Onbrandb are fii bi ms in onze Dioscopen Opmerkelijk resultaat met acetaat-film AANMELDING DONATEURSCHAP 19 Eastman Kodak heeft kortgeleden een reeks van proefnemingen beëindigd met copieën van verbeterd, volkomen onbrandbaar filmmate riaal, de zogenaamde acetaat-film. Deze experi menten, welke onder meer ten doel hadden de grotere slijtage en neiging tot krimpen van het acetaat-product op te heffen, schijnen in zoverre met succes te zijn bekroond, dat men thans in staat is acetaat-film te vervaardigen, welke op één lijn kan worden gesteld met de op het ogen blik gebruikte uiterst brandbare nitraat-film. In samenwerking met een van de grootste Amerikaanse bioscoop-circuits heeft men het nieu we materiaal op een grondige wijze aan de practijk getoetst. Copieën van acetaat-film vervaardigd zijn regelmatig gedraaid in bioscopen, gelegen in hete en koude, droge en vochtige gebieden, ten einde de reacties te registreren. Volgens een zegs man, die zelf bij deze proefnemingen betrokken was, is het krimpen van dit product onder alle om standigheden gelijk gebleven. Men bericht verder, dat de acetaat-film ook in andere opzichten een succes is gebleken. Zonder dat zij het wisten hebben een aantal exploitanten maanden lang copieën gedraaid, welke deels uit nitraat- en deels uit acetaat-materiaal waren ver vaardigd. Niemand bleek het verschil te bemer ken, en het onbrandbare materiaal heeft zich goed gehouden tijdens de 45 vertoningsweken, welke men als de normale levensduur van een copie beschouwt. Hoewel de 35 mm onbrandbare film niets nieuws is, miste zij tot nu toe de noodzakelijke kwaliteiten om de vergelijking met het thans in de handel zijnde nitraat-product met goed qevolq te kunnen doorstaan. Volgens de heer R. M. Corbin van de afdeling normaalfilm van de Kodak Maat schappij is het Eastman-fabrikaat evenwel in de loop van het vorig jaar radicaal verbeterd door toepassing van een chemisch procédé, dat be- lanorijk verschilt van het tot nu toe gebruikte. Hij omschreef de physische eigenschappen van het nieuwe filmmateriaal als zijnde ,,in hoge mate superieur aan die van het voorafgaande, vaak broze product, d.w.z. aanzienlijk sterker en zowel van grotere stijfheid als met een qroter weer standsvermogen tegen vocht, terwijl de slijtage veel geringer is". Men neemt aan, dat, hoewel de industrie er waarschijnlijk zeer geleidelijk toe zal overgaan het nieuwe materiaal te vervaardigen, daar het overschakelen van het nitraat- op het acetaat-pro duct vele problemen met zich brengt, het nieuwe \S materiaal toch binnen drie jaar aan de markt zal zijn. Het kostenvraagstuk speelt hierbij de belang rijkste rol. Tot nu toe wordt het onbrandbare ma teriaal in hoofdzaak voor het 16 mm formaat ge bruikt, waarbij de stijging der productiekosten slechts ongeveer een kwart dollarcent per voet be draagt. De heer Corbin heeft te kennen gegeven, dat de vervaardigingskosten van het nieuwe materiaal belangrijk zouden moeten worden gereduceerd, wil het bedrijf niet verplicht worden een aanzienlijke toeslag op de copiekosten te betalen. Andere zegslieden zijn evenwel van mening dat, zodra eenmaal het onbelichte acetaat-mate riaal op grotere schaal zou worden vervaardigd, de kosten niet veel hoger zouden liggen dan die van de nitraat-film. Een van de kenmerkende eigenschappen van het nieuwe product schijnt te zijn zijn sterk ver minderde organische oplosbaarheid. De betekenis hiervan wordt duidelijk, wanneer men in aanmer king neemt, dat slechts een beperkt aantal van de op het ogenblik beschikbare filmlijmsoorten vol doende actief is om een goede las te maken met het oude onbrandbare materiaal. Met het nieuwe materiaal zal men evenwel behoorlijk kun nen plakken, indien men de aanbevolen filmlijm soorten gebruikt, waarmede men niet meer moeite zou hebben dan met de standaard filmlijmsoorten van tegenwoordig. De Technische Commissie van de Nederland- sche Bioscoop-Bond heeft het voornemen opgevat ook in Nederland enige proeven te nemen met on brandbaar 35 mm filmmateriaal. Het ligt in de bedoeling een of meer journaal- copieën van dit materiaal te doen vervaardigen en deze na de roulatie nauwkeurig te vergelijken met hetzelfde journaal, vervaardigd uit nitraat materiaal. Wij hopen hieromtrent spoedig nadere mede delingen te doen. Voor het donateurschap van de Bond heeft zich aangemeld: de heer A. L. Bonefang te Scheveningen (Intern. Handels-agenturen Eventuele bezwaren tegen de toelating gelieve men binnen acht dagen na ontvangst van deze publicatie schriftelijk bij het Bondsbureau in te dienen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 21