Opname uit: „NIET TEVERGEEFS", de eerste Nederlandse speelfdm, die in de studio te Duivendrecht na de bevrijding werd vervaardigd. van N.V. Nederlandse Interland Filmproductie richten van onderzoekingen naar de invloed van de film op de gedragswijzen, geestelijke gezondheid en sociale maatstaven van jeug dige personen en groepen; het adviseren tot maatregelen op grond van resultaten dier onderzoekingen; het steunen, bevorderen en initiëren van stre vingen, welke volgens het oordeel van de Stichting zich bewegen in de richting van groter zorg nopens de jeugd met betrekking tot filmvertoningen. Het bestuur van het Instituut wordt gevormd door ervaren sociologen en psychologen, vertegen woordigers van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid en van de filmwe reld en enige leden, die aan de Departementen van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn verbonden. Sinds de oprichting van het Instituut werden contacten gezocht met naburige landen en landen over zee, alsmede met de UNESCO. Van de op dit gebied bestaande literatuur werd een kaartsysteem aangelegd. Uit geschonken en geleende werken werden conclusies, statistieken en andere bijzonderheden overgenomen, die aan de leden van het bestuur regelmatig worden toege zonden. Een Wetenschappelijke Commissie, gevormd uit leden van het Bestuur, is bezig met een schema van die werkzaamheden, die vallen binnen de mo mentele financiële mogelijkheden van het Instituut. Een nieuwe opzet als die van het Instituut Film en Jeugd kan slechts in langzaam tempo verwezen lijkt worden, althans in de aanvang. Hierbij gaat het om de vicieuse cirkel van het vertrouwen, dat de financiën rechtvaardigt en de financiën, die het vertrouwen wekken, zowel bij insiders als outsiders. Men dient zich er ter dege rekenschap van te geven dat het Instituut, alleen reeds ter verwezenlijking van het eerste der drie vorenomschreven doel einden, een zeer aanzienlijke financiële steun van de Overheid niet zal kunnen ontberen. Ontspanningsleven, Filmden Rijpere Jeugd Dezer dagen is het Instituut, meer dan dit tot nu toe het geval was, in de openbaarheid getreden door het organiseren van een nationaal congres, dat onder de titel Ontspanningsleven, Film en Rijpere Jeugd" op 14 en 15 Januari j.1. onder overweldi gende belangstelling te Rotterdam werd gehouden. Op dit studiecongres werd door gezaghebbende personen uitgesproken, waar huns inziens de moei lijkheden liggen van de maatschappelijke of gees telijke groepering, waarvan zij deel uitmaken. Aan de voorbereiding had een aantal instellingen als de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volks gezondheid, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, het Departement van Sociale Zaken, het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Nederlandsche Bioscoop-Bond zijn steun verleend. Het filmbedrijf was vertegenwoordigd door de heer M. P. M. Vermin, als exploitant, en de heer H. S. Boekman, als filmverhuurder. De filmcriticus J. A. Wiersma representeerde de Pers. De kerken waren vertegenwoordigd door Dr. K. H. E. Gra- vemeyer, pater A. van Schalen O.F.M, en Dr. J. W. Noteboom, die tevens het maatschappelijk werk vertegenwoordigde. Mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Eindhoven, represen teerde de overheidswereld, terwijl ook onderwijs en jeugdleiders hun stem lieten horen. De grote belangstelling die dit congres in den lande heeft getrokken er waren ruim vijfhonderd deelnemers wijst erop, dat het bestaan van een vraagstuk ,,Film en Jeugd" in ruime kring wordt gevoeld. Men kreeg over het algemeen de indruk, dat velen gekomen waren in de verwachting hier een antwoord te vinden de vage vragen, die zij zich stelden. Want het was opmerkelijk dat zeer velen, zo niet het merendeel, van de debaters, met grote kennis van zaken spraken over de jeugd, maar blijk gaven van een opmerkelijke vaagheid en een verbazingwekkend gebrek aan kennis demonstreer den van de meest essentiële dingen, wanneer zij hun mening uitten over het onderwerp film; een feit dat niet naliet indruk te maken op de talrijke vertegenwoordigers van de Pers, die de vergade-

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 4