BELANGRIJKE REGLEMENTSWIJZIGINGEN ALGEMEEN BEDRIJFSREGLEMENT BEDRIJFSBESLU1T DEVÏEZENREGELING HET Hoofdbestuur heeft bij de Ledenraad een drietal belangrijke ontwerp-regle- menten ingediend, welke een noodza kelijke aanpassing beogen van bestaan de regelingen. In de eerste plaats wordt voor een herziening van het Algemeen Bedrijfsreglement een nieuwe categorie van bioscopen in het leven geroepen, n.1. de semi-permanente. De reglementen van de Nederlandsche Bio scoop-Bond, aldus zegt het Hoofdbestuur dien aangaande in zijn Toelichting, voorzover zij be trekking hebben op de exploitatie van permanente en reizende bioscopen (het Algemeen Bedrijfs reglement en het Bedrijfsbesluit in zake Reizende Bioscopen), schieten op sommige punten in de voorziening van een inmiddels gegroeide behoefte te kort en vragen derhalve om een aanvulling. Tot nu toe waren de reizende bioscopen in haar mogelijkheden beperkt door het maximum van dertig speeldagen per kalenderjaar. Zodra er be hoefte ontstond aan meer speeldagen moest een aanvrage worden ingediend voor een permanente bioscoop. Bij de behandeling van deze aanvragen werd geregeld het bezwaar gevoeld, dat enerzijds aan een sterk gegroeide vraag moest worden voldaan en anderzijds het aangevraagde object noch door zijn exploitatievorm, noch uit hoofde van de in richting en outillage en standing van het gebouw kon worden beschouwd als een permanente ex ploitatie in de zin van het Algemeen Bedrijfs reglement. Op deze wijze zijn een aantal permanente bio scopen ingeschreven, die goed beschouwd als zodanig niet in het Bedrijfsregister thuis horen. De oorzaken kunnen als bekend worden veron dersteld. Een uitbreiding van het aantal bioscoop voorstellingen is nog altijd noodzakelijk, speciaal op het platteland; de wilde handel profiteerde van onze reglementering zij was immers niet gebonden aan de beperkingen, die onze leden hebben en ten slotte was het gebrek aan bouw mogelijkheden niet bevorderlijk voor het voldoen aan de vereisten door tal van ondernemingen in kleine plaatsen. De Ledenraad heeft het Hoofdbestuur tijdelijk een mogelijkheid gegeven tot ontheffing van de beperkingen, die gelden voor reizende bioscopen, door een wijziging van artikel 3B van het Ge wijzigd Algemeen Bedrijfsreglement. Inmiddels hebben een daartoe strekkend initia tief van de Afdelingsraad en het hierop gevolgde overleg tussen een Commissie uit deze Raad, de leden-reisbioscoopexploitanten en het Hoofdbe stuur, geleid tot een meer permanente oplossing van het onderwerpelijke vraagstuk. Deze komt hierop neer, dat een in de practijk reeds bestaan de exploitatievorm, welke ligt tussen de perma nente bioscoop en de zuivere reisbioscoop, wordt gebracht onder het begrip .Permanente Bioscoop B", ofwel de z.g. semi-permanente bioscoop. Deze moet voldoen aan de voorwaarde op ten minste 3.1 dagen voorstellingen te geven en is gebonden aan een maximum van 124 dagen per kalender jaar. De onderhavige exploitatie wordt dus geacht permanent te zijn, echter niet in de zin van de normale permanente bioscoop. Dit ontsluit de mogelijkheid voor leden-exploi- tanten zowel van permanente als van reizende bioscopen om daar, waar naar hun mening en mede naar de mening van het Hoofdbestuur ge gronde redenen aanwezig zijn, een bioscoop exploitatie tot stand te brengen, die niet aanstonds aan alle vereisten van een permanente bioscoop behoeft te voldoen, maar nochtans beperkte mo gelijkheden heeft. Hierdoor wordt mede de wilde filmhandel het profijt ontnomen, dat zij heeft van de beperkin gen, die er tot heden op dit terrein bestonden. Het gevolg zal zijn, dat het eigenlijke reizende bioscoopbedrijf in de practijk beperkt zal worden tot de zeer kleine dorpen of gehuchten, met in achtneming van de restricties, die het Bedrijfs besluit in zake Reizende Bioscopen aan deze cate gorie oplegt. De toelating van de z.g. semi-permanente bio scopen geschiedt door inschrijving in het Be drijfsregister, zodat de beslissing daaromtrent bij het Hoofdbestuur ligt. Deze inschrijving biedt het voordeel, dat de toepassing van de nieuwe reglementsbepaling met grote soepelheid kan wor den gehanteerd; de inschrijving kan immers aan een termijn worden gebonden en bovendien kan, bij eventuele behoefte aan vestiging van een be hoorlijke permanente bioscoop, aan deze inschrij-

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 6