24 Nieuwsgierig gluurt de jonge cos van uit de opening van het beschuttende hol naar een onbekende wereld vol gevaren Uit de film „HET B1JSTERE LAND VAN VELUWEN' xan H. van der Horst sloeg op een voorraad film van 5000 Meter, die op circa 4 Meter afstand van de projector open en bloot was opgesteld, met het gevolg dat de cabine in een ogenblik in een ware hel veran derde. Laten wij nooit de fout maken films te behandelen met een brandende sigaar, sigaret of pijp in de mond. Gebruikt nimmer open vuur of licht in de cabine. Bergt uw voorraad films zorg vuldig in hard houten brandvrije filmkasten op. De film, die wij dagelijks gebruiken, heeft veel weg van dynamiet en is veel gevaarlijker dan de alom gevreesde benzine. Film ontbrandt reeds bij een verhitting tot 80° Celsius, ontwikkelt zelf zuurstof en is alleen met koolzuursneeuw te blussen. Dit waren een paar van de tientallen cabine- branden, die ik in mijn practijk heb meegemaakt. Bijna altijd was de brand te wijten aan grove fouten en onachtzaamheid. Van de zaalbranden in bioscopen herinner ik mij, afgezien van door oorlogshandelingen ont stane verwoestingen, slechts drie gevallen. Het Chicago Theater te Eindhoven werd destijds door een pyromaan aangestoken. Dit geval kan verder buiten beschouwing blijven. Ik herinner mij een brand in een bioscoop in het Zuiden van het land, die midden in de nacht uitbrak. Oor zaak: een niet gedoofde sigaret. In een andere bioscoop brandde een bijruimte uit, doordat men na de voorstelling de asbakjes in een aldaar ge plaatste houten kist had geleegd zonder zich er van te vergewissen, dat alle sigaretten waren gedoofd. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer bleef het theater behouden. De wa terschade bedroeg echter duizenden guldens. Toevallig was ik ter plaatse voor de brandweer arriveerde en ik deed samen met anderen een poging om vast te stellen waar zich de brand haard bevond. Er ontwikkelden zich sterke rookmassa's en ik liep daarbij dan ook een rookvergiftiging op. Wordt er in uw theater gerookt, deponeer dan de sigaren- en siga retten-restanten uit de asbakken niet in een houten kist maar in een af gesloten ijzeren houder. Gebruik deze houder nimmer om er ook papier, pindaschillen en dergelijk brandbaar afval in te bergen. Doe nadat het publiek de zaal geheel verlaten heeft eens de ronde en controleer of er geen sigaren- af sigaretteneindjes lig gen te smeulen. Zulk een controle kan U duizenden guldens besparen. Brand kost altijd veel geld, zelfs al bent tl nog zo goed verzekerd. Ing. E. F. W. TRIJSSENAAR. HET OPHEFFEN VAN TELEFOON- STORINGEN Van de Technische Commissie vernemen wij, dat zij naar aanleiding van het feit, dat het enige malen is voorgekomen, dat de telefoondienst niet bereid bleek op Zondag of des avonds telefoon storingen in bioscopen op te heffen, tot de hoofd directie van de P.T.T. het dringende verzoek heeft gericht hierin verandering te brengen. De Technische Commissie heeft zich daarbij op het standpunt gesteld, dat een telefoonaan sluiting voor een bioscoop onontbeerlijk is, onder andere om in geval van brand onmiddellijk de brandweer en andere instanties te alarmeren. Mede met het oog hierop dient een eventuele telefoon-storing steeds zo spoedig mogelijk te worden verholpen. Van de hoofddirectie van de P.T.T. is thans in antwoord op dit verzoek bericht ontvangen, dat telefoonaansluitingen in bioscooptheaters in zoverre als aansluitingen van algemeen belang zullen worden beschouwd, dat eventuele storin gen zo spoedig mogelijk zullen worden opgeheven voor de aanvang der eerstvolgende voorstelling, dan wel indien de storing tijdens de voorstel ling intreedt zo spoedig mogelijk tijdens deze of in elk geval voor de volgende voorstelling. Wij geven de leden in overweging bij eventuele moeilijkheden op dit gebied met de telefoondienst ter plaatse, zich op deze instructie te beroepen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 26