LOUIS LUMIÈRE OVERLEDEN FILMBEURS VROEGER DAN I GEWOONLIJK! Een dezer dagen bereikte ons het bericht, dat Louis Lumière na een jarenlang ziekbed te Ban- dol in Zuid-Frankrijk is overleden. Louis Lumière mag, tezamen met zijn twee jaar oudere broer Auguste, worden beschouwd als de man, die door zijn technische uitvindingen de grondslag legde voor het huidige bioscoop wezen. Men kan in de geschiedenis van de cinemato grafie moeilijk spreken van ,,de" uitvinder van de film, omdat tal van personen ieder op hun beurt hebben bijgedragen aan de groei en de ontwikkeling van de filmtechniek, daarbij voort bouwende op uitvindingen van anderen, maar de gebroeders Lumière hebben het voor het eerst mogelijk gemaakt bewegende, gefotografeerde beelden zó te projecteren, dat zij voor meerdere personen tegelijk zichtbaar waren. Op 15 Februari 1898 kregen zij patent op hun uitvinding, de Cinématographe, waarvoor zij ja renlang hadden gewerkt in de fabriek voor cine matografische producten, die zij in 1882 te Lyon samen met hun vader hadden opgericht. Op 22 Maart 1895 gaven de gebroeders Lu mière met hun nieuw uitgevonden projectietoe stel en met een eigengemaakte film ,,La sortie des ouvriers de 1'usine de Mont Plaisir" de eerste werkelijke filmvoorstelling ter wereld voor een dertigtal belangstellende leden van de ,,Société d'Encouragement a 1'Industrie Nationale", die onder het voorzitterschap van Mascart, President van de Academie van Wetenschappen, bijeen gekomen waren om het nieuwe speeltuig" te bezichtigen. Op 28 December 1895-vond de eerste open bare vertoning plaats in een souterrain van het Grand Café aan de Boulevard des Capucines te Parijs. De recette" van deze eerste voorstelling bedroeg 35 francs maar steeg binnen enkele da gen reeds tot 2500 francs. Theater-directeuren en industriëlen, kunstenaars en kooplieden be gonnen zich met de nieuwe uitvinding bezig te houden en niets stond de zegetocht van de film in de weg. Algemeen neemt men de 28ste De cember 1895 aan als de geboortedag van de film. Aanvankelijk meenden de gebroeders Lumière, dat aan hun uitvinding geen al te grote com merciële betekenis mocht worden toegekend. De eerste films, die zij draaiden, hadden geen van allen een langere vertoningsduur dan hoogstens 4 minuten. Zij waren onderverdeeld in genre stukken, komische films, beelden uit Frankrijk en het buitenland, zeegezichten, dansen, feesten, panorama's en reisfilms. Evenwel zonden zij reeds kort daarop een aantal operateurs op reis om de Passiespelen van Oberammergau te filmen. Toen de film zich omstreeks 1900 meer in de richting van de speelfilm begon te ontwikkelen, gaven de gebroeders Lumière de filmproductie op, daar het filmmedium in hun ogen alle tech- nisch-wetenschappelijke belang verloor. Ongetwijfeld was Louis Lumière een van de meest populaire figuren uit de geschiedenis der cinematografie. De Franse Republiek heeft de internationale betekenis van zijn arbeid erkend door hem te benoemen tot Groot-Officier in het Legioen van Eer en ook in Nederland werd hem eenmaal een grootse hulde gebracht. Toen namelijk de Nederlandsche Bioscoop- Bond in 1935 het veertigjarig bestaan der cine matografie herdacht, werd deze gelegenheid be nut om de technische wordingsgeschiedenis van de film ter kennis van het publiek te brengen tijdens een herdenkingsweek, bij welke viering ook Louis Lumière zelf aanwezig was. Tijdens een indrukwekkende samenkomst in de Gehoor- zaal van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, werd de grijze uitvinder onder algemene bijval het erelidmaatschap van de Nederlandsche Bioscoop- Bond aangeboden, waartoe door de buitengewone ledenvergadering van 30 September 1935 een besluit genomen was. Ter gelegenheid van deze herdenking had ook het gemeentebestuur van de stad Amsterdam de uitvinder ten stadhuize een charmante ontvangst bereid, terwijl hij door de toenmalige Minister van Onderwijs,' Kunsten en Wetenschappen, wij len Dr. J. S. Slotemaker de Bruine, in een buiten gewone audiëntie werd ontvangen. Als een schone symboliek zal de naam Lumière voor altijd verbonden blijven met de geboorte der filmtechniek, de eerste phase in de genesis ener nieuwe kunst, die haar bestaan ontleent aan het Licht, de gave van de eerste scheppingsdag. LJi"111111umiiiiiiiiiiiiiminimumiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinirn In verband met het feit dat de op Maandag 5 Juli a.s. te houden Jaarlijkse Algemene Ledenvergadering des namiddags om één uur precies zal beginnen, heeft het Hoofd- bestuur het tijdstip van aanvang van de Filmbeurs voor die dag vastgesteld op I ELF UUR l~liimnmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii,iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii[~]

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 8