DE STICHTING Juederlandse filmstudio OPENT HAAR POORTEN j 12 MAANDEN van hard werken heeft het gekost om de voormalige Cinetone- studio's, die na Dolle Dinsdag door de Duitsers volkomen leeggeroofd en in zeer verwaarloosde toestand waren ach tergelaten, te herscheppen in een efficiënt apparaat voor de productie van hoofdfilms. Maar tenslotte kon de Raad van Beheer van de Stichting „Neder landse Filmstudio" met gerechtvaardigde trots de officiële opening aankondigen, die op Woensdag 25 Augustus jl. door Mr. H. J. Reinink, Secretaris- Generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, namens zijn Minister, Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, in aanwezigheid van vele autoriteiten en leden van de Bond werd ver richt. Overweldigende belangstelling Deed reeds die Woensdagmiddag een langs de Duivendrechtsekade voortschuivende file van auto's vermoeden, dat velen aan de uitnodiging van de Raad van Beheer tot bijwoning van de heropening gevolg hadden gegeven, bij het betreden van de studio bleek eerst recht hoe overweldigend de be langstelling wel was; tegen half vier was de na- synchronisatiehal, die toch geen kleine is, reeds zo gevuld, dat de laatst arriverende belangstellenden maar met moeite een plaats konden vinden. Voor de voornaamste gasten was een aantal zetels neergezet, waarin onder meer plaats namen Mr. H. J. Reinink, Dr. N. R. A. Vroom, Hoofd van de Afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Burge meester van Amsterdam, Mr. Arn. J. d'Ailly en vele andere autoriteiten, een delegatie van de Ver eniging van Kinemabestuurders van België, be staande uit de heren H. Dutillieu, Voorzitter, L. Hendrickx, J. Bronze, J. Toussaint, L. Weyers en M. Degraeve en hun dames, alsmede Mevrouw S. Chappel, administratrice. Ook waren aanwezig enige vertegenwoordigers van het Britse studio- en laboratoriumwezen, n.1. de heer Charles Vinten en Miss Marjory Stewart resp. director en general manager van de Cinematograph Export Ltd. en de bedrijfsleider van de bekende Nettlefold Studios Ltd., de heer W. H. Norris. De Voorzitter van de Stichting „Nederlandse Filmstudio", de heer W. K. G. van Royen, sprak een kort woord van welkom. Hij herinnerde eraan in welk een treurige toestand deze Studio na de capitulatie van de vijand werd aangetroffen en wees op de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen om haar weer bedrijfsklaar te maken. Een woord van dank richt te de heer Van Royen aan de Engelse gasten, die bij de inrichting van de studio met raad en daad terzijde hebben gestaan. In het bijzonder dankte hij de directeur van de Studio, Mr. H. B. F. J. A. Peters, en diens personeel, die met ijver en toewij ding hun taak vervullen. Toespraak van de Bondsvoorzitter Vervolgens richtte de Voorzitter van de Neder- landsche Bioscoop-Bond, de heer M. P. M. Ver- min, het woord tot de aanwezigen. Hij zeide gaarne aan het verzoek van de Voorzitter van de Raad van Beheer te voldoen, om ten overstaan van een zo illustre samenkomst als deze te mogen getuigen van al datgene, wat in ons omgaat nu wij verwer kelijkt zien, waarop zovelen met ons hebben ge wacht en gehoopt. Spreker herinnerde Mr. Reinink eraan hoe in de Ministeriële Adviescommissie voor het Filmwezen, welke door deze in 1945 namens de toenmalige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Prof. Dr. G. van der Leeuw, werd geïnstal leerd en welke Commissie onder meer tot taak had het studiovraagstuk te bestuderen, menige discussie over dit ingewikkelde onderwerp is gevoerd. ,,Het is U bekend, mijnheer de Secretaris-Gene raal", vervolgde de heer Vermin, ,,dat ik geduren de de lange reeks onderhandelingen, welke over deze Studio zijn gevoerd, meerdere malen in twijfel heb verkeerd of ik aan de leden van de Nederland- sche Bioscoop-Bond dit offer zou mogen vragen en of onze leden wel bereid zouden zijn dit te bren gen. Ik dank U voor Uw hulp en steun in deze moeilijke zaak, maar tevens zult U mij deze beken tenis ik ben er zeker van toestaan als amende honorable een eresaluut te brengen aan de leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. Wij verheugen ons in de totstandkoming van

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 14