ALGEMEEN BEDRIJFSREGLEMENT BENOEMING RAAD VOOR DE KUNST 19 Bij deze verklaar ik U als leden voor de Raad voor de Kunst geinstalleerd." Rede van de Voorzitter De Voorzitter van de zojuist geïnstalleerde Raad, de heer H. van den Eerenbeemt, dankte de Minister voor het vertrouwen, dat hij heeft gesteld in de leden van de Raad, in welks geboorte hij een feit ziet, dat van grote betekenis kan worden voor de kunst en voor het kunstleven in ons vaderland. De verhouding tussen de Overheid en de kunst en haar beoefenaars is terecht door de Minister als een vraagstuk aangemerkt, waarvan de op lossing weer tal van nieuwe problemen zal op roepen. Wil ons volk de grote cultuurwaarden, die het bezit of die het nog verwerven zal, behouden en overdragen aan het nageslacht, dan kan dit slechts geschieden met hulp en steun der Overheid. De Staat heeft zich wel degelijk met de kunst in te laten. De vraag is echter hoe, in welke vorm en op welke wijze. Deze vraag kan niet door de Overheid alleen, doch ook niet alleen door de kunstenaars of door hen, die aan het kunstleven richting geven, of door hen, die voor de uitingen der kunst ontvankelijk zijn, worden opgelost. Overheid, kunst en gemeenschap, zijn de drie atomen, waaruit het element moet zijn opgebouwd, wil het levenwekkend en heilzaam zijn voor ons volk in het bijzonder en voor allen, die met ons deze aarde bewonen in het algemeen. De vraag is gewettigd, of de Raad van de Kunst, de grote syntheticus is, die dit alverkwik- kend element zal kunnen bouwen. De Raad per se zal niet de bouwer kunnen zijn. Wanneer hij echter enerzijds de richtlijnen volgt, door de Minister aangegeven en welke zich aftekenen als de orga nische geleding van de culturele politiek van zijn Ministerie, wanneer hij anderzijds niet ongevoelig is voor de roerselen, die leven in de culturele sector van de maatschappelijke samenleving, dan is de kans misschien aanwezig, dat te eniger tijd het doel, dat met de Raad van de Kunst beoogd is, wordt bereikt. De Voorzitter achtte het gelukkig, dat de Mi nister de Raad heeft uitverkoren om hem bij voort during van advies te kunnen dienen en dat de Minister ook voor de Raad de mogelijkheid heeft geschapen om goed doordachte initiatieven bij tijd en wijle te deponeren op zijn ministeriële werktafel. Spreker zeide ervan overtuigd te zijn, dat allen, die de Minister voor deze zware taak heeft gesteld, naar beste krachten, en naar eer en geweten, ieder voor zich en met elkaar zullen trachten de oplos sing te vinden voor de problemen, welke hij aan de Raad zal voorleggen en verzekerde de Minister dat allen met opgewektheid, durf, energie en door tastendheid de hun opgelegde taak zullen aan vaarden, in dankbaarheid voor het geschonken vertrouwen, dat zij hopen niet te zullen beschamen. Het Hoofdbestuur heeft besloten afwijzend te beschikken op de aanvrage om toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Algemeen Bedrij f s- reglement, ingediend door: de Vereniging Volksuniversiteit te Rotterdam, tot het gaan exploiteren van een permanente bioscoop in het gebouw van de Volksuniversiteit te Rotterdam. Het Hoofdbestuur heeft overeenkomstig het be paalde in het Gewijzigd Algemeen Bedrijfsregle- ment besloten de heer E. S. Alter naast de heer A. Benno in te schrijven in het Bedrij f sregister als directeur van de NV. Actueel Film te Amsterdam. De heer P. J. Burbach is als directeur uitgetreden. De Commissie Nieuwe Zaken heeft in haar zit ting van 11 Februari 1948 besloten toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Gewijzigd Alge meen Bedrijfsreglement, te verlenen aan: de firma P. J. M. van Breemen H. van Overbeek te Oirschot, tot het vestigen van een permanente bioscoop in het Ontspanningsgebouw te Hilvarenbeek, later gewijzigd in een aanvraag voor zaal-Naaykens- aan de Geldersestraat A 198, zulks onder bepaalde voorwaarden. De Commissie Nieuwe Zaken heeft in haar zit ting van 11 Februari 1948 besloten afwijzend te beschikken op de aanvragen, als bedoeld in artikel 8 van genoemd reglement, ingediend door: de NV. Gofilex te Leiden, tot het vestigen van een permanente bioscoop in de zaal van het R.K. Parochiehuis, Geest 288 te Beek (gemeente Ub- bergen); de NV. Gofilex te Leiden, tot het vestigen van een permanente bioscoop in zaal-Goes aan de Doelenstraat te Hilvarenbeek; De Hollandfilm NV. i.o. te Amsterdam, tot het vestigen van een permanente bioscoop in zaal- Naaykens aan de Geldersestraat A 198 te Hil varenbeek. H.M. de Koningin heeft bij besluit van 10 Janu ari 1.1. op voordracht van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot lid van de Sectie voor de Filmkunst van de Voor lopige Raad voor de Kunst de heer J. G. Bos man, directeur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 21