ren. Met betrekking tot dit punt menen wij een gewillig oor te hebben gevonden, al zijn wij er gezien de onbevredigende behandeling in de Kamer niet zeker van, dat deze toestand gehandhaafd wordt. In het algemeen kan gezegd worden, dat, indien wij de nieuwe lasten met enige tientallen procenten hebben kunnen terugdringen, niet in de eerste plaats onze economische argumenten een rol heb ben gespeeld. Men achtte in het algemeen onze rentabiliteitspositie gunstiger dan van menig ander bedrijf, dat voor de nationale economie van bete kenis was en zeer zeker aanzienlijk groter dan die van de middenstand. Onze visie op de naaste ont wikkeling in ons bedrijf als gevolg van een en ander achtte men te zeer speculatief. Wel bleken de na-oorlogse maatregelen van de Bioscoop-Bond, die getuigden dat wij onze taak op een wat breder plan durven te zien, indruk op de Regering gemaakt te hebben. Wij geloven, dat het uitsluitend deze maatregelen zijn geweest, die haar tot concessies bewogen hebben. In de eerste plaats onze pogingen om het Neder landse element in het voorprogramma een betere plaats te bezorgen dan voorheen. Men heeft ons dringend verzocht op dit punt werkzaam te willen blijven en zorg te dragen, dat de getroffen rege lingen worden nageleefd. Ik zou alle leden willen vragen in dit opzicht tact aan de dag te willen leggen en op gezette tijden aandacht te besteden aan het Nederlandse element in hun programma's. Vergeet niet, dat bijna alle landen op dit gebied wettelijke maatregelen ken nen, die voor de meesten van ons, hier toegepast, een belangrijke verzwaring van lasten zouden betekenen. Ook voor onze werkzaamheid op het gebied van de filmvoorziening, de technische verzorging, be treffende het scheppen van goede voorwaarden voor een bescheiden productie, bestond grote waar dering bij de verantwoordelijke bewindslieden en hun naaste adviseurs. Door de zelfwerkzaamheid van onze organisatie, mede in het publiek belang, is een wettelijke regeling vooralsnog achterwege gebleven. Wat de studio betreft kan ik U mededelen, dat de bouw en inrichting thans zover gevorderd zijn, dat de opening zowel als de ingebruikneming, on voorziene omstandigheden buitengesloten, in de loop van de volgende maand tegemoet kunnen worden gezien. Nederland beschikt dan, dank zij Uw initiatief over een van de modernste speelfilmstudio's in West-Europa. De financiering onzerzijds geschiedt op behoorlijk onderpand. Zij is uitgevoerd overeen komstig de besluiten Uwer vergadering. Door de bouw van een moderne nasynchronisatiehal, ver hoging van invoerrechten en vertraging van bedrijfs- en bouwvergunning, zal de oorspronke lijke begroting, die wij U het vorig jaar hebben gegeven, weliswaar worden overschreden. De exploitatie zal geschieden door een speciaal hier voor in het leven geroepen stichting Nederlandse Filmstudio", welker Raad van Beheer eerstdaags in functie hoopt te treden. Het is ons streven, dat ieder, die met een verantwoord productieplan komt, op acceptabele condities gelijke kansen krijgt. Een belangrijk initiatief van de Nederlandsche Bioscoop-Bond is de Stichting Nederlands Film- instituut. Nadat reeds op 29 April 1947 de Leden raad de betrokken reglementen, inzonderheid dat op de Lijst van Geen Bezwaar, zodanig had gewij- Ihl pand Herengracht 590-592, zelel van Ae Slicldinf „NEDERLANDS FILMINSTITUUT'

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 10