F1LMBESCHADIGING 22 nadere kennismaking in de bezettingstijd toch iets hangen, genoeg althans om er over te praten. Twee jaren lang werden de plannen besproken... En de cineast? Wat deed hij gedurende die twee jaren? Hij pakte aan, waar hij maar kon. Hij maakte tientallen kleine films, en ook een paar grote. Toen echter bleek, dat zijn zoeken (hij had immers nog steeds geen ervaring en hij was lang zamerhand een beetje zwaar op de hand gewor den) werd opgevat als gebrek aan artistiek schep pingsvermogen, en van hem werd verwacht, dat zijn producten zo niet beter, dan toch minstens gelijkwaardig zouden zijn (niet in de toekomst, maar direct) aan die van zijn beter gesitueerde buitenlandse „collega's", toen begon hij toch een beetje moedeloos te worden. En toch was hij waarlijk niet zo slecht. Hij greep misschien wat hoog en hij had nog zo weinig gereedschap en zo weinig geld. Toch was zijn werk objectief gezien vaak niet eens zoveel minder dan het geïmporteerde product. Waarom zou 't ook? Is hij geen Nederlander, wel wat langzaam, maar toch degelijk. Hij behaalde zelfs wel eens een prijsin 't buitenland. Maar de maagd bekeek zijn werk zonder het minste spoor van chauvinisme. In andere kleine landen houdt een zeker chauvinisme zijn collega's daar al jaren op de been, maar zo is onze maagd nu eenmaal niet. Ik heb U gezegd, lezer, dat mijn verhaal Maar neen, eindelijk gebeurde er iets. Het Bedrijf deed iets. Het zou korte Neder landse films in de bioscopen draaien en daarvoor betalen. En de Regering deed ook iets: commissies be noemen. En zij deed nog iets: de film, óók de culturele, óók de kunstzinnige film gelijkstellen in de ver- makelijkheidsbelasting met variété- en nachtclub- vermaak. Is het te verwonderen, dat er nu in Het Bedrijf stemmen opgaan om dan zijn steun ook maar weer in te trekken? En dus heeft de cineast te weinig om voor te leven, maar hij schijnt ook niet te kunnen sterven, zolang er nog Plannen zijn En die zijn er De maagd zegt immers nog steeds, dat ze belang in hem stelt Ik heb U gezegd, lezer, Op het rijstblok (de filmcamera) van de cine ast zijn vele strepen gezet, voor de manen, die verstreken zijn sedert zijn afspraak met de maagd, toen ze zich hem in de bezettingstijd wist te her inneren. Saidjah en Adinda waren elkander trouw tot in de dood. En de maagd Ondanks vorige publicaties te dezer zake in dit Orgaan en niettegenstaande de toezending van de z.g. ,,10 geboden voor de operateur" aan alle leden bij wie operateurs in dienst zijn, hebben wij helaas moeten vaststellen, dat het euvel der onnodige filmbeschadiging nog steeds welig tiert. Het gevolg hiervan is geweest, dat in de bestaande collectieve filmverzekering een wijziging is aangebracht, welke er op neekomt, dat o.a. van de schade ontstaan door filmbeschadiging de eerste honderd gulden niet meer voor rekening van de assuradeuren komt. Het is dus thans meer nog dan voorheen zaak om met alle middelen tegen het veroorzaken van film- beschadigingen te waken. Als regel worden min of meer ernstige bescha digingen teweeg gebracht door het gebruik van versleten roterende onderdelen, die met de film- band in aanraking komen; wij kunnen de leden daarom niet dringend genoeg aanraden van tijd tot tijd hun cabine-personeel op te dragen de installaties op zulke slijtageverschijnselen te con troleren. Het eenvoudigst voert men een dergelijke con trole uit door een stuk nieuw zogenaamde zwart- film enige malen door het apparaat te laten lopen. Komen op de zwartfilm beschadigingen voor dan dient - althans indien vast staat, dat de bescha diging niet door onvoldoende reiniging van betrok ken onderdelen resp. doofkamers is ontstaan onverwijld een der Erkende Handelaren te worden gewaarschuwd ten einde de oorzaak der bescha diging op te heffen. Intussen dienen vanzelfspre kend de nodige maatregelen te worden genomen om te voorkomen, dat tot op het moment dat de noodzakelijke verbeteringen zijn aangebracht met het beschadigen der films wordt voortgegaan. Een tweede bron van filmbeschadiging met name plaatselijke z.g. verregening van het filmbeeld is het op ondeskundige wijze terugwikkelen der film rollen. Wij wijzen er nogmaals nadrukkelijk op, dat het terugwikkelen steeds met de hand moet geschieden en dat dit' langzaam en regelmatig moet gebeuren. Bij snel en onregelmatig terugspoelen gaan de filmlagen namelijk over elkaar schuiven, hetgeen verregening ten gevolge heeft. Bovendien kan op deze wijze geen deugdelijke controle van perforatie en lassen plaats vinden. Daar onder de huidige omstandigheden met het kostbare filmmateriaal uiterst zorgvuldig dient te worden omgegaan, verzoeken wij de leden hun operateurs nogmaals op bovenbedoelde tien ge boden te wijzen en er nauwlettend op toe te zien dat aan de daarin vervatte voorschriften stipt de hand wordt gehouden.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 24