KORTE BERICHTEN 25 het algemeen aanzienlijk meer uit, maar men be steed minder aan ontspanning. o Australië In de verschillende staten, welke deel uitma ken van het gemenebest, is een wet aangenomen, die tot strekking heeft de landelijke filmkeurin gen te vervangen door een federale keuringsin stantie. Deze centrale filmkeuring, welke jurisdictie zal hebben voor het gehele gemenebest, zal be voegd zijn tot het keuren van alle geïmporteerde of in Australië vervaardigde films, alsmede het betreffende reclamemateriaal. Evenals in Engeland wordt slechts gekeurd op toelaatbaarheid voor kinderen. België Van 5 tot 20 Juni vergaderden de afgevaardig den van de landen, die zich bij de Berner Con ventie hebben aangesloten te Brussel, ten einde over een revisie der Conventie, in verband met de ontwikkeling van het auteursrecht gedurende de laatste decennia te beraadslagen. China De South China Morning Post meldt, dat enige tijd geleden in een filmopslagplaats van de Columbia en Eagle Lion Filmmij., gelegen op de zolderverdieping van het King's theatre te Hong Kong een grote brand is uitgebroken, welke aan twee personen, die in de opslagruimte aanwezig waren, het leven heeft gekost en de vernietiging van een zeer grote hoeveelheid films ten gevolge heeft gehad. Deze gebeurtenis toont weer eens duidelijk aan, hoe goed het is, dat er in ons land voorschriften bestaan, volgens welke filmvoorraden uitsluitend in solide en brandvrije kluizen mogen worden be waard: Bij een dergelijke wijze van filmbewaring is een ongeluk als bovenbedoeld, althans indien de personen die belast zijn met de behandeling van het n;ateriaal de nodige zorgvuldigheid betrachten, practisch uitgesloten. Groot Brittannië Uit onlangs gepubliceerde mededelingen van de Regering betreffende de besteding van het nationale inkomen blijkt, dat de Britse bevolking in 1947 voor bioscoopbezoek 13 millioen pond minder uitgaf dan in 1946. In dit laatste jaar was het totaalbedrag der bruto-ontvangsten 121 millioen tegen 108 millioen in 1947. Dit is des te opmerkelijker daar de persoonlijke uitgaven per individu in 1947 gestegen zijn van 175 (1938 is 100 percent) tot 212, uitgedrukt in de gangbare marktprijzen. Men geeft dus over De producenten in de Verenigde Staten van Noord-Amerika zullen dit jaar in totaal 30.000.000.van Groot-Brittannië ontvangen voor auteursrechten van Amerikaanse films. Van begin Januari af tot 14 Juni, de datum waarop de nieuwe Engels-Amerikaanse overeen komst in werking trad, werden $21.000.000. naar de Verenigde Staten overgemaakt. Geduren de de tweede helft van dit jaar zullen de import kantoren een deel van de jaarlijkse toewijzing, die 17.000.000.beloopt, kunnen overmaken. Men verwacht, dat de Britse films in de Ver enigde Staten dit jaar tussen 1.000.000.en 1.500.000.-— aan auteursrechten zullen op brengen, voor welk getal de geblokkeerde Ameri kaanse pondenrekeningen in Engeland zullen wor den gecrediteerd. o Het Britse filmbedrijf is gedurende de laatste maanden verschillende malen openlijk geëerd door hoge onderscheidingen, welke aan bekende persoonlijkheden uit filmkringen werden toege kend. Enige prominenten, o.m. de bekende pro ducent Michael Balcon werden tot het. ridder schap verheven en zullen dus de titel „Sir" voor hun naam mogen voeren. Een niet minder belangrijke onderscheiding, zij het van geheel andere aard, viel ten deel aan de bekende promotor van de documentaire film beweging in Groot-Brittannië, John Grierson, aan wie door de universiteit van Glasgow een ere doctoraat werd verleend. Spanje Gedurende de maanden September, October en November 1947 werd begonnen aan de pro ductie van 19 hoofdfilms en 54 korte films, werd door de Overheid aan de producenten 7.957.678 meter onbelicht materiaal verstrekt en tevens credieten verleend tot een bedrag van 9.340.000 peseta's (bijna 2.270.000. Voor credietverlening van Regeringszijde tot een maximum van 40 der productiekosten ko men in aanmerking producenten, die reeds ten minste één hoofdfilm vervaardigd hebben. De credieten hebben een looptijd van ten hoogste 30 maanden na het gereedkomen van de film. Verenigde Staten Het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten van Amerika heeft onlangs uitspraak gedaan in het z.g. monopolie-proces van het Departement van Justitie tegen de major companies", de acht grootste Amerikaanse filmmaatschappijen, welke

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 27