Jaarlijkse DE traditie getrouw werd de jaarlijkse Al gemene Ledenvergadering van de Neder- landsche Bioscoop-Bond ook dit jaar in Amsterdam gehouden in een der zalen van Hotel Krasnapolsky aldaar, op Maandag 5 Juli 1.1. De belangstelling van de leden voor deze jaarvergadering, een van de belangrijkste welke de Bond in zijn dertigjarige bestaan heeft gehouden, was zeer groot en de wijze waarop door tal van leden aan de discussies werd deelgenomen gaf duidelijk blijk hoezeer het Nederlandse film en bioscoopbedrijf zich een voelt met zijn organisatie. De leiding der vergadering berustte bij de Bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin uit Maastricht, die, na de aanwezigen welkom geheten te hebben, de heer J. Louwen herdacht, die op 27 Februari 1.1. ten gevolge van een ernstige ziekte is overleden, na gedurende ruim twintig jaar het ambt van algemeen directeur te hebben bekleed van de Vereniging ,,De Buitensociëteit", exploitante van de gelijknamige bioscoop te Zwolle. Met enkele sobere woorden bracht de Voorzitter tevens hulde aan de nagedachtenis van de heer Louis Lumière, die erelid was van de Nederland- sche Bioscoop-Bond en wiens naam voor altijd ver bonden zal blijven aan het ontstaan van de film techniek. Rede van de Bondsvoorzitter Wanneer ik het afgelopen jaar overzie", ver volgde de heer Vermin, ,,en ik werp daarbij zijde lings een blik op het jaar, dat wij alweer halver wege gepasseerd zijn, dan meen ik symptomen waar te nemen, die weliswaar ons vertrouwen in de toekomst van ons bedrijf niet behoeven te schok ken, maar die niettemin manen tot grote voor zichtigheid. De terugloop van bezoek en ontvangsten neemt hier gelukkig niet de omvang aan als in het buiten land; hij is er nochtans en zet zich voort. Het totaal aantal bezoekers bedroeg in 1946: 88.900.000; in 1947: 79.800.000, derhalve een daling van ca. 10 Wanneer ik het eerste halfjaar 1948 in Am sterdam vergelijk met 1947 dan zie ik andermaal een teruggang van 8 Onze omzetten zijn nog altijd respectabel. Niet minder dan 80 millioen bezoekers, die onze cassa's passeerden, getuigen van de onverflauwde belangstelling, die de bevol king voor hetgeen wij haar brengen op filmgebied, aan de dag legt. Bieden dus de populariteit en de levensvatbaar heid van ons bedrijf vooralsnog geen reden tot verontrusing, wel is dit het geval met de sterk ge stegen kostenfactoren, die eerder neiging vertonen tot stijging dan dat zij gelijk blijven, ofwel de teruggang in ontvangsten volgen. Neerdrukkend en uithollend werken daarbij naast de lasten, waar onder iedere zakenman gebukt gaat, de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting en de prijsverla ging, waardoor ons bedrijf nog eens in het bijzonder getroffen wordt. De noodzakelijke investeringen in ons bedrijf belopen het drievoudige van voor de oorlog, zodat, willen wij niet de vitale elementen in onze bedrijfsvoering onze outillage en ons pro duct tot sluitpost maken van onze bedrij f sbegro- ting, ofwel onze reserves aanspreken, ofwel onze rentabiliteit in gevaar brengen, wij met de grootste zorgvuldigheid en omzichtigheid onze zaken zullen hebben te exploiteren. Wij hebben een belangrijke bescherming in onze organisatie. Deze is echter een aanvulling, niet een garantie voor ons welzijn, noch minder een polis op oncommercieel beleid op gemakzucht en gebrek aan initiatief. Ook het Hoofdbestuur vervult de verzwaring van lasten voor ons bedrijf met de grootste zorg; het is allerminst voldaan over het feit, dat het de Over heid haar oorspronkelijke plannen tot een veel grotere opvoering van lasten uit het hoofd heeft kunnen praten. Uw vergadering heeft weliswaar beslist, dat geen algemene sluiting op dit ogenblik het meest doel treffende middel zou kunnen zijn de Regering tot andere gedachten te brengen, dat laat niet weg, dat wij ons er op voorbereid moeten houden, al naar gelang duidelijker kan worden aangetoond, dat deze belasting als bedrijfsbelasting werkt door dat de consumptie haar niet opneemt, ons opnieuw tot de autoriteiten te moeten wenden en indien resultaat niet mogelijk is, tot zeer krachtige actie over te gaan. Vooralsnog hebben wij te trachten de gemeente besturen, die verder gaan dan 35tot betere ge dachten te brengen. In de gemeente Leiden is door overleg een ernstig conflict vermeden. In Geldrop, Terneuzen, Oostburg en Wormerveer zijn de bio scopen gesloten. Met een aantal gemeenten is nog overleg gaande. Heeft dit geen succes, dan zullen binnenkort ook daar de bioscopen hun poorten moeten sluiten. Een aantal zeer kleine gemeenten heeft de belasting niet of niet aanzienlijk verhoogd, dank zij mede de activiteit van de afdelingsbestu- LEDENVERGADERING

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 9