23 nauwkeurig en kan zelfs voor machines van een- zelfde fabrikaat wel eens iets uiteenlopen. Als 7 seconden na het starten wordt uitgeschakeld, loopt de film nog wel één seconde door en is bij be nadering de filmlengte bekend, die zich tussen het eerste projectie-beeldje en het inzetbeeldje moet bevinden. Een stuk zwarte film van deze lengte plus \x/i meter film voor de bevestiging aan de onderste spoel wordt nu voor iedere filmrol geplakt, die door de betrokken machine moet lopen. Om pre cies het juiste inzet- resp. startbeeldje te vinden, moeten nu enige practische overneemproeven worden gedaan, waarna het inzetbeeldje, dat de beste resultaten geeft, als startbeeldje wordt ge merkt en in het vervolg steeds in het filmvenster wordt ingezet. Op fabrieksstartstukken staat daarbij ,,start-image" (begin beeld) of op zijn Oostenrijks „Bild"; 19 beeldjes verder in de rich ting van de ondertrommel komt een tweede ge merkt beeldje, dat in de geluid-afnamekop precies onder de lichtspleet moet komen. Hierbij staat op fabrieksstartstukken ,,start-sound" (begin geluid) of „Ton", soms ook wel een sterretje. Deze 19-beeldjes afstand is zeer belangrijk voor de gelijktijdigheid van beeld en geluid. Reeds en kele beeldjes verschil geven een hinderlijke onge lijkheid in dit opzicht. Op de fabrieksstartstukken is voorts nog een aantal beeldjes genummerd van 11 tot 3 in de richting van het inzetbeeld naar het eerste projectiebeeld. De bedoeling is door proef neming uit te vinden welk nummer als inzetbeeld gebezigd, voor een bepaalde machine de beste overneemresultaten geeft. Wij weten echter allemaal, dat juist de start- stukken veel te lijden hebben en gauw beschadigd worden. Na lezing van het voorafgaande is het voorts duidelijk, dat ieder weggeknipt beeldje de zaak bederft. Practisch zijn fabrieksstartstukken dan ook alleen bruikbaar bij nieuwe of vrij nieuwe copieën. Het is daarom aan te bevelen, voor eigen gebruik zelf een dubbel stel startstukken te maken, die voortdurend in de beste conditie kunnen wor den gehouden. Het verdient aanbeveling deze startstukken aan het begin van duidelijke aanwij zingen te voorzien, zodat zij steeds in dezelfde machine dienst doen." Tot zover de passage uit de operateurscursus, waaraan wij nog toevoegen, dat vanzelfsprekend de oorspronkelijk aanwezige startstukken, die voor het aanbrengen van bovenbedoeld eigen ma teriaal zijn verwijderd, aan het einde van de ver- toningsweek, wanneer de film wordt terug- of doorgezonden, weer op de juiste plaatsen worden aangebracht. Wij vertrouwen dat door nauwkeurige toepas sing van het voorafgaande het euvel der onjuiste start- en overneemtekens thans zienderogen zal afnemen en wij doen tevens een beroep op de leden-exploitanten om, indien zij films ontvangen, waarin in plaats van start- en overneemtekens vernielingen zijn aangebracht, hiervan onverwijld de Technische Commissie, alsook de betrokken filmverhuurder in kennis te stellen, opdat getracht kan worden de bror ^an deze vernieling op te sporen. ASTA THEATER AALSMEER De aandacht van de leden-filmverhuurders wordt er op gevestigd, dat het Hoofdbestuur het Asta Theater (Hotel De Drie Kolommen) te Aals meer van de Lijst van Geen Bezwaar heeft afge voerd, zodat aan de voormalige tijdelijke exploi tant, de heer J. Berghoef aldaar, geen films meer mogen worden geleverd. Ook aan andere personen of zaken mogen voor alsnog ten behoeve van genoemde bioscoop, die thans gesloten is, geen films worden geleverd. BEËINDIGING LIDMAATSCHAP Het Hoofdbestuur heeft in zijn vergadering van 14 September 1948 besloten, wegens verlies van de vereisten, van het lidmaatschap van de Bond vervallen te verklaren: de N.V. Groens Café- en Restaurantbedrijven te Herenveen, voorheen exploiterende de Schouw burg Bioscoop aldaar. LIQUIDATIE WAARBORGSOM In verband met de liquidatie van de door de N.V» Groens Café- en Restaurantbedrijven te Herenveen bij de Bond gedeponeerde waarborg som, worden de leden uitgenodigd eventuele vor deringen op genoemde vennootschap binnen 8 dagen na het verschijnen dezer publicatie schrif telijk bij het Bondsbureau in te dienen. LIJST VAN GEEN BEZWAAR Het Bondsbureau vestigt hierbij nadrukkelijk uw aandacht op het bepaalde in artikel 4 van het Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar, behelzende, dat het de leden verboden is films te betrekken van niet-leden, tenzij zulks is toegestaan blijkens de Lijst van Geen Bezwaar. De leden, die gebouwen hebben gehuurd, waar in zij slechts op een paar dagen per week bio scoopvoorstellingen geven, maken wij er nog op attent, dat zij ingevolge artikel 3 van het Alge meen Bedrijfsreglement verplicht zijn er voor te zorgen, dat zij zelve uitsluitend de beschikking hebben over de zaal, althans voor wat het ver tonen van films betreft, met andere woorden dat niemand zonder hun toestemming in het gebouw films kan vertonen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 25