hetgeen een goede leiding betaamt, de ontwikke ling voor te zijn. Deze ontwikkeling loopt parallel met die van de film zelf; in het feit, dat de Bond haar bijge houden heeft, ligt mede zijn huidige betekenis. De voorwaarden die geschapen zijn om een Neder lands journaal tot bloei te brengen, de instelling ener Culturele Adviescommissie, de reglemente ring van de vertoning van korte Nederlandse films, de investering in de Cinetone studio's, de plannen tot vorming van een filminstituut, de ver anderingen, die zich gereglementeerd in de film- handel voltrokken hebben, de culturele manifesta ties in tal van bioscopen zijn even zovele getuige nissen. Wij hoeven daarop in het geheel niet prat te gaan; het sprak bijna van zelf, dat het Hoofd bestuur initiatieven in deze richting nam. Wie an ders dan deze organisatie, waarin producenten, fa brikanten, verhuurders en exploitanten verenigd zijn, had het moeten doen? Men kan op dit terrein toch bezwaarlijk iets verwachten van een Overheid, wier belangstelling tientallen jaren culmineerde in een wet tot bestrij ding van maatschappelijke en zedelijke gevaren, aan de bioscoop verbonden, die te hoge uitgaven mede trachtte te dekken uit een door niets gemo tiveerde heffing en opschroeving van vermake- lijkheidsbelasting op filmvoorstellingen, die zich zelfs niet ontzien heeft uit opportuniteitsmotieven het krap gemeten prijsniveau van dit bedrijf te ondergraven en wier administratieve uitwassen ten slotte een blok aan het been zijn geworden. Het Regeringsbeleid in dit land heeft een te po vere culturele traditie en het gaat te zeer mank aan ambtelijke gezagsusurpatie dan dat dit, in dien al een cultureel overheidsbeleid mogelijk zou zijn, zou kunnen wortelen in de organen van het vrije maatschappelijke leven. Voor zover de Bond een gezonde culturele ontwikkeling op filmgebied zou willen blijven be vorderen, is zijn taak ongemeen verzwaard. Dat betekent echter niet, dat men hierin te kort zou mogen schieten, mits deze taak niet afdoet aan de activiteit om de economische voorwaarden waaronder het bedrijf moet werken en zonder welke ook de goede film niet tot haar recht kan komen, zo gunstig mogelijk te doen zijn, mits zij eveneens niet afdoet aan de eenheid en de orga nisatorische kracht. De Bond heeft het nadeel, dat hij, wat dit on derdeel van zijn taak betreft, velen vooruit is. Het aantal van hen onder ons, die zeer moei lijk zijn te overtuigen, en die hun filmexploi tatie nu eenmaal als zaak zonder meer hebben, en menen, dat hun organisatie bij de belangen behartiging der leden van dezelfde opvatting be hoort uit te gaan, mindert met de dag. Zij spre ken gekscherend over de tijd, waarin films per kilo of per meter werden verkocht en weten, althans beseffen niet, dat de progressieven onder hun collega's al lang tot de overtuiging zijn ge komen, dat filmexploitatie niet alleen meer is de exploitatie van een gebouw, van voorstellingen of van een verhuurkantoor. Zij beseffen zeer zeker niet, dat de tijd niet zo ver meer is, dat men eveneens gekscherend spreekt over de verhuur van een product of van weken. Bij de filmex ploitatie begintde film zelf een rol te spelen, niet slechts om haar exploitatiewaarde als amu sementsfactor of naar de wijze, waarop zij ge lanceerd wordt, maar vooral ook overeenkomstig haar betekenis naar vorm en inhoud. Inzicht in de filmstof, inzicht in de wensen van de verschil lende groeperingen en soorten van publiek, in zicht in de organisatie van de filmbelangstelling en de filmontwikkeling, besef van het feit, dat het een Nederlands stukje grond is, waarop onze zaken staan, dat onze bezoekers onze landgeno ten zijn en wat wij vertonen grotendeels uit het buitenland komt, zullen mede nodig zijn om bij een filmexploitatie aan de eisen van vakmanschap te voldoen. Onze filmexploitaties zullen in het algemeen centra moeten zijn, in staat in de alge hele filmbelangstelling te voorzien, haar op te vangen, te bevredigen en te stimuleren. De sector van ontwikkeld filmpubliek, dat zich van de week- end-massa's onderscheidt door een weloverwogen en op een uitgebreide voorlichting steunende selectie wordt steeds groter in ons land. Wanneer de huidige ontwikkeling voortduurt zullen onze leden en de meesten doen dit reeds hiermede ernstig rekening hebben te houden, wil men althans voorkomen, dat buiten om initiatieven gaan ontstaan en uitgroeien, die economisch een gevaar zullen betekenen, en hoogst ongewenste splitsingen in de filmexploitatie zullen veroor zaken en uiteindelijk schadelijk werken. De problemen bij deze ontwikkeling liggen in

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 4