14 BEDRIJFSREGLEMENT TER ZAKE ENER AAN- VULLING VAN DE ALGEMENE VOORWAARDEN VAN VERHUUR EN HUUR VAN FILMS Overeenkomsten inzake andere dan hoofdfilms Artikel 9. Een vertoningsovereenkomst- inzake bijfiims en/of journaal- of acrualireifenfilms mag geen bepalingen bevarten omtrent hei- verroningsrechr van hoofdfilms. BEDRIJFSBESLUIT DEVIEZENREGELING Artikel 3. In afwijking van hei" bepaalde in artikel 8 van hef Bedrijfsreglemenr ter zake ener Aanvulling van de Al gemene Voorwaarden van Verhuur en Huur van Films d.d. 8 Januari 1946 zal elke hoofdfilm voor elke bio scoop afzonderlijk worden verhuurd mer dien verstande, dar hel" al dan nier aangaan van een vertoningsover- eenkomsr voor een hoofdfilm nier afhankelijk is van hei- aangaan van een of meer vertoningsovereenkomsren voor andere films. O -□ de filmstudio had aangekondigd en deze jonge on derneming in diens bijzondere belangstelling had aanbevolen. Spreker zou deze aanbeveling thans wensen te herhalen, nu de Burgemeester, die deze heropening met zijn aanwezigheid heeft willen ver eren, ongetwijfeld zelf heeft kunnen constateren hoe slecht de verbinding met deze studio's is. Vervolgens dankte de heer Vermin de Raad van Beheer van de Stichting Nederlandse Filmstudio", die met voortvarendheid en ijver zijn taak heeft aanvaard en wenste directie en personeel succes toe met met verantwoordelijke werk, dat zij in het be lang van de Nederlandse gemeenschap zullen ver richten. Rede van Mr. Reinink Mr. H. J. Reinink zeide in zijn openingsrede, zich de trots van de Raad van Beheer van de Stichting Nederlandse Filmstudio" te kunnen begrijpen als hij deze Studio, zoals zij er thans uitziet, vergelijkt met de toestand, waarin zij na de bevrijding ver keerde. Thans staat er een goed uitgeruste, voor haar taak berekende studio, waarin films zullen worden vervaardigd, die, naar hij hoopte, zullen kunnen getuigen van Nederlands kunstenaarschap. In een geestige beeldspraak vergeleek de heer Reinink de Filmstudio met Doornroosje, die jaren sluimerde totdat de kus van een prins haar wekte. Hij merkte evenwel op, dat een enkele kus van een prins in deze tijd niet meer voldoende is om Doorn roosje de ogen te openen. Er zijn vele prinsen ge weest, die getracht hebben haar tot ontwaken te brengen en deze prinsen hadden vele raadsels op te lossen, waar zij niet in konden slagen. Ten slotte is er een vastbesloten prins gekomen, de Neder- landsche Bioscoop-Bond, die zich niet door de moeilijkheden uit het veld heeft laten slaan. Het was Vadertje Staat namelijk niet alleen voldoende, dat de prinses zou worden gewekt, maar ook dat zij een lang en gelukkig leven zou kunnen leiden. En deze prins heeft het niet alleen bestaan Doorn roosje tot ontwaken te brengen, maar heeft ook alle waarborgen getroffen, dat ze een gelukkig leven zou kunnen beginnen. Met het besluit van de Nederlandsche Bioscoop- Bond om deze Studio wederom in het leven te roepen, hebben de leden van deze Bond een grootse daad verricht, welke de Staat de overtuiging heeft gegeven, dat alle voorwaarden voor haar bestaan verzekerd zijn. En evenals er, toen Doornroosje het levenslicht aanschouwde, goede feeën kwamen om haar geluk te wensen, wensen ook hier bij de heropening ten minste drie goede feeën de herborene een lang en voorspoedig leven toe al vreesde spreker, dat de Bondsvoorzitter zou betwijfelen of het wel allemaal goede" feeën zijn namelijk de Ministers van Financiën, van Economische Zaken en van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen. Onder grote hilariteit verklaarde Mr. Reinink, dat de eerste fee, de Minister van Financiën, de herborene een lang en gelukkig leven toewenst en hoopt, dat zij het land veel kostbare deviezen mag opleveren. De tweede fee, de Minister van Econo mische Zaken, hoopt, dat zij aan vele Nederlandse kunstenaars en werklieden werkgelegenheid mag verschaffen en de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een zeer belangeloze fee hoopt alleen maar, dat deze Studio een goede en rijke bron van sprookjes moge zijn, waar uit het Nederlandse volk zal kunnen putten. Ehrenburg heeft de filmstudio's eens droom- fabrieken genoemd. Spreker oordeelde dit een juiste omschrijving, want een studio is inderdaad een werkplaats, waar door kunstenaars dromen worden vervaardigd voor andere mensen en juist daarom is haar functie in de huidige samenleving zo belangrijk. Meer dan welke andere kunst ook kan de film bijdragen tot versterking van de Neder landse maatschappij en het nationale leven. Het is daarom, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich er over verheugt, dat deze Studio tot stand is kunnen komen en dat deze Studio is ,,de kist met werktuigen", waar naar de Nederlandse cineasten zolang tevergeefs hebben uitgezien. Spreker eindigde zijn rede met de verzekering, dat de Minister hoopt, dat binnen deze ruimten veel films geheel of gedeeltelijk in samenwerking met

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 16