ALGEMEEN BEDRIJFSREGLEMENT BEËINDIGING LIDMAATSCHAP 15 Bij de beweging van beeld tot beeld, dat wil zeggen bij de montage, gaat niet het ene beeld in het andere over, verandert het beeld niet onop houdelijk, maar worden verschillende beelden, resp. beeldstroken aan elkaar gezet. Een film monteren betekent: de afzonderlijke, achtereen volgens opgenomen stukken film van elkaar snij den en in nieuwe volgorde aan elkaar plakken. Een goed gespeelde en goed gefotografeerde film is nog geen goede film. Eerst de montage voltooit de film, bepaalt het rhythme van de film, geeft aan de film haar tempo. Zij geeft vooral de vereiste en dramatische vorm aan de geschiedenis, die de film vertelt. Zij vormt tijd en ruimte, maar niet alleen dat, somtijds verlaat de film met be hulp van de montage deze dimensies en betreedt zij gehele andere, psychische dimensies, gedachte- dimensies. De montage is het filmische middel voor het vormen van associaties en daarmee ver overt de film een verder, buitengewoon vrucht baar terrein van expressie-mogelijkheden. Een speciaal hoofdstuk is de geluidsmontage, waardoor het geluid op het beeld gemonteerd wordt, zodat het daarmee in zuivere associatieve verhouding treedt. De tentoonstelling moest de geluidsmontage verwaarlozen, daar deze uiter aard niet optisch kan worden weergegeven. Distributie en vertoning Hetgeen de cartons van deze expositie vertel len over het verhuren en vertonen van films is getoetst aan de toestanden, welke op dit terrein in Zwitserland heersen. In Nederland heeft het filmwezen zich anders ontwikkeld, doordat het film- en bioscoopbedrijf in dit land, gedurende dertig jaar in organisatorisch opzicht beheerst is door dezelfde bedrijfsorganisatie, de Nederfcnd- sche Bioscoop-Bond, waarbij allen, die een film- bedriif van enioe betekenis uitoefenen ziin aan gesloten namelijk de producenten, filmfabrikan ten, importeurs, verhuurders en exploitanten. De tentoonstelling eindigt bij degene, die in het filmbedriif steeds het laatste woord heeft n.1. de bioscooobezoeker, wiens betekenis ten op zichte van het filmwezen op enkele cartons wordt verdiiideliikt. En tenslotte vat het laatste carton het doel der gehele tentoonstelling aldus samen: de goede en eerlijke film ten dienste van alle mensen. Oo de expositie zijn tevens een aantal oude en moderne apparaturen tentoongesteld, die een dui delijke indruk geven van de technische ontwik keling van het projectiewezen. Bovendien worden in vitrines tal van boekwerken betreffende het filmwezen geëxposeerd, terwijl enkele statistische geaevens een overzicht geven van het wereldfilm bedrijf en de bioscopie in Nederland. Het Hoofdbestuur heeft besloten toestemming, als bedoeld in artikel 4 van het Gewijzigd Alge meen Bedrij f sreglement, te verlenen tot het over nemen en voortzetten van de exploitatie van het Apollo Theater te Assen aan de heer J. S. The- dinga, als toekomstig directeur ener op te richten naamloze vennootschap tot het exploiteren van ge noemde bioscoop. De Commissie Nieuwe Zaken heeft in haar zit ting van 10 December 1947 besloten toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Gewijzigd Alge meen Bedrijfsreglement, te verlenen aan: de heer A. Heinsbergen te Beek en Donk, tot het gaan exploiteren van een permanente bioscoop aan de Kapelstraat C. 20 aldaar, zulks onder be paalde voorwaarden. Ingevolge deze beslissing heeft zich voor het lidmaatschap van de Bond aangemeld: de heer A. Heinsbergen. De Commissie Nieuwe Zaken heeft in haar zit tingen van 10 December en 14 Januari j.1. besloten afwijzend te beschikken op de aanvragen, als be doeld in artikel 8 van genoemd reglement, inge diend door: de heren G. H. Simons Zoon te Well (ge meente Bergen-L.), tot het vestigen van een per manente bioscoop te Well (gemeente Bergen-L.) in zaal Walaria, E. 98; de heer J. L. Kaethoven te Reusel, tot het vesti gen van een permanente bioscoop te Reusel aan de Hoofdstraat 26/27; de heer E. Bakker te Lutjebroek (gemeente Grootebroek), tot het gaan exploiteren van een permanente bioscoop aan de P. J. Jongstraat 96 aldaar; de heer J. P. Tjepkema, exploiterende het Foto- en filmbedrijf Cinex aan de Vijzelgracht 9 te Amsterdam, tot het gaan exploiteren van een reisbioscoop; de heer J. P. J. Tjepkema, exploiterende het Foto- en filmbedrijf Cinex aan de Vijzelgracht 9 te, Amsterdam, tot het gaan exploiteren van een filmfabriek. Wegens verlies der vereisten is van het lidmaat schap van de Bond vervallen verklaard: de heer G. S. Thedinga, voorheen exploiterende het Apollo Theater te Assen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 17