18 Wat een uilen wijsheid ligl er in zo n blik. Of is hel alleen maar nieuwsgierigheid? Uit de film „HET BljSTERE LAND VAN VELUWEN- van H. van aer Horsl bioscoopexploitanten zich konden isoleren van de problemen der verhuurders en producenten, thans voorbij is. Hij beklemtoonde, dat verhuur en pro ductie op het ogenblik met verlies werken en dat daardoor het signaal op onveilig staat voor ieder, die in het filmbedrijf werkzaam is. Spyros P. Skouras, de president van de Twen tieth Century-Fox Film Corporation, onthulde in zijn toespraak aan de vergadering, dat zowel de Twentieth Century-Fox als Paramount de Euro pese markten als bron voor belangrijke winsten voor het eerste decennium hebben afgeschreven. „Wij zullen de Europese markt niet terugwinnen", verklaarde hij en meende, dat de Amerikaanse filmindustrie zich in hoofdzaak zal moeten instel len op de binnenlandse markt. Spreker maakte zich bezorgd over de snelle toename van de ,,drive-ins" (openluchtbioscopen voor auto's), welker aantal naar zijn mening bin nen enkele jaren tijds tot 4000 a 5000 zal stijgen. Hij verzette zich in krasse termen tegen iedere neiging tot verlaging van het huidige niveau van de toe gangsprijzen en verklaarde, dat het filmbedrijf het enige bedrijf was, dat zijn prijzen niet verhoogd had in evenredigheid met de gestegen productie kosten. Ten aanzien van de televisie liet de heer Skou ras daarentegen een meer optimistisch geluid horen. Hij voorzag, dat, indien de televisie-pro blemen eenmaal geregeld zouden zijn en deze uit vinding ten volle in de bioscoopzalen zou worden toegepast, de recettes meer dan verdubbeld zou den worden. Voor een aandachtig gehoor voorspelde de heer Wright scheiding van productie en exploitatie ten gevolge van de uitspraak van het Hooggerechtshof te Washington in het bekende monopolieproces. De ruim 1000 grote bioscopen, die nu het eigendom zijn van de vijf ma jor companies, zullen moeten wor den verkocht. Men moest zich, naar sprekers mening, echter niet voor stellen, dat tengevolge daarvan vrije concurrentie zou ontstaan, omdat de vijf grote maatschappijen, zelfs na dat ze „geschoren" zouden zijn, nog steeds de grootste cricuits in de Ver enigde Staten zouden vormen. Scheiding van productie en exploi tatie alléén is niet voldoende, be toogde spreker. Men zou een vrije ,r concurrentie tussen de verhuurders moeten scheppen en de eniqe wijze, waarop dit bereikt kan worden, is scheiding van verhuur en exploitatie. Ten slotte spoorde Zijne Eminentie Kardinaal Samuel Stritch, aartsbisschop van Chicago, die als eregast aanwezig was, de verzamelde exploi tanten aan, een nauwkeurige selectie toe te pas sen bij de programmering van hun bioscopen. Hij merkte op, dat dit zou bijdragen tot oplossing van een deel van hun economische moeilijkheden en tegelijkertijd het bewijs zou leveren van hun ver antwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van de ge meenschap. Monopolie-proces vindt voortgang De laatste phase in het anti-trust proces van de regering der Verenigde Staten van Noord Ame rika tegen de acht grote filmmaatschappijen werd medio October ingeleid, toen het Departement van Justitie via het New York District Court aan Pa ramount, Radio-Keith-Orpheum, Loew's, Warner Bros. en Twentieth Century-Fox aanzegde haar belangen in ongeveer 1400 bioscopen, in hoofd zaak gelegen in sleutelposities, te verkopen binnen vijf jaar. De procedure voor bovenvermeld Hof zal spoe dig worden aangespannen, waarbij het Departe ment de noodzakelijkheid zal aantonen van een totale scheiding van productie en exploitatie en het Hof voorts zal verzoeken een verbod tot we derkerige booking van meer dan de helft van de productie der grote maatschappijen, die gedurende iedere halfjaarlijkse periode wordt uitgebracht, in 239 „gesloten steden" (een lijst van namen wordt daarbij overgelegd), alsmede een verbod tot eer ste weekvertoning in 187 steden (waarvan even eens een lijst wordt overgelegd). Dit verbod zou in werking moeten treden zes maanden nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan en van

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 20