31 MOTION PICTURE EXPORT ASSOCIATION (NE- THERLANDS) INC., gevestigd te New York en kantoor houdende aan de Keizersgracht 698 te Amsterdam, gedaagde. De Commissie van Geschillen (Tweede Kamer) van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, volgens de Statuten en het Arbitrage-Reglement van die Bond benoemd en aangewezen als arbitragecollege voor de beslechting onder meer van geschillen tussen leden van de Bond onderling; IN AANMERKING NEMENDE: dat eiseres met een telegram d.d. 28 Augustus aangevuld bij request d.d. 30 Augustus 1948 een spoedgesehil contra gedaagde heeft aanhangig gemaakt van welke stukken af schriften aan dit vonnis zijn gehecht en die worden be schouwd als hier te zijn ingelast; dat de Commissie, gezien het zeer spoedeisende karakter van dit geschil, partijen heeft opgeroepen tot haar zitting gehouden op Maandag 30 Augustus 1948 in een der zalen van Hotel Krasnapolsky, Warmoesstraat 178-185 te Am sterdam; dat aldaar verschenen zijn: de heren B. D. Ochse, Prof. Mr. G. de Grooth en Dr. E. D. Hirsch-Ballin, respectievelijk gemachtigde, president-commis saris en adviseur van eiseres, alsmede de heren L. Groen en Mr. W. de Gavere, respectievelijk gemachtigde en rechtskundig raadsman van gedaagde en de heer G. van der Wiel, namens de Regeringsvoorlichtingsdienst; dat Mr. W. de Gavere namens gedaagde in hoofdzaak heeft verklaard, dat gedaagde de ten aanzien van het on- derwerpelijke journaal door Parijs gemaakte vergissing on middellijk heeft toegegeven en al het mogelijke heeft gedaan om dit abuis te herstellen; dat dit blijkt uit de tussen par tijen en tussen gedaagde en het Parijse hoofdkantoor van Fox gevoerde telegramwisseling; dat heden door gedaagde nieuwe journaals aan haar afnemers zijn verzonden en dat een telegram voor deze afnemers gereed ligt, luidende: „Het blijkt dat wij niet over de volledige rechten van alle opnamen in ons journaal van deze week beschikken stop zijn derhalve gedwongen dit te ver vangen door ander journaal hetwelk wij U heden station restante toezenden stop verdere vertoning van lopend journaal niet geoorloofd en wij verzoeken U dit omgaand aan ons te retourneren stop het spijt ons U dit ongemak te moeten veroorzaken waarvoor onze verontschuldiaing U bij voorbaat dankend voor Uw medewerking Groen Mopexas"; dat door eiseres een zeer hoge schadevergoeding wordt ge- eist, maar dat afgezien van de vraag of schade is gele den, hetgeen gedaagde betwist indien schade geclaimd wordt, deze schade ook moet worden bewezen; dat eiseres in haar request ten onrechte stelt, dat gedaagde haar on eerlijke concurrentie zou aandoen; dat alles is gedaan om de gemaakte fout te herstellen en dat bovengeciteerd tele gram daarvan het sluitstuk vormt dat eiseres iedere basis tot schadevordering ontneemt; dat eiseresses vordering om gedaagde te veroordelen tot afgifte ter vernietiging aan eiseres van alle uitgebrachte copieën, blue prints en/of du plicaat-negatieven der opnamen in kwestie niet-ontvankelijk moet worden verklaard, daar eiseres niet over de rechten van al deze opnamen beschikt; dat de heer B. D. Ochse namens eiseres in hoofdzaak heeft verklaard, niet te kunnen aannemen dat hier sprake is van een vergissing; dat Fox Movietone te Parijs van het ogen blik af dat zij speciale opnamen wilde gaan uitbrengen van het jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, zich moet hebben afgevraagd welke opnamen zij daartoe wilde ge bruiken en of zij over de auteursrechten daarvan kon be schikken; dat hier geen sprake is van enige korte Neder landse opnamen doch dat nagenoeg het gehele buitenlandse journaal in kwestie gewijd is aan genoemd jubileum; dat het bewuste journaal ongetwijfeld na ontvangst uit Parijs eerst door gedaagde is proef gedraaid, waarbij zij onmid dellijk de conclusie had kunnen trekken, dat hier moeilijk heden zouden rijzen omdat het haar bekend was dat eise res uitsluitend aan het buitenland levert op de clausule dat haar opnamen niet binnen het Koninkrijk mogen worden ver toond; dat indien gedaagde de eventuele vergissing wer kelijk onmiddellijk had willen herstellen zij haar afnemers na ontvangst van het eerste telegram van eiseres d.d. 11 Augustus dadelijk had kunnen mededelen de vertoning van het journaal stop te zetten; dat Dr. Hirsch Ballin namens eiseres in hoofdzaak heeft verklaard, dat door gedaagde niet wordt betwist dat hier iets gebeurd is wat niet geschieden mocht; dat alleen om trent de juridische waardering van de gemaakte vergissing verschil van mening bestaat; dat gedaagde van mening is alles te hebben gedaan wat redelijkerwijs mogelijk was om deze vergissing te redresseren, doch dat de vergissing in feite op dit ogenblik nog niet is hersteld; dat het journaal thans reeds drie en een halve dag loopt, hetgeen een tijds duur is die relatief zeer lang moet worden geacht en welke de schade die eiseres door de begane rechtsschennis lijdt, verhoogt; dat gedaagdes raadsman thans betoogt dat wordt betwist dat schade is geleden; dat echter gedaagde telegra fisch aan eiseres heeft doen weten bereid te zijn eiseres schadeloos te stellen, hetgeen impliceert dat zij erkent dat er schade is; dat er de nadruk op moet worden gelegd dat hier geen sprake is van verfilmde actualiteiten doch van een actuele film, uitgebracht in afwachting van gebeur tenissen die nog gedocumenteerd moeten worden; het jour naal in kwestie is volgens eiseres opzettelijk voor Neder land en de Overzese gebiedsdelen vervaardigd en wordt in het buitenland niet vertoond, hetgeen in strijd is met reeds eerder door de Bondsarbitrage, alsook het Hoofd bestuur van de Bond genomen beslissingen; dat hier sprake is van schending van auteursrechten, waardoor altijd scha de wordt geleden; dat het vaak moeilijk is zulk een schade vast te stellen, in welk geval zij al naar gelang der om standigheden in goede justitie moet worden, bepaald; dat hier behalve op het auteursrecht ook op het zogenaamde „droit moral" inbreuk is gemaakt, hetgeen in procedures steeds een verhogende invloed op de schade-uitkering heeft, omdat dit naar de economische kant zeer nauw verbon den is met het begrip „goodwill"; dat gedaagde heeft ge tracht de goodwill van eiseres te usurperen; dat Prof. Mr. G. de Grooth namens eiseres in hoofdzaak heeft verklaard, dat, gesteld dat het journaal in kwestie door Fox Parijs is vervaardigd, zonder overleg met ge daagde te plegen en aangenomen dat de film ook niet was proefgedraaid door gedaagde, zij toch, toen zij op Vrij dagmorgen 27 Augustus vernam niet het volledige beschik kingsrecht te hebben over alle in het journaal voorkomen de opnamen, onmiddellijk maatregelen had moeten nemen om verdere vertoning daarvan te voorkomen; dat uit het feit dat dit niet geschiedde, geconcludeerd mag worden, dat gedaagde het journaal opzettelijk in roulatie heeft wil len brengen, met als resultaat, dat het gedurende het be langrijkste gedeelte van de vertoningsweek heeft gelopen; dat gedaagde hier als het ware het standpunt heeft inge nomen de rechten, van eiseres te zullen blijven schenden tot dat een nieuw journaal klaar zou zijn ter vervanging van van de gewraakte film; dat eiseres al haar vertoningsrech- ten voor Indonesië heeft overgedragen aan de Regerings voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage; dat zij derhalve ter aanvulling van haar request nog vordert, dat gedaagde zal worden veroordeeld tot storting van een waarborgsom ad. f 10.000.welke haar zal worden gerestitueerd, indien blijkt dat in Indonesië door het niet-vertonen van het jour naal in kwestie geen schending van auteursrechten heeft plaats gevonden; dat eiseres tevens vordert dat gedaagde haar zal vrijwaren tegen aanspraken op onkosten voor te legrammen e.d. van haar contractant, de Regeringsvoorlich tingsdienst; dat de heer L, Groen namens gedaagde in antwoord op

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 33