8 om naar de Verenigde Staten te worden over gemaakt". Verder verklaarde de Minister uitdrukkelijk, dat door een afzonderlijke bepaling in het nieu we besluit zal worden voorkomen, dat Ameri kaanse maatschappijen met hun dollarwinsten bioscopen en dergelijke in Groot-Brittannië zullen kopen en dat eveneens ontijdige liquidatie van geïnvesteerde dollarwinsten zal worden ver hinderd. Daling van auteursprijzen verwacht Hoewel de overeenkomst over het algemeen werd begroet als een behoorlijke oplossing van een gevaarlijke impasse, werd zij toch niet overal met hetzelfde enthousiasme verwelkomd. Sommigen zijn beducht, dat de Amerikanen de Britse studio's zullen overbieden betreffende producenten, regisseurs en spelers, en dat de Britse filmindustrie sterk zal worden gehandi capt doordat de beste krachten naar de Ameri kaanse studio's zullen worden gezogen. Daaren boven vrezen zij, dat de Amerikanen een te sterke positie zullen gaan innemen m Britse studio's, met name dat zij met hun overtollige ponden de reeds veel te hoog gestegen lonen nog verder omhoog zullen jagen. Minister Wilson heeft de Engelse producenten echter toegezegd hun belangen te zullen beschermen. Anderzijds realiseert men zich, dat tengevolge van de overeenkomst de Amerikaanse productiemaat schappijen al het mogelijke in het werk zullen stellen om in de Verenigde Staten en Zuid Amerika naast hun eigen films zoveel mogelijk Britse films ter vertoning te brengen, daar hier door hun eigen winstmarge naar verhouding wordt vergroot, wat ongetwijfeld een gunstige invloed zal hebben op de Britse productie. Daarenboven verwacht men, dat de Amerika nen op ruime schaal gebruik zullen maken van de gelegenheid om met hun winstsurplus de Britse productie te financieren. Ook de Amerikaanse dochtermaatschappijen in Engeland zullen voor hun rekening onder toezicht van de Bank of England films mogen laten vervaardigen in Britse studio's. Indien *deze films naar de Ver enigde Staten gaan, mag de Amerikaanse maat schappij de winsten behouden. Maar omdat het dan een in Engeland vervaardigde Amerikaanse film betreft, zullen deze winsten geen deviezen- verlies veroorzaken. Zeer belangrijk echter is, dat men van beide zijden aanneemt, dat deze wisselwerking een daling van de huren der Amerikaanse films ten gevolge zal hebben. De Amerikanen, zo zegt men, zullen er geen belang meer bij hebben hun win sten in Engeland zo hoog mogelijk op te voeren, daar zij deze nolens volens in concurrerende Britse producties zullen moeten investeren. Het best mogelijke bereikt! Hoewel de meningen over de mogelijke ge volgen van de nieuwe overeenkomst geenszins overeenstemmen, is het toch opmerkelijk, dat na de eerste golf van enthousiasme, welke volgde op het bericht van een schikking, het Amerikaan se filmbedrijf zijn gejubel spoedig heeft gestaakt. Over het algemeen zijn de Amerikaanse film maatschappijen weliswaar van mening, dat de gewijzigde Britse ,,filmpolitiek" en de eli minatie van de ,,quota-tax" invloed zal hebben op andere landen, die op de een of andere wijze restricties ten opzichte van Ameri kaanse films handhaven, maar in sommige sec ties helt men over tot de opvatting, dat deze overeenkomst min of meer te beschouwen is als een Britse overwinning. Zij menen, dat America did not come out on top of the deal", en dat niet Hollywood maar Londen het onderste uit de kan gekregen heeft. Evenwel wint de overtuiging veld, dat men in de gegeven omstandigheden toch het beste bereikte, wat er te bereiken viel. De Britten zijn het onderling over het voor en tegen ook niet helemaal eens, maar voorspel len over het algemeen toch een goede toekomst voor hun filmbedrijf. De exploitanten zijn ge rustgesteld, dat er weer films uit Amerika en het overige buitenland op de markt zullen komen en t.z.t. mogelijk tegen lagere auteursprijzen. De regering is tevreden, dat er per jaar niet meer dan 17.000.000 aan deviezen voor films zal worden gespendeerd en dat met behulp van het pondenkapitaal der Amerikanen de instellingen van het Britse toeristenwezen tot een rijker vloeiende bron van dollardeviezen zal worden gemaakt. De filmproductie gaat naar veler mening in En geland een goede toekomst tegemoet, nu haar per- jaar ruim 10.000.000 extra ter financiering zal toevloeien en de Britse producten tevens op een grotere afzet op de Amerikaanse markt kunnen rekenen. Wat dit laatste betreft verklaarde John- ston einde Maart op een persconferentie, dat hij verwachtte, dat nog dit jaar ongeveer 20 Britse hoofdfilms in Amerikaanse theaters zouden draaien en ongeveer 5 a 6 millioen dollar zou den opbrengen. Overheid en filmbedrijf Het Britse filmwezen mag zich gelukkig prij zen een Overheid te bezitten, die, ondanks de desolate toestand van 's lands financiën zijn belangen op zo goed mogelijke wijze zoekt te behartigen, meer nog, die doordrongen is van de importantie van de Britse film als vertolkster

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 10