen kon doen gelden, maar ook onderlinge verhoudingen op uitstekende wijze vermocht te regelen en de publieke belangen die met de uitoefening van dit bedrijf gemoeid zijn, op de beste wijze ver mocht te dienen; zijn pogen ook om via zijn eigen ondernemingen een model te leveren van wat naar zijn mening een bioscoop zowel naar het uiterlijk als wat betreft de wijze van program meren behoorde te zijn. Tijdens de vele jaren, waarin hij functies in en buiten de Bond heeft vervuld hij maakte n.1. geruime tijd deel uit van de Huishoudelijke Commissie voor de keu ring van films is voor de heer Hamburger een grote waardering gegroeid èn om zijn karakter eigenschappen, zijn hoedanigheden als mens èn om de waardigheid, waarmede hij het bioscoop bedrijf heeft gerepresenteerd, hij was ere-lid der organisatie, een onderscheiding, welke door de Algemene Vergadering slechts bij hoge uitzon dering is verleend. Het moet de heer Hamburger in later jaren een voldoening zijn geweest, dat datgene wat hij met andere voormannen in het bedrijf heeft gezaaid, zo krachtig en rijk is opgebloeid. In het besef van alle verdiensten van de heer Hamburger kan men het slechts betreuren, dat de verdiende rust, die hij zich verkozen had, niet

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 7